Najlepsze gry RPG dostępne w PlayStation Plus Extra. Które gry fabularne warto sprawdzić?

3 mies. temu 46

Choć część graczy preferuje PlayStation Plus Premium, oferujące jeszcze większą bibliotekę gier, tak cena tego abonamentu może niektórych odstraszać. Na szczęście wariant Extra wydaje się sensownie wyceniony w stosunku do zawartości, dlatego dziś skupimy się na nim. Proponowane przez Japończyków gry RPG są naprawdę zróżnicowane, liczymy więc, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Życzymy miłej lektury!

Aktualizacja 12 sierpnia 2024, 14:02

Zaktualizowaliśmy listę gier w artykule. Do rankingu dołączyło takie produkcje jak Disco Elysium oraz Fallout 4.

Fallout 4

Tworząc ranking zawierający gry fabularne na PS4 i PS5 nie mogliśmy zapomnieć o Fallout 4, czyli tytule przeżywającym swoją drugą młodość, dzięki doskonale zrealizowanemu przez firmę Amazon serialowi. Jedna z lepszych adaptacji ze świata gier zyskała przychylność krytyków oraz przeciętnego widza, sprawiając, że gracze szturmem zapragnęli powrócić na Pustkowie i zająć się eksterminacją zmutowanej fauny z Supermutantami na czele.

Kolejna odsłona serii spod skrzydeł studia Bethesda stanowi duży krok w kierunku znaczącego uproszczenia głównych elementów rozgrywki. Wielu wiernych fanów cyklu narzekało na uszczuplenie choćby systemu dialogów. Nie zmienia to jednak faktu, że Fallout 4 nadal jest szalenie klimatyczną grę RPG w świecie po atomowej apokalipsie, w której jednym z najważniejszych aspektów jest niczym nieskrępowana eksploracja skażonej powierzchni zdewastowanych Stanów Zjednoczonych. 

South Park: The Stick of Truth

Serialowy South Park bawi widzów od lat i nic nie zapowiada tego, że miałoby się to w najbliższym czasie zmienić. Gier w uniwersum mieliśmy kilka, ale jedną z pierwszych naprawdę „dużych” był właśnie Kijek Prawdy, będący parodią wydarzeń LARP (Live Action Role Play).

Całość wypełniona jest charakterystycznym humorem, który objawia się już w trakcie wyboru poziomu trudności i klas postaci. Rozgrywka opiera się na eksploracji i turowych starciach, które przypominają nieco np. serię Final Fantasy. Poszczególni wrogowie i „summony” są naprawdę kreatywnie pomyślane. Co powiecie na starcie z rudym dyżurnym nakładającym „zatrucie” przy dotknięciu, czy atakującym „ogniem krzyżowym” Jezusa? A to tylko początek atrakcji!

Dragon Quest XI S: Echoes of an Elusive Age – Definitive Edition

Kiedy wspomniane już w poprzednim punkcie Final Fantasy ciągle eksperymentuje ze swoją formułą (o czym idealnie świadczy, chociażby, niedawna szesnastka), Dragon Quest od lat pozostaje praktycznie niezmieniony. Jasne, mamy spin-offy, ale główna seria jest tak klasyczna, jak tylko może, usprawniając głównie oprawę graficzną. Na dwunastkę, mającą rzekomo nieco namieszać, jeszcze trochę sobie zaczekamy, ale jedenastka jest dostępna tu i teraz, zasilając katalog PlayStation Plus Premium i Extra.

Dostępna tam edycja z „S” w tytule dodaje niedostępny wcześniej japoński dubbing, orkiestrowe aranżacje utworów (wcześniej oferowane tylko w mono), i możliwość przełączenia trybu graficznego na „klasyczny”, niczym na SNES. Reszta pozostała niezmieniona, dalej oferując nawet ponad 100 godzin zabawy. Tylko pamiętajcie, że zabawa (i fabuła!) na napisach końcowych się nie kończą.

Undertale

Toby Fox wypuszczając na rynek Undertale absolutnie rozbił bank. Nie dość, że jego gra świetnie się sprzedała, to na dodatek rozpłynęli się nad nią zarówno krytycy, jak i gracze. Pod prostą oprawą graficzną kryje się złożone RPG z ciekawym systemem walki, świetną muzyką, no i oczywiście niesamowitą fabułą.

Aby w pełni odkryć tę ostatnią, nie wystarczy ukończyć tytułu raz, konieczne będzie kilkukrotne przejście. Więcej nie zdradzimy, ale warto pamiętać, że gra umiejętnie łamie czwartą ścianę i pamięta wszystkie nasze decyzje, co widać przy kolejnych podejściach. To po prostu coś, czego trzeba doświadczyć samemu.

Deus Ex: Mankind Divided

Adam „Nie prosiłem się o to” Jensen powraca w Rozłamie Ludzkości, kontynuacji fenomenalnego Human Revolution. Tym razem jako ulepszony wszczepami bohater pozwiedzamy futurystyczną Pragę. Jak wcześniej, gra jest w pełni nieliniowa, co tyczy się zarówno fabuły, jak i rozgrywki.

Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wbijać we wrogów niczym Rambo, tak gameplay premiuje ciche działania, hakowanie, i unikanie bezpośredniej konfrontacji. Historia bezpośrednio odnosi się do poprzedniczki, ale będziecie w stanie ją zrozumieć nawet bez jej znajomości. Sporo smaczków może wam jednak umknąć. Szkoda, że na razie nie zapowiada się na powrót Jensena, bo pomimo bycia świetną produkcją, cierpi ona nieco na bycie „środkiem trylogii”, która dotąd pozostaje niedomknięta. Mimo wszystko, jeżeli akurat szukacie fajnej gry w PS Plus Extra, dajcie jej szansę. Nie zawiedziecie się.

The Elder Scrolls V: Skyrim – Special Edition

Na nadchodzących listach prezentujących fajne gry na PS4 i PS5 niestety nie znajdziemy już raczej The Elder Scrolls VI, ale kultowy Skyrim dla posiadaczy konsol Sony będzie dostępny po wsze czasy. Nawet teraz, po prawie 12 latach od premiery, potrafi zachwycić i bez używania jakichkolwiek modów. Mamy w końcu ogromny otwarty świat, masę zadań pobocznych, miejsc do odwiedzenia, i wrogów do ubicia. Zapewne pierwsze podejście macie już dawno za sobą, ale dlaczego by nie wrócić i nie przywołać miłych wspomnieć, tym razem dla odmiany grając kimś innym niż (już memiczny) „łotrzyk-łucznik”. 😉 Gry RPG dalej mogą się od Skyrima sporo nauczyć i liczymy, że pewne wnioski wyciągnie też sama Bethesda, tworząc „szóstkę”.

Sea of Stars

Katalog gier PlayStation Plus Extra został rozbudowany o Sea of Stars już w dzień premiery, tak samo, jak microsoftowy Game Pass. Czym jest SoS? Kolejnym hołdem złożonym dla klasyków ery SNESa. Liczne gry RPG z tamtych czasów dalej rozgrzewają serca graczy, budząc w nich miłe wspomnienia dawno minionych dni, a twórcy ze studia Sabotage byli tego w pełni świadomi. Ich tytuł wypełniony jest licznymi nawiązaniami do tamtych pozycji, Fani klasyków w rodzaju Chrono Trigger czy Breath of Fire IV na pewno wyłapią je w mig.

System walki jest turowy, ale mimo wszystko wymaga nieco zręczności przy wyprowadzaniu kolejnych ataków. Pomiędzy potyczkami rozwiążemy licznie występujące zagadki logiczne, czy zabawimy się w prostych (mocno zautomatyzowanych) sekcjach platformowych. Całość pod tym względem bardzo przypomina dwuwymiarowe odsłony serii The Legend of Zelda.

Uwaga! Sea of Stars znika z abonamentu PlayStation Plus Extra z dniem 20 sierpnia 2024 roku. To już ostatnia szansa, żeby nadrobić tę perełkę w ramach subskrypcji Sony.

Pathfinder: Wrath of the Righteous

Tytuł, w którym swoje palce maczał Chrisem Avellone, czyli człowiek mający na koncie takie kultowe klasyki jak Planescape Torment i Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords. Czy potrzeba lepszej rekomendacji? Produkcja stanowi drugą odsłonę serii od rosyjskiego studia Owlcat Games, która jednak nie jest bezpośrednią kontynuacją Pathfinder: Kingmaker. Oznacza to, że znajomość poprzedniczki nie jest wymagana, aby w pełni zrozumieć opowiadaną w grze historię.

Całość oparta została na zmodyfikowanych zasadach papierowego systemu Dungeons & Dragons 3.5, dzięki czemu fani klasycznych gier RPG z izometrycznym widokiem będą wniebowzięci. Nie mogło tutaj zabraknąć także zarządzania członkami drużyny oraz walki w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą, w której to rzut wirtualną kością odbywa się w tle. Jedną z najważniejszych nowości jest mitologiczny system progresji, dający graczowi dostęp do potężnych zdolności, które potrafią przeważyć szalę zwycięstwa na naszą stronę.

Bloodborne

Gry fabularne na PS4 i PS5 niekoniecznie muszą kojarzyć się z produkcjami FromSoftware, bo też nie wszyscy muszą uznawać je za pełnoprawne RPG. Dużo osób kryjącej się w nich historii może nigdy nawet nie poznać, bo narracja prowadzona jest głównie przez zdawkowe dialogi, opisy przedmiotów i projekty lokacji oraz wrogów.

Bloodborne nieco w tej materii zmienia, przekazując bezpośrednio nieco więcej, niż robi np. trylogia Dark Souls. Dalej zdecydowana większość fabuły jest przed nami schowana, ale całość wydaje się znacznie „czytelniejsza” niż tam. Tak samo zmodyfikowana jest sama rozgrywka, bo teraz walki stawiają na agresywne podejście, ograniczając możliwość tworzenia własnych, zróżnicowanych „buildów” postaci. Już nie schowamy się za tarczą, ani nie zrobimy z siebie okutego ciężką zbroją „tanka”. Klimat także ze stylistyki mrocznego średniowiecza poszedł w bardziej lovecraftowo-wiktoriańskie klimaty.

Disco Elysium

W rankingu zawierającym najlepsze gry w PS Plus Extra nie mogło zabraknąć jednej z najważniejszych produkcji ostatnich lat. Choć na pierwszy rzut okaz tytuł przypomina nam typową grę RPG w rzucie izometrycznym, to nie dajcie się zwieść pozorom. W trakcie zabawy nie zasmakujecie klasycznej dla tego gatunku walki, zapoznacie się natomiast ze ścianami tekstu – szalenie dobrze napisanych dialogów, prowadzonych między bohaterem a postaciami napotkanymi w trakcie rozgrywki.

W ramach zabawy wcielamy się w postać doświadczonego policjanta, który zdecydowanie nadużywa alkoholu. Wraz z rozwojem wydarzeń musi on jednak pokonać swoje wewnętrzne demony, aby rozwikłać skomplikowaną sprawę linczu, jaki miał miejsce w biednej dzielnicy nadmorskiego miasta. Całość skupia się więc na niezwykle rozbudowanej warstwie narracyjnej, stanowiącej niemal perfekcyjną mieszankę ideologicznych myśli tak charakterystycznych dla początku XX wieku. Pozycja wręcz obowiązkowa dla graczy, którzy nie boją się trudnych tematów oraz dużej ilości słowa pisanego.

Jeżeli jesteście ciekawi, gdzie te wszystkie gry RPG ograć możliwie najtaniej, spieszymy z pomocą. Najniższy pułap PlayStation Plus (Essential) niestety nic z tego nie oferuje, dając graczom „tylko” kilka darmowych produkcji w miesiącu i dostęp do rozgrywki sieciowej. Dopiero ten wyższy próg subskrypcji, czyli Extra, jest swego rodzaju odpowiednikiem Game Passa od Microsoftu. Roczny abonamenty PlayStation Plus Extra kosztuje 520 zł, jest sporo złotówek zaoszczędzicie dokonując płatności giftcardami.

Najlepsze promocje na doładowania do PlayStation Store o wartości 100 PLN umieściliśmy poniżej. Jeśli nie wiesz jak dokonać zakupu abonamentu przy użyciu kart podarunkowych, zapraszamy do naszego artykułu: jak aktywować giftcardy w PS Store.

Wymienione powyżej gry w PS Plus Extra to tylko skromny wycinek obfitej oferty to tylko skromny wycinek oferty Japończyków. W ramach subskrypcji zagracie zarówno w starsze produkcje ekskluzywne, jak i całą masę tytułów od zewnętrznych studiów. Jeśli jesteście ciekawi, jak prezentują się pełna listą gier dostępnych w PlayStation Plus Premium i Extra, przygotowaliśmy dla Was specjalny artykuł.

Łowcy, a jakie gry fabularne na PS4 i PS5 wy byście polecili? Koniecznie dajcie nam znać w sekcji komentarzy!

Niektóre odnośniki w artykułach to linki afiliacyjne. Klikając w nie lub też finalizując za ich pomocą kupno produktu, nie ponosisz żadnych kosztów. Jednocześnie sprawiasz, że otrzymujemy wynagrodzenie, dzięki któremu praca Redakcji jest możliwa.

Czytaj więcej
Radio Game On-line