Problemy czytelniczki z IKO. „Poprzedni właściciel mojego numeru nie wyrejestrował się z apki”

5 mies. temu 64

Wojciech Boczoń2024-04-10 06:00analityk Bankier.pl

publikacja
2024-04-10 06:00

Zmiana numeru telefonu może powodować problemy z aktywacją aplikacji mobilnej. Z takim przypadkiem spotkała się jedna z naszych czytelniczek. PKO BP nie może aktywować jej aplikacji IKO, bo poprzedni właściciel numeru nie wyrejestrował go z banku. Co robić w takiej sytuacji?

Problemy czytelniczki z IKO. „Poprzedni właściciel mojego numeru nie wyrejestrował się z apki”
Problemy czytelniczki z IKO. „Poprzedni właściciel mojego numeru nie wyrejestrował się z apki”
fot. Nadesłane przez czytelnika / / Bankier.pl

Do aktywowania aplikacji mobilnej konieczne jest powiązanie jest z konkretnym numerem telefonu komórkowego. Operatorzy telefonii komórkowej stosują jednak „recykling” nieużywanych numerów. Po jakimś czasie nieużywany numer może zostać przyznany nowemu użytkownikowi. W praktyce może to rodzić różne problemy. Najczęściej chodzi o połączenia od osób próbujących skontaktować się z poprzednim właścicielem, ale jak się okazuje może to mieć wpływ na bankowość mobilną. Z takim przypadkiem zwróciła się do nas jedna z czytelniczek – pani Anna (imię zmienione), klientka PKO Banku Polskiego.

Trzeba wyrejestrować poprzedni numer

- Bank wymaga, by poprzedni właściciel numeru wyrejestrował aktualnie używany numer z aplikacji IKO. Obecnie to ja korzystam z tego numeru i nie mogą aktywować aplikacji. Człowiek być może już nie żyje i nigdy tego nie zrobi, a ja nie mogę korzystać z aplikacji bez wyrejestrowania tego numeru z jego konta – pisze pani Anna.

ReklamaSzukasz lepszego konta dla siebie? Wypełnij formularz – oddzwonimy!

- Co więcej, numer tego telefonu mogę podać jako numer do autoryzacji przelewów i do kontaktu. Teoretycznie jest on przypisany do mojego konta, ale jeśli ktoś wyśle mi pieniądze na numer telefonu to bank księguje je na koncie bankowym poprzedniego właściciela. Banku nie interesuje, że mam umowę na ten numer telefonu. Złożone reklamacje zostały odrzucone – mówi czytelniczka.

Zgłosiliśmy się z tym przypadkiem do biura prasowego PKO Banku Polskiego. Oto co usłyszeliśmy:

- Zawsze mogą zdarzyć się sytuacje wyjątkowe, które wymagają indywidualnego podejścia. Z taką sytuacją mamy do czynienia w opisywanym przypadku. Co do zasady, w momencie, w którym klient przestaje używać numeru telefonu komórkowego przypisanego do aplikacji, powinien go usunąć również z banku (tak wynika z regulaminu świadczenia usługi bankowości elektronicznej) – informuje bank.

Konieczna wizyta w placówce

Ponieważ tak się nie stało, klientka powinna przyjść ze swoim smartfonem, na którym chce aktywować IKO, do dowolnego oddziału banku i wraz z doradcą potwierdzić, że jest właścicielką danego numeru telefonu (doradca wysyła sms i prosi o kod).  

- Doradca w oddziale powinien również w imieniu klientki złożyć reklamację, która spowoduje usunięcie z bankowego systemu aplikacji poprzedniego właściciela (lub właścicielki), powiązanej z tym numerem. To usunięcie może jednak zająć trochę czasu, jeśli konieczne będzie skontaktowanie się z tym użytkownikiem i poproszenie go o przerejestrowanie aplikacji na inny, nowy numer, którego aktualnie używa – poinformowało nas biuro prasowe banku.

Jak zatem wynika z powyższego opisu, w tym przypadku do skutecznej aktywacji aplikacji IKO konieczna będzie wizyta w oddziale. Bank w imieniu klientki skontaktuje się z poprzednim właścicielem i poprosi go o wyrejestrowanie numeru z IKO.

***

„Kont(r)atak” to seria publikacji poświęcona rynkowi finansów osobistych. Przyglądam się ukrytym w cennikach opłatom, uciążliwym procedurom i archaicznym rozwiązaniom, z którymi nadal borykają się niektórzy klienci. Piszę o awariach i niedostępnościach transakcyjnych systemów. O przydatności marketingowo dobrze brzmiących usług dodatkowych w banku. Wspólnie sprawdzimy, czy na kontach faktycznie da się dziś nieźle zarobić, nie będąc bankowcem, ale klientem. Będą recenzje, praktyczne porady, nie zabraknie smaczków. Prośba do Was – jeśli borykacie się z irytującymi rozwiązaniami w swoich rachunkach, koniecznie dajcie mi znać: w.boczon@bankier.pl.

Źródło:

Czytaj więcej
Radio Game On-line