Studia lekarskie z uwagami. Jakie zastrzeżenia miała Polska Komisja Akredytacyjna?

1 lat temu 31
W 2022 r. Polska Komisja Akredytacyjna sprawdzała jakość kształcenia na kierunku lekarskim w czterech uczelniach. Opinie były pozytywne, ale z uwagami W 2021 r. PKA sprawdzała jakość kształcenia na kierunkach lekarskich w dziewięciu uczelniach. Jedna uczelnia otrzymała ocenę negatywną PKA ma przede wszystkim uwagi dotyczące niedostatecznej obsady kadrowej nauczycieli akademickich wykładających przedmioty nauczania Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że to kontrole PKA mają zapewnić właściwą jakość nauczania na kierunkach lekarskich

Polska Komisja Akredytacyjna wskazuje na kłopoty kadrowe uczelni

Z informacji uzyskanych przez Dziennik Gazetę Prawną wynika, że w 2022 roku Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) sprawdzała jakość kształcenia na kierunku lekarskim w czterech uczelniach.

Uczelnie kontrolowane przez PKA to m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rzeszowski i Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Oceny uzyskane przez uczelnie były pozytywne. Z tym, że tylko w Uniwersytecie Jagiellońskim nie pojawiły się problemy kadrowe wśród wykładowców.

Po kontroli w Uniwersytecie Rzeszowskim, Komisja przedstawiła trzy uwagi dotyczące obsady zajęć. Dwie zostały wyjaśnione. Trzecia dotyczyła osób zastępujących wykładowczynię przebywającą na urlopie macierzyńskim; jeden z zastępców posiadał tytuł lekarza weterynarii.

W Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie zastrzeżenia dotyczyły zbyt małej obsady zajęć przez nauczycieli dla których uniwersytet jest podstawowym miejscem pracy.

Jedna ocena negatywna, osiem pozytywnych

W 2021 Polska Komisja Akredytacyjna sprawdzała 9 kierunków lekarskich.

Komisja negatywnie oceniła kierunek lekarski w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W pełni wymogi dotyczące zatrudnianej kadry dydaktycznej spełniły cztery uczelnie: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Uniwersytet Opolski - pisze DGP.

W przypadku pozostałych czterech uczelni ocena PKA też wypadła pozytywnie, z tym, że kontrolujący mieli uwagi co do odpowiedniej obsady zajęć określonych w wymogach standardu kształcenia na kierunku lekarskim.

Jak już pisaliśmy, od 1 października aż 24 szkoły wyższe będą kształcić przyszłych lekarzy. Za rok liczba ich znowu się powiększy. W kolejce do uruchomienia kierunku lekarskiego są cztery następne uczelnie. Łącznie w roku akademickim 2022/23 dla przyszłych studentów udostępnionych zostało ok. 10 tys. miejsc miejsc na medycynie.

Minister o krytyce. "Głos działający w interesie lobby"

Uruchamianie kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach, bez tradycji nauczania medycyny oraz m.in. w wyższych szkołach zawodowych budzi krytykę środowiska lekarskiego.

- Traktuję głosy krytyki, które wcześniej mówiły, że jest za mało specjalistów, jako typowy korporacyjny głos, działający w interesie lobby, które nie chce większej konkurencji -  odpowiada minister zdrowia Adam Niedzielski, którego zapytaliśmy o komentarz podczas konferencji 28 września.

Jak powiedział, ministerstwo "bardzo ściśle współpracuje z rektorami podejmując decyzję o zwiększeniu naboru, a rektorzy wypowiadają się na temat swojej wydolności, infrastruktury dydaktycznej".

- Żeby otworzyć kierunek lekarski trzeba spełniać bardzo surowe i rygorystyczne warunki. One są weryfikowane przez wizytę odpowiedniej komisji i to jest regularnie sprawdzane - odpowiadał minister Niedzielski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej