Wojenna korekta na GPW, niepewność na Wall Street

1 lat temu 30
Wojenna korekta na GPW, niepewność na Wall Street

Wojenna korekta na GPW, niepewność na Wall Street

Data dodania: 2023-02-10 (21:08) Komentarz giełdowy XTB

Zmasowany rosyjski atak rakietowy na miasta w całej Ukrainie obciążył dziś sentymenty na GPW, przyczyniając się do ponad 2,5% spadku WIG20 w końcówce tygodnia. Choć było jasne, że ofensywa rosyjska w końcu ruszy - sytuacja dla wiełu stanowiła potencjalny sygnał do realizacji zysków. Sentymenty na światych rynkach choć zdecydowanie lepsze niż w niemal całym 2022 roku wciąż nie napawają optymizmem. Wall Street pozostaje niepewne przed wtorkowym odczytem inflacji w USA, który wydaje się być głównym, rynkowym wydarzeniem przyszłego tygodnia. Czy odbicie rozpoczęte na początku roku będzie kontynuowane?

Wśród spółek z WIG20 potężne spadki notowały dziś walory Kruk i Allegro, a podaży oparły się tylko akcje Orange. Ostatecznie największy polski benchmark zamknął notowania poniżej 1850 pkt. Ponad 6% zyskiwała Lubawa, dzięki optymistycznym komentarzom prezesa i doniesieniach z Ukrainy. W gruncie rzeczy szacunkowe wyniki finansowe za IV kw. potwierdzają stopniowy rozwój biznesu spółki choć do 'wojennego boomu', który prognozowali analitycy w 2022 roku wciąż jest im daleko.

Za oceanem odczyt indeks nastrojów konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan zaskoczył inwestorów pokazując poprawę nastrojów konsumentów i potwierdzając, że wciąż są skłonni do wydatków. Indeks pokazał wzrost któtkoterminowych oczekiwań inflacyjnych, co może stanowić kolejny sygnał dla Rezerwy Federalnej, że wygaszenie cyklu wiosną spowodowałoby więcej potencjalnych szkód niż zysków, z odradzającą się inflacją włącznie. Choć z jednej strony wsparło to 'ostrożną' narrację Fed, który spodziewa się że walka z inflacją nie będzie łatwa, z drugiej strony może oznaczać, że przychody firm w najbliższym czasie wzrosną. W podobnym szachu indeksy na Wall Street znajdują się już od dłuższego czasu a przełmowy może okazać się najbliższy odczyt inflacji. O ile wzrost wydaje się być scenariuszem niemal nieprawdopodobnym, spowolnienie tema spadku presji cenowej może stanowić istotną wskazówkę dla byków, że znów 'zagalopowały się z pivotem'.

Wobec słabnącego sentymentu wśród spółek technologicznych nastroje wśród firm z branży sztucznej inteligencji nieco się ochłodziły, w korektę weszły walor C3.ai. Alphabet (Google) majacy za sobą dwie najgorsze sesje od 2008 roku z trudem próbuje dziś powstrzymać dalszą wyprzedaż po pomyłce chatbota Bard AI. Również na polskim rynku spadały akcje LiveChat. Korektę zaliczaja również producenci półprzewodników NVidia, AMD i Intel. Możemy oczekiwać, że do wtorkowego odczytu inflacji sentyment na światowych giełdach utrzyma się na podobnym poziomie, sygnalizującym ostrożność. W tym tygodniu wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej skłoniły inwestorów do ponownego spojrzenia na wzrost rynku akcji i oszacowania ryzyka.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB

Dom Maklerski X-Trade Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers

Indeksy wciąż na łasce Fedu

Indeksy wciąż na łasce Fedu

2023-02-09 Komentarz giełdowy XTB

Rok 2022 odwrócił zupełnie stolik i pokazał, że banki centralne mogą wejść do gry, w potężny sposób wpływając na sentyment do ryzyka. Mimo zadowalającej dynamiki spadku inflacji do tej pory, mocne dane z amerykańskiego rynku pracy wskazują, że presja cenowa może okazać się trudna do opanowania, a inflacja nie będzie spadać w jednostajnym, szybkim tempie. Czy korekta to scenariusz, który może zmaterializować się w najbliższych dniach?

Stopy RPP bez zmian. Korekta na indeksach?

Stopy RPP bez zmian. Korekta na indeksach?

2023-02-08 Komentarz giełdowy XTB

Indeksy giełdowe od kilku dni były niezdecydowoane w którą stronę powinny udać się po konferencji Powella, niższej podwyżce stóp w USA oraz słabych wynikach BigTechów. Po wczorajszych wypowiedziach Powella na konferencji w Waszyngtonie oraz dzisiejszych komentarzach członków Rezerwy Federalnej, Wall Street słabnie ponieważ obawia się, że cykl restrykcyjnej polityki monetarnej Fed wydłuży się z uwagi na mocną gospodarkę.

Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2023-02-07 Komentarz giełdowy XTB

W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z kolejną, dość “senną” sesją na GPW. WIG20 osiąga wyniki nieco powyżej zera, z czego faworytem inwestorów okazał się dzisiaj KGHM zyskując ponad 2%. Rynki kapitałowe pozostają w niepewności przed wystąpieniami Jerome Powella (dzisiaj o 18:00), Joe Bidena (jutro o 3:00) i co jest istotne głównie dla polskiej giełdy - czwartkowego wystąpienia prezesa NBP, Adama Glapińskiego, które będzie miało miejsce w czwartek o godz. 15:00.

Grupa Kęty ostatnim ocalałym sesji

Grupa Kęty ostatnim ocalałym sesji

2023-02-06 Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie głównym przyniosła falę wyprzedaży. Jedynie Grupa Kęty jako jedyna spółka z indeksu WIG20 oparła się fali przeceny i odnotowała wzrost wartości w wysokości niemal 2%. Nastrojom inwestorów z Książęcej nie sprzyjają doniesienia z Wall Street. Napięcia na linii Chiny - USA miały swoje apogeum w weekend, kiedy to USA zestrzeliły rzekomy chiński balon szpiegowski.

Poprawa sentymentu na rynkach finansowych

Poprawa sentymentu na rynkach finansowych

2023-02-04 Komentarz giełdowy XTB

Giełdowy apetyt na ryzyko rośnie ponieważ rynki finansowe szacują, że walka z inflacją jest coraz bliższa wygranej co wskazywałoby, że pivot Fed może nieuchronnie się zbliżać. Sentyment wsparły komentarze szefa Rezerwy Federalnej, Powella który wskazał że dostrzega 'bardzo wczesny etap dezinflacyjnego trendu', a mocne dane z gospodarki mimo trwającego cyklu zacieśniania Rezerwy Federalnej pokazują, że inwestorzy mogli nie docenić siły amerykańskiej gospodarki. W efekcie NASDAQ ma za sobą najlepszy początek roku od 1975 i od 1 stycznia zyskuje już blisko 17,5%.

Indeksy przedłużają dezinflacyjną euforię

Indeksy przedłużają dezinflacyjną euforię

2023-02-02 Komentarz giełdowy XTB

Wall Street zyskuje dziś na fali wczorajszej, zgodnej z oczekiwaniami 25 pb podwyżki stóp procentowych oraz zachowawczego optymizmu szefa Fed. O ile wczorajsze przemówienie Powella dalekie było od 'gołębiego tonu' zostało dobrze przyjęte na Wall Street ponieważ szef Rezerwy Federalnej dostrzegł rodzący się globalny proces dezinflacyjny i nadzieję, na sprowdzenie inflacji do 2% bez znacznych szkód dla gospodarki. Niższa podwyżka po 50 bp w grudniu może zwiastować, że Fed zbliża się do pauzy w cyklu zacieśniania.

Indeksy wstrzymują oddech przed decyzją Fed

Indeksy wstrzymują oddech przed decyzją Fed

2023-02-01 Komentarz giełdowy XTB

Oczy całego świata finansowego skierowane są dziś w stronę Rezerwy Federalnej i szefa Fed, Jerome'a Powella. Od grudniowego posiedzenia Fed, inwestorzy zdążyli niemal zachłysnąć się dezinflacyjną euforią a rynki wschodzące cieszyły się wzrostami dzięki większemu apetytowi na ryzyko. WIG20 wobec słabszych nastrojów Wall Street ponownie cofa się w okolice 2040 pkt przed decyzją zza oceanu. Czy Rezerwa Federalna podzieli entuzjazm inwestorów i dostarczy inwestorom więcej powodów do radości? Czy może Wall Street znów utknęło w pułapce życzeniowego myślenia?

Bank Millennium zwycięzcą sesji

Bank Millennium zwycięzcą sesji

2023-01-31 Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem pozytywnych informacji napływających na GPW, głównie ze spółek. Interesujące dane podał Techland, który pomimo, iż nie jest spółką publiczną, jako producent gier z segmentu AAA jest pewnym wyznacznikiem kondycji sektora, zwłaszcza w kontekście danych sprzedażowych. Najbardziej znanym produktem Techlandu jest (oprócz serii Call of Juarez) franczyza Dying Light (obie części gry). Dzisiaj spółka pochwaliła się bardzo dobrymi wynikami sprzedaży.

Będzie hossa bez banków?

Będzie hossa bez banków?

2023-01-30 Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW. Znacznym czynnikiem ryzyka jest ostatnio ogłoszony pomysł rządzących dotyczący możliwego przedłużenia projektu wakacji kredytowych. Choć to rozwiązanie z punktu widzenia społecznego jest zrozumiałe w otoczeniu wysokich stóp procentowych, gdy raty kredytów wzrosły kilkadziesiąt procent, o tyle z punktu widzenia gospodarczego i giełdowego jest to pomysł mogący w znacznym stopniu ostudzić sentyment giełdowy.

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

2023-01-28 Komentarz giełdowy XTB

W poprzednim roku zbliżające się decyzje Fed powodowały odwrót od ryzyka i osłabiały nastroje na indeksach. Efektu tego jak dotąd nie obserwujemy w styczniu ponieważ inflacja spada w zadowalajacym tempie, a gospodarka wysyła mieszane sygnały. Wobec nowych okoliczności 'Pivot' przestał być już widziany jako wyłącznie życzeniowe myślenie - nabrał fundamentów. Inwestorzy trwają w przekonaniu, że Fed zacznie powoli wycofywać się z narracji, która w 2022 roku wstrząsnęła Wall Street.

Czytaj więcej