Szklane anteny 5G zmieniają okna w nadajniki

3 godz. temu 19

Szklane nadajniki 5G to koniec marudzenia na brzydotę

Producent szkła AGC, dostawca infrastruktury JTower oraz japoński operator komórkowy NTT Docomo wprowadzili na rynek rozwiązanie WaveAntenna, które przekształca okna w przezroczyste nadajniki sieci komórkowych 5G.

Sekretem jest specjalny przewodnik

Przezroczyste nadajniki 5G opierają się na szybach, pomiędzy którymi umieszczony jest specjalny, przezroczysty materiał przewodzący. Jest on zbliżony do tego stosowanego w laminowanych szybach samochodowych. Operator nie proponuje w tym momencie zamiany klasycznych okien na nadajniki w 100% je zastępujące. Stosowane są niewielkie, przezroczyste instalacje, które świetnie wtapiają się w szkło, a jedynie subtelne okablowanie zdradza tutaj obecność anteny.

To pierwsza na świecie antena, która zmienia okno w stację bazową, którą można zamontować wewnątrz okna budynku i zamienić otoczenie na zewnątrz w obszar zasięgu, nie psując krajobrazu miasta ani wyglądu budynku

- podsumowuje wspólne osiągnięcie Shota Ochiai, dyrektor ds. marketingu w AGC

Koniec problemów ze zgodami właścicieli budynków?

Klasyczne instalacje sieci komórkowych często są dosyć łatwe do namierzenia. Jest to zmiana w krajobrazie, która do tej pory była koniecznością. Teraz za sprawą dyskretnych, szklanych paneli NTT Docomo liczy na większą przychylność właścicieli budynków. Szczególnie dużym wyzwaniem dla operatora było do tej pory docieranie z zasięgiem do zatłoczonych, skomplikowanych urbanistycznie przestrzeni, za sprawą nowego rozwiązania wystarczą do tego niewielkie, przezroczyste panele na oknach środkowych czy dolnych pięter budynków.

Przezroczysty nadajnik w oknie - to może być rewolucja

Co ciekawe, grubość szkła można precyzyjnie dostosować, aby zmniejszyć tłumienie i odbicie sygnałów radiowych pochłanianych lub odbijanych przez taką instalację. Anteny są zoptymalizowane do pracy z częstotliwościami w paśmie Sub6 5G, między 3,7 a 4,5 GHz. Mowa jest więc o pasmach stosowanych też w Polsce. Nie mają natomiast zastosowania w przypadku fal milimetrowych wykorzystywanych np. w USA.

Nie tylko nadajniki komórkowe

Nadajniki w oknach budynków to przy tym jedno z wielu zastosowań nowego rozwiązania. AGC stworzyło wersje dostosowane do pojazdów, co pomaga zmniejszyć liczbę przerw w połączeniu podczas jazdy. Z takiej łączności korzysta platforma car-sharingowa Halo w Las Vegas.

Prace nad szklanymi nadajnikami trwają już od 2020 roku, w zeszłym roku pojawiła się ich nowa wersja pozwalająca na współdzielenie infrastruktury okiennej przez kilku operatorów. I to właśnie taki wariant nadajnika został po raz pierwszy uruchomiony na oknie w ruchliwej dzielnicy Shinjuku w Tokio.

Zobacz: Górale mówią masztom wypad. Koniec straszenia baranów i turystów
Zobacz: Wlazł na nadajnik T-Mobile. Narobił strat na 2 mln zł

Czytaj więcej
Radio Game On-line