Już 1 tys. studentów kierunków lekarskich złożyło wniosek o kredyt na naukę

1 lat temu 44
Już tysiąc studentów studiów lekarskich złożyło wniosek o kredyt na pokrycie kosztów kształcenia Jak informuje minister Niedzielski – połowa studentów z tej liczby zawarło już umowę z bankiem Rządowy program wsparcia studentów ma na celu zasilenie ochrony zdrowia w Polsce w pełni wykształconymi lekarzami różnych specjalizacji i przeznaczony jest dla studentów kierunków lekarskich

Duże zainteresowanie kredytem

Jak poinformował na TT minister Adam Niedzielski w niecałe 3 miesiące tysiąc studentów kierunków lekarskich zwróciło się do banku o kredyt na naukę. Połowa z nich ma już zawarte umowy z bankiem. ”To sukces programu Ministerstwa Zdrowia” - ogłasza minister

Przypomnijmy, że rządowy program wsparcia studentów ma na celu zasilenie ochrony zdrowia w Polsce w pełni wykształconymi lekarzami różnych specjalizacji i przeznaczony jest dla studentów kierunków lekarskich. Projekt powstał jako owoc współpracy Ministerstwa Zdrowia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Preferencyjne kredyty dla studentów medycyny wystartowały 18 lipca 2022.

Kosztowne studia

Szacuje się, że koszt jednego roku studiów lekarskich w trybie niestacjonarnym w Polsce wynosi średnio 38 tysięcy złotych. Przez 6 lat studiów, przyszły lekarz może wydać nawet ponad 220 tysięcy złotych. Ponieważ nie każdy może sobie pozwolić na wydanie tak dużych pieniędzy rząd postanowił iść takim osobom z pomocą, by nie rezygnowały z tego rodzaju wykształcenia.

Zgodnie z art. 103 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, pomoc finansowa przysługuje studentom na kierunku lekarskim, o ile zajęcia są prowadzone w języku polskim, a same studia są płatne.

W praktyce oznacza to, że kredyt na studia medyczne dotyczy studiowania na uczelniach publicznych w trybie niestacjonarnym oraz w szkołach prywatnych (w tym przypadku tryb studiów nie ma znaczenia, ponieważ płatne są zarówno studia dzienne, jak i zaoczne).

Umorzenie kredytu, przy spełnieniu odpowiednich warunków

W roku akademickim 2021/2022 maksymalna kwota kredytu, o jaką można wnioskować, wynosi 18 tysięcy złotych i dotyczy jednego semestru nauki. W kolejnym ma zostać podwyższona do 20 tys. złotych. Maksymalna kwota kredytu na jeden semestr nauki będzie ogłaszana co roku przez ministra zdrowia.

Kredytobiorcy tego „medycznego studenckiego kredytu” mogą się ubiegać o jego umorzenie pod pewnymi warunkami - musi wykonywać zawód lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach praktyki zawodowej lub w podmiocie leczniczym udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ważne jest także, aby jako lekarz pracował przez okres 10 lat i w łącznym wymiarze czasu pracy (jeden etat). O umorzenie mogą ubiegać się też lekarze, którzy uzyskali tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez nich szkolenia specjalizacyjnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej