2024-05-15 13:58, akt.2024-05-15 14:34
publikacja
2024-05-15 13:58
aktualizacja
2024-05-15 14:34
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego - poinformował PAP w środę likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher.
Jak wyjaśnił Majcher, "chodzi o blisko 70 milionów złotych z wpływów abonamentowych, które nie trafiły do Polskiego Radia".
Postanowieniem prokuratora z dnia 7 maja śledztwo zostało wszczęte w sprawie "zaistniałego w Warszawie w okresie od 10 stycznia 2024 r. do dnia 1 kwietnia 2024 r. w wyniku działania w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, niedopełnienia obowiązków wynikających z uchwały nr 194/2023 podjętej na podstawie art. 8 ust. 2 Ustawy o opłatach abonamentowych z dnia 13 września 2023 r. przez funkcjonariusza publicznego w osobie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poprzez niedokonanie wypłat na rzecz Polskiego Radia S.A. w likwidacji przeznaczonych dla spółki środków z wpływów abonamentowych za styczeń, luty i marzec 2024 r. w kwocie 68.110.000 zł przeznaczonych na realizację misji publicznej dla Polskiego Radia S.A. w likwidacji, czym działano na szkodę interesu Polskiego Radia S.A. w likwidacji, tj. o czyn z art. 231 par. 1 k.k. w zw. z art. 12 par. 1 k.k." - podaje prokuratura w zawiadomieniu o wszczęciu śledztwa.
Jak zapisano w zawiadomieniu, śledztwo zostało również wszczęte w sprawie "zaistniałego w Warszawie w dniu 12 lutego 2024 r., przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w osobie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poprzez przekazanie na rachunek bankowy Sądu Rejonowego dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie części środków z wpływów abonamentowych na 2024 r. przeznaczonych na realizację misji publicznej dla Polskiego Radia S.A. w likwidacji, doprowadzając do nienależytego rozdysponowania pieniędzy publicznych oraz dokonując wpłacenia publicznych środków pieniężnych do depozytu sądowego wbrew regułom wskazanym w art. 693 2 S I i S 2 k.p.c., czym działano na szkodę interesu publicznego oraz Polskiego Radia S.A. w likwidacji, tj. o czyn z art. 231 par. 1 k.k.".
"Śledztwo zostało wszczęte na skutek zawiadomienia, które złożyłem pod koniec lutego" - przekazał PAP likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher.
O tym, że środki z abonamentu RTV trafiać mają do depozytu sądowego KRRiT, zdecydowała w uchwale podjętej 7 lutego. Uznała, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia tych spółek w stan likwidacji.
Według przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego, powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia.
Decyzje KRRiT dotykają również TVP SA. 9 kwietnia likwidator spółki Daniel Gorgosz wystosował do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości 141 780 000 złotych wraz z odsetkami. 12 kwietnia Polskie Radio poinformowało, że do przewodniczącego KRRiT trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłat. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami, które nie zostały wypłacone Polskiemu Radiu.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/ mhr/
Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%
Powiązane: Abonament RTV
Abonament RTV w 2025 roku. Jakie będą stawki?Abonament RTV płaci zaledwie 1/3 Polaków. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o wysokości opłat w 2025 roku. Ile wyniosą stawki?
Polskie Radio znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowejW związku ze wstrzymaniem przez KRRiT wypłaty wpływów z abonamentu, Polskie Radio znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej - powiedział PAP likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher. Zaznaczył, że pieniądze nie wpłynęły na konto spółki mimo wpisu do KRS.
Narasta konflikt wokół budżetu dla TVP i innych mediów publicznych. "To uderza w odbiorców""Wsparcie zaopiniowane przez Komisję Finansów Publicznych nie zaspokoi potrzeb mediów publicznych" - napisano w komunikacie Centrum Informacji TVP. "Konflikt, w którym budżet mediów publicznych stał się narzędziem politycznej walki, najbardziej uderza w naszych odbiorców".
Polecane
Tłok w komisach, bo sprzedający spuścili z tonu. Tylu aut nie rejestrowano od trzech lat
Sprzedaż aut w pogoni za rekordem. Te modele królują w salonach, a te tracą klientów [TOP10]
Tesla pozwała… Teslę. Amerykanie walczą z Hindusami o nazwę
Elektryki tanieją, ale ceny nadal zwalają z nóg. Tyle kosztuje kierowców przesiadka na prąd
Lawina „luksusu” rozpędza się na polskich drogach. Powodem wygórowane cenniki
Najnowsze
Popularne
Rada UE zatwierdziła pakt migracyjny. "Polska nie przyjmie żadnych migrantów z tytułu paktu migracyjnego"
"Macierewicz to siódmy cud świata". Prezydent wzywa szefa MSZ do działania
Już nie "made in China". Wyrasta nowy lider wśród producentów dronów
Trwa galopada cen na rynku mieszkaniowym. Ceny wzrosły o blisko 20 procent
Powietrze "zniknie" z chipsów przez decyzję UE? Internet zapłonął
Prognoza walutowa: euro taniej niż teraz? Analitycy są raczej sceptyczni
Polacy biorą coraz więcej leków opioidowych bez refundacji
Libijscy celnicy chcący przemycić 26 ton złota o wartości prawie 1,9 mld dolarów aresztowani
Strata i brak dywidendy. Niemiła niespodzianka JSW
Nowa ulga podatkowa na horyzoncie. Polacy chwycą za broń?
Jest ugoda z Adidasem. Paski tylko z nazwą Kubota
"To jest katastrofa". Huta Częstochowa zmieni właściciela na firmę Skarbu Państwa?
Kolejna fabryka w Polsce zwalnia. Produkcja ma być przeniesiona do Chin
(Dwu)Cyfrowy Polsat - rekomendacje i kurs idą w górę. Amerykanie popłyną na shortach?
Coraz droższe hipoteki. Takiej fali podwyżek już dawno nie obserwowaliśmy