Zapotrzebowanie na radioterapię wzrośnie. "Potrzeba nam więcej specjalistów i więcej urządzeń"

1 lat temu 41
Rekordowa liczba 346 onkologów radioterapeutów z całego kraju wzięła udział w jubileuszowym X Zjeździe Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej w Łodzi W ciągu dwóch dni odbyło się 27 godzin wykładów, które wygłosiło 66 prelegentów Prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, mówił o wciąż nieoptymalnym wykorzystywaniu leczenia, a gość specjalny, prof. Barbara Jereczek-Fossa o niewystarczającej liczbie radioterapeutów w Polsce  – W ciągu najbliższych 10 lat zapotrzebowanie na radioterapię w Europie wzrośnie o 10-20 proc., a to oznacza, że potrzeba nam więcej specjalistów i więcej urządzeń do radioterapii – przekonywała prof. Barbara Jereczek-Fossa

X Zjazd Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej w Łodzi

Radioterapia, czyli leczenie promieniami, jest - obok chirurgii i leczenia systemowego (farmakoterapii) - jedną z trzech podstawowych metod leczenia chorych na nowotwory złośliwe. Stosowana jest zarówno samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi metodami. Jest bezbolesna, bezkrwawa i mniej okaleczająca dla pacjenta niż leczenie chirurgiczne.

Radioterapia to niezwykle dynamicznie rozwijająca się dziedzina leczenia onkologicznego. - Zawdzięcza to przede wszystkim postępowi technologicznemu, bo narzędziem pracy onkologa radioterapeuty jest wiązka promieniowania jonizującego, która powstaje w przyspieszaczu liniowym. Postęp technologiczny dotyczący konstrukcji tych aparatów pozwala nam formować tę wiązkę z niebywałą precyzją, dzięki czemu jesteśmy w stanie bardzo dokładnie niszczyć komórki nowotworowe, praktycznie nie uszkadzając zdrowych tkanek otaczających guz nowotworowy - tłumaczy prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej.

W opinii ekspertów radioterapia powinna być stosowana u około 2/3 wszystkich chorych na nowotwory złośliwe. Tymczasem, jak podkreśla prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, mimo że z roku na rok zwiększa się liczba napromienianych pacjentów (ostatnio ponad 90 tys. rocznie i w ciągu ostatnich 5 lat obserwuje się 10-procentowy wzrost), to w Polsce udział radioterapii w leczeniu wynosi 57 proc.

– A to oznacz, że około 10 proc. chorych nie korzysta z tej metody leczenia - z powodu nierównomiernego dostępu do pełnoprofilowych ośrodków radioterapii, stosujących wszystkie metody napromieniania, nieoptymalnego wykorzystania możliwości części ośrodków, zwłaszcza tych małych, a także niewystarczającej edukacji onkologicznej polskich lekarzy – tłumaczy prof. Krzysztof Składowski.

Program specjalizacyjny dla onkologów radioterapeutów powinien zostać poszerzony

W programie nauczania studentów medycyny onkologia nadal spychana jest na margines, choć liczba zachorowań na nowotwory rośnie i będzie rosła.

Zdaniem specjalistów, również program specjalizacyjny dla onkologów radioterapeutów powinien zostać poszerzony o najnowsze elementy z zakresu biologii molekularnej, immunoterapii i diagnostyki obrazowej.

– Trzeba znaleźć skuteczny sposób na uatrakcyjnienie specjalizacji z radioterapii onkologicznej, aby była ona chętniej wybierana przez absolwentów medycyny – mówi prof. Jacek Fijuth.

Jak wynika z raportu Konsultanta Krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej za 2021 rok, w 50 ośrodkach radioterapii na terenie całego kraju promieniami leczonych było ok. 92,5 tys. pacjentów (w 2019 roku, przed wybuchem pandemii COVID-19, ok. 96 tys.). U 199 chorych zastosowano radioterapię protonową (u 171 poza narządem wzroku).

Mamy 634 onkologów radioterapeutów, 152 lekarzy w trakcie specjalizacji z radioterapii onkologicznej, 495 fizyków medycznych oraz 1093 techników elektroradiologii.

Rośnie zapotrzebowanie na radioterapię. Potrzeba więcej specjalistów i więcej urządzeń 

Biorąc pod uwagę miejsce radioterapii onkologicznej w Narodowej Strategii Onkologicznej i projekcie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, która powinna wejść w życie w styczniu 2023 r., a także prognozy przedstawione przez gościa specjalnego X Zjazdu Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej – prof. Barbarę Jereczek-Fossę, kierownika Kliniki Radioterapii Onkologicznej w Europejskim Instytucie Onkologii w Mediolanie (Włochy) – obecna liczba radioterapeutów w Polsce nie wystarczy, aby zapewnić opiekę wszystkim pacjentom wymagającym leczenia promieniami.

– W ciągu najbliższych 10 lat zapotrzebowanie na radioterapię w Europie wzrośnie o 10-20 proc., a to oznacza, że potrzeba nam więcej specjalistów i więcej urządzeń do radioterapii – stwierdziła prof. Barbara Jereczek-Fossa.

Tegoroczny Zjazd Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej odbył się w formule hybrydowej – 225 osób wzięło w nim udział stacjonarnie, natomiast 121 połączyło się on-line.

Patronem honorowym wydarzenia był Marszałek Województwa Łódzkiego, swoim patronatem objęli je również: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi oraz Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej