Anginka to lecznicza i pachnąca roślina. Jest łatwa w uprawie i ładnie wygląda. Na co pomaga geranium i jak je uprawiać? Sprawdź

1 lat temu 58

Geranium, zwane też anginką, jest ładne, a jej liście wydzielają przyjemny, cytrynowy zapach. Anginka ma też właściwości lecznicze. Pomaga przy niektórych schorzeniach. Przy jakich dolegliwościach liście anginki mogą być pomocne? Lista jest długa. Cenny jest także olejek eteryczny z geranium, który wykorzysuje się m.in. w produkcji mydeł, perfum i kremów do pielęgnacji twarzy. Radzimy, jak uprawiać anginowiec i jak wykorzystać jego cenne właściwości.

Spis treści

Mówiąc o geranium często spotkamy się również z innymi nazwami:

anginka, anginowiec.

Geranium jest rośliną pochodzącą z południowej Afryki. W Europie pojawiło się ono w latach 30-tych dwudziestego wieku. W naturalnych warunkach anginowiec rośnie jako dość duży krzew, a w klimacie południowoeuropejskim uprawia się go na plantacjach. W Polsce – z racji klimatu – geranium można uprawiać tylko w doniczce.

Anginka nie jest wymagająca i z jej uprawą poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba.

Geranium uprawiane w naszych mieszkaniach botanicy określają jako pelargonię pachnącą (Pelargonium graveolens), choć uprawiamy najczęściej mieszańce pochodzące od tego gatunku. Czasem można także spotkać nazwę: pelargonia szorstka.

Polecamy przeczytać

Żyworódka jest jak domowa apteczka. Jak wykorzystać jej moc?Topinambur, czyli smaczny kuzyn słonecznika, który robi wrażenie w ogrodzie

Geranium jest rośliną wieloletnią o gałęzistych, drewniejących pędach. Ma jasnozielone liście na długich ogonkach, a całą roślinę pokrywają drobne włoski, które mają gruczoły z olejkami eterycznymi, o delikatnym cytrynowo-różanym zapachu.

Geranium zakwita – choć rzadko – małymi, jasnoróżowymi kwiatkami.Geranium zakwita – choć rzadko – małymi, jasnoróżowymi kwiatkami. Fot. Katarzyna Laszczak

Podczas pielęgnacji anginki należy pamiętać o regularnym przycinaniu pędów, żeby nadać roślinie ładny kształt i pobudzić ją do wzrostu oraz o obrywaniu zeschniętych liści. Jeśli roślina rośnie w górę, ale nie rozgałęzia się, warto ją nieco przyciąć. Dzięki temu rozkrzewi się. 

Czytaj więcej