Do 10 lipca nabór na kierunek lekarski na Politechnice Wrocławskiej. Uczelnia pokazała siatkę zajęć

9 mies. temu 33
Politechnika Wrocławska (PWr) uruchomiła rekrutację na nowo powstały kierunek lekarski. To 30 uczelnia w Polsce, która od nadchodzącego roku akademickiego kształcić będzie przyszłych lekarzy W programie studiów przewidziane są zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej, od pierwszego roku - szkolenia w wirtualnym prosektorium i przy łóżku pacjenta, a od trzeciego - także dyżury nocne z tutorem na oddziałach szpitalnych i izbach przyjęć  - Studenci będą mieli szeroki dostęp do aparatury badawczej, zróżnicowanych grup pacjentów i nowoczesnego sprzętu – zapowiada dr hab. Dariusz Jagielski, doradca rektora PWr i zastępca kierownika Kliniki Kardiologii Ośrodka Chorób Serca 4.Wojskowego Szpitala Klinicznego Politechnika Wrocławska jest 30 uczelnią w Polsce, która od nadchodzącego roku akademickiego kształcić będzie przyszłych lekarzy Od października, poza PWr, kształcenie przyszłych medyków rozpoczną także: Akademia Kaliska, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu, Akademia Mazowiecka w Płocku i Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

Kierunek lekarski na Politechnice Wrocławskiej. Więcej zajęć klinicznych i nowe technologie  

Rozszerzonym programem szkolenia klinicznego i możliwością poznania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w praktyce wabi kandydatów na studia medyczne Politechnika Wrocławska. Na uczelni trwa rekrutacja na pierwszy rok studiów na nowo otwartym kierunku lekarskim. Po tygodniu od jej uruchomienia o jedno miejsce ubiega się średnio sześcioro kandydatów. 

Na początek uczelnia przyjmie 60 studentów, a kandydaci - oprócz matury z języka polskiego i języka obcego - muszą zdać egzamin także z biologii na poziomie rozszerzonym i z matematyki (poziom podstawowy lub rozszerzony), fizykę lub chemię. 

- Politechnika posiada znakomitą infrastrukturę dydaktyczną i od wielu lat prowadzi działalność badawczą związaną z medycyną, która będzie wykorzystana w kształceniu. Otwarcie kierunku lekarskiego to kolejny krok na drodze rozwoju naszej uczelni - mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor uczelni.

Prof. Halina Podbielska z Katedry Inżynierii Biomedycznej, która jest także współautorką programów zajęć na nowym kierunku, zwraca uwagę na ich interdyscyplinarny charakter.

- Nasz program jest niezwykle wszechstronny, obejmuje nauki podstawowe na zaawansowanym poziomie, różnorodne aspekty technologii medycznych, ale przede wszystkim od pierwszych lat studiów proponujemy rozszerzony program szkolenia klinicznego w wysokospecjalistycznych szpitalach, świadczących usługi dla bardzo dużej liczby pacjentów - opowiada.

Bazę kliniczną będzie stanowiło siedem szpitali partnerskich, których przedstawicieli studenci mogli spotkać w miniony czwartek na dniu otwartym kierunku lekarskiego. Uczelnia zawarła umowy o współpracy z:

4. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ, Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym we Wrocławiu – Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, Dolnośląskim Szpitalem Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej, Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Gromkowskiego, Szpitalem Specjalistycznym im. A. Falkiewicza, Dolnośląskim Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi MEDINET oraz ośrodkiem partnerskim: Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed S.A.

Zajęcia praktyczne od pierwszego roku, od trzeciego - dyżury nocne na oddziałach 

Dzięki temu studenci kierunku lekarskiego już na I roku studiów będą mieli zajęcia praktyczne, tzw. godziny przy łóżku pacjenta, których liczba - jak zapowiada uczelnia - będzie większa niż minimum wymagane przez rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (aż 249 zajęć klinicznych przez cały okres studiów), a także na wsparcie pracowników akademickich tzw. tutorów.

W programie studiów przewidziane są również zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej, od pierwszego roku - m.in. szkolenia w wirtualnym prosektorium, a od trzeciego - także dyżury nocne z tutorem na oddziałach szpitalnych, izbach przyjęć czy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. 

Z kolei od piątego roku studiów będą realizowane specjalne zajęcia, które pozwolić mają na lepsze przygotowanie się do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, którego wynik decyduje o dalszych losach absolwenta kierunku, w tym o wyborze specjalizacji. W programie są zajęcia m.in. z zakresu:

chorób wewnętrznych pediatrii, medycyny rodzinnej, medycyny ratunkowej i intensywnej terapii,  chirurgii,  położnictwa i ginekologii, psychiatrii.

Siatki godzin dla kierunku lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej Fot. mat. PWr Siatki godzin dla kierunku lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej Fot. mat. PWr

- Studenci generalnie będą mieli szeroki dostęp do aparatury badawczej, zróżnicowanych grup pacjentów oraz nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego zarówno w diagnostyce, jak i terapii – zapowiada dr hab. Dariusz Jagielski, zastępca kierownika Kliniki Kardiologii Ośrodka Chorób Serca 4.Wojskowego Szpitala Klinicznego i doradca rektora PWr ds. medycznych.

W przyszłości nowa siedziba i Centrum Nowoczesnych Technologii Medycznych

Unikatowym rozwiązaniem jest Pracownia Wirtualnej Rzeczywistości (VR), którą wyposażono m.in. w bezprzewodowy zestaw do obsługi rzeczywistości rozszerzonej, pozwalający uczestnikowi symulacji stać się częścią wirtualnego świata i doświadczać go w pierwszej osobie podczas pracy z pacjentem.

Jak podkreśla prof. Tadeusz Więckowski, pełnomocnik rektora PWr ds. organizacji Wydziału Medycznego, zajęcia w pracowni prowadzić będą doświadczeni specjaliści i praktycy z wieloletnim stażem pracy w wysokospecjalistycznych placówkach medycznych. Są też Laboratorium Wirtualnej Mikroskopii do nauki histologii, embriologii i medycyny sądowej oraz Laboratorium Sekcji Żywych Tkanek umożliwiające wykonanie pod okiem specjalistów sekcji serca, mózgu czy wątroby zwierzęcej.

Władze uczelni mają też ambitne plany rozwoju wydziału. W przyszłości na Politechnice Wrocławskiej powstać ma Collegium Medicum, w skład którego wejdzie wspomniany Wydział Medyczny oraz kilka innych wydziałów lub instytutów. 

- Planujemy także budowę nowej siedziby z nowoczesnymi laboratoriami, pracowniami, start-upami i Centrum Nowoczesnych Technologii Medycznych - zapowiada rektor prof. Arkadiusz Wójs.

Nowe kierunki lekarskie otworzy sześć uczelni

Politechnika Wrocławska jest 30 uczelnią w Polsce, która od nadchodzącego roku akademickiego kształcić będzie przyszłych lekarzy. Tylko w tym roku liczba szkół wykładających medycynę wzrosła o pięć. Od października, poza PWr, kształcenie przyszłych medyków rozpoczną także:

Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu, Akademia Mazowiecka w Płocku, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

A niebawem uczelniom będzie jeszcze łatwiej uruchamiać kierunki lekarskie. Sejm bowiem uchwalił w czerwcu nowelizację Karty Nauczyciela, która m.in. obniży wymogi dla szkół wyższych zamierzających wykładać medycynę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej