Na początek warto wiedzieć, iż Australia jest jedynym kontynentem, który zajmuje jedno państwo i to w dodatku o takiej samej nazwie.
Kontynenty, lista od największego kontynentu do najmniejszej kontynentu:
Azja – 44,6 mln km2 powierzchni, 4,6 miliarda ludzi. Znajduje się tutaj najwyższy i najniższy punkt na świecie – Mount Everest oraz Morze Kaspijskie. Mieści się tutaj także największe Państwo – Rosja.
Afryka – 30 mln km2 powierzchni, 1,3 miliarda ludzi. Znajduje się tutaj najdłuższa rzeka na świecie – Nil. Leży na wszystkich półkulach – południowej, północnej, zachodniej i wschodniej.
Ameryka Północna – 24,5 mln km2 powierzchni, 369 milionów ludzi. Znajduje się tutaj największe jezioro słodkowodne na świecie – Superior. Do powierzchni wliczana jest także Ameryka Środkowa.
Ameryka Południowa – 17,8 mln km2 powierzchni, 431 milionów ludzi. Znajduje się tutaj najdłuższe samo górskie na świecie – Andy.
Antarktyda – 14,2 mln km2 powierzchni, 4400 naukowców i personelu, a zimą 1100. Ilość pokrywy lodowej na tym kontynencie wpływa na wymianę ciepła, wilgoci i gazów między ocean a atmosferą. Zmiany w lodzie wpływają na globalne wzorce pogodowe. Jedyne miejsce na ziemi, które nie należy do nikogo.
Europa – 9,9 mln km2 powierzchni, 746 milionów ludzi. Leży tutaj najmniejszy na świecie kraj – Watykan.
Australia – 7,7 mln km2 powierzchni, 25 milionów ludzi. Jedyny kontynent, który zajmuje jeden kraj.
Azja to zdecydowanie największy kontynent na świecie. Ma powierzchnię 44,6 miliona kilometrów kwadratowych, czyli ponad 4 razy więcej niż Europa. Nie trudno zlokalizować ją na mapie, gdyż znacznie przeważa nad pozostałymi kontynentami, choć często można ją pomylić z Euro-Azją.
Azja jest również największa pod względem populacji, ponieważ żyje tam ponad 4,6 miliarda ludzi, a to nie wszystkie “naj”. Ponadto, Azja może pochwalić się najwyżej i najniżej położonymi punktami. Najwyższym szczytem jest Mount Everest – 8850 m.n.p.m., zaś najniższym jest Morze Martwe, które znajduje się ponad 432 m.p.p.m.
Najmniejszy kontynent to Australia. Posiada powierzchnię wynoszącą 7,7 miliona kilometrów kwadratowych, co czyni ją 7mym pod względem wielkości kontynentem. Jest nieco mniejsza od Europy, natomiast w porównaniu z Azją jest aż prawie 6 razy mniejsza!
Ocenia się, iż Ziemia ma miliardy lat i składa się z 71% wody oraz 29% odkrytych lądów. Obecnie wyróżniamy 7 różnej wielkości kontynentów, lecz wcześniej wszystkie były ze sobą złączone tworząc pradawny kontynent zwany Pangeą. Aktywność płyt tektonicznych jest przyczyną podziału całej masy lądowej i stopniowego rozdzielania się. Co ciekawe badania geologiczne wskazują, że Europa i Ameryka oddalają się od siebie w tempie 7 cm na rok.
Grenlandia nie jest kontynentem.
Najmniejszy kontynent to Australia.