Amerykańskie indeksy giełdowe najniżej od początku lutego

1 lat temu 34
Amerykańskie indeksy giełdowe najniżej od początku lutego

Amerykańskie indeksy giełdowe najniżej od początku lutego

Data dodania: 2023-02-10 (09:49) Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Na najniższych od początku lutego br. poziomach zamknęły się wczoraj główne indeksy rynku akcji w Stanach Zjednoczonych (S&P 500 -0,88 proc., DJIA -0,73 proc., Nasdaq Composite -1,02 proc.). Zniżki głównych indeksów przeważały dziś również na giełdach Azji i Oceanii. Najsilniejszą notował Hang Seng.
Niezbyt dużymi spadkami otworzyła się piątkowa sesja na europejskich rynkach akcji (DAX -0,31 proc., CAC 40 -0,19 proc. ok. godz. 9:30).

WIG-20 spadał w piątek ok. godz. 9:30 o 0,81 proc. Wśród składników WIG-u 20 poziom swego rocznego maksimum wyrównał na początku sesji kurs akcji spółki Asseco Poland. Wśród składników mWIG-u 40 najwyżej od ponad roku była dziś cena akcji spółki Benefit Systems. Wśród składników sWIG-u 80 najwyższy poziom od 2011 roku osiągnął dziś rano kurs akcji spółki Sygnity, natomiast swój najniższy poziom w historii osiągnął kurs akcji PCF Group.

Minimalnie rosła dziś rano znajdująca się poniżej poziomu 3,7 proc. rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych. Rentowność polskich 10-latek była dziś rano na tym samym poziomie co na czwartkowym zamknięciu (5,914 proc.).

Cena kontraktów na węgiel kamienny w Rotterdamie spadła wczoraj po raz kolejny do najniższego od stycznia ub.r. będąc już 4-krotnie niżej niż w szczycie z marca ub.r. Ceny kontraktów na gaz ziemny notowanych w Europie spadła wczoraj do poziomów minimalnie wyższych od styczniowych wielomiesięcznych minimów. Dziś rano kontrakty na gaz ziemny na NYMEX-ie lekko drożały (+0,62 proc. ok. godz. 9:15). Minimalnie taniała ropa naftowa (WTI -0,32 proc., Brent -0,27 proc.).

Kurs amerykańskiego dolara względem japońskiego jena spadł dziś rano poniżej poziomu 130 JPY (1,18 proc. ok. godz. 9:05). USD słabł minimalnie względem euro (+0,06 proc.). Czeska korona była dziś rano najsilniejsza względem euro od 2008 roku.

Praktycznie bez zmian w stosunku do euro i amerykańskiego dolara był dziś kurs polskiego złotego (EUR/PLN +0,03 proc., USD/PLN +0,02 proc. ok. godz. 9:10).

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara zanotował wczoraj swój największy spadek od 11 listopada ub.r. (-5,07 proc.) i spadł poniżej poziomu 22000 USD do najniższego poziomu od 20 stycznia br. Dziś rano kurs lekko odreagowywał w górę (+0,62 proc. ok. godz. 9:05).

Źródło: Wojciech Białek, Oanda TMS Brokers

Dom Maklerski TMS Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers

Nowy szef Banku Japonii! Czy dojdzie do podwyżek?

Nowy szef Banku Japonii! Czy dojdzie do podwyżek?

09:18 Poranny komentarz walutowy XTB

Dzisiejszy poranek został storpedowany informacją o wyborze nowego szefa Banku Japonii. Ten stery przejmie dopiero w kwietniu, ale już od dawna spekulowano, że w japońskiej polityce monetarnej szykują się zmiany. Czy tak będzie jednak na pewno? Na ten moment jen zyskuje na rynku, ale na koniec dnia, kiedy rynek pozna dokładnie nowego kandydata, odbiór może być zupełnie inny. Kazuo Ueda zostanie nominowany przez premiera Japonii Fumio Kishidę na nowego szefa Banku Japonii w kwietniu.

Presja podtrzymana

Presja podtrzymana

08:23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie presji podażowej wraz z wyraźniejszą korektą na rynku akcyjnym. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7537 PLN za euro, 4,4325 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8013 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3621 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,914% w przypadku obligacji 10-letnich.

FED zaostrza retorykę?

FED zaostrza retorykę?

2023-02-09 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wczorajsze wypowiedzi wiceprezesa FED, Johna Williamsa, czy członka zarządu, Christophera Wallera, trudno uznać za "gołębie". Obaj byli zgodni, co do tego, że okres restrykcyjnej polityki monetarnej może potrwać dłużej, niż się to obecnie sądzi, gdyż walka z wysoką inflacją nie została jeszcze zakończona. Żaden z nich jednak nie wskazał na scenariusz w którym stopa terminalna mogłaby być w tym roku wyższa od przedziału 5,00-5,25 proc., który FED przedstawił w grudniu.

DAX najwyżej od roku

DAX najwyżej od roku

2023-02-09 Komentarz poranny TMS Brokers

Po kolejnych niezbyt jednoznacznych wypowiedział przedstawicieli amerykańskiego Rezerwy Federalnej główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły wczoraj (S&P 500 -1,11 proc., DJIA -0,61 proc., Nasdaq Composite -1,68 proc.). Dziś ok. godz. 9:35 kontrakty na S&P 500 odrabiały wczorajsze straty rosnąc o 0,72 proc.
Na giełdach Azji i Oceanii przeważały dziś lekkie spadki (największy - -0,85 proc. - notował filipiński PSEi). Najsilniej – o 1,6 proc. – zwyżkował dziś Hang Seng.

RPP nie zmienia kursu. Czy to dobrze dla kredytobiorców?

RPP nie zmienia kursu. Czy to dobrze dla kredytobiorców?

2023-02-08 Market News XTB

Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe zostały utrzymane w Polsce bez zmian. Nie było w tym miejscu żadnego pola do manewru ze względu na brak nowych informacji na których mogłaby się oprzeć Rada. Dane dotyczące inflacji styczniowej czy PKB za IV kwartał poznamy w przyszłym tygodniu. Biorąc pod uwagę oczekiwania, raczej nie powinniśmy oczekiwać tego, żeby stopy procentowe zmieniły się w tym roku. RPP ostatni raz stopę procentową podniosła we wrześniu zeszłego roku i od tamtego momentu stopy procentowe utrzymywane są bez zmian.

Powell zagrał na dwie ręce

Powell zagrał na dwie ręce

2023-02-08 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wczorajsze wystąpienie szefa FED w Klubie Ekonomicznym w Waszyngtonie było w zasadzie podzielone na dwie części. W pierwszej Jerome Powell powtórzył sformułowania o widocznym procesie dezinflacyjnym w gospodarce, które w ubiegłą środę stały się pretekstem do "gołębiej" interpretacji całego przekazu. W drugiej dał jednak do zrozumienia, że jeżeli silny rynek pracy, lub wysoka inflacja będą się utrzymywać, to konieczne mogą być dodatkowe podwyżki stóp procentowych. Jak to rozumieć?

Rynek coraz mocniej wierzy w pivot Fed

Rynek coraz mocniej wierzy w pivot Fed

2023-02-08 Poranny komentarz walutowy XTB

Wydarzeniem wczorajszej sesji było wieczorne przemówienie prezesa Jerome Powella w Klubie Ekonomicznym w Waszyngtonie. Było to pierwsze wystąpienie prezesa Fed po piątkowych, solidnych danych z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. W pierwszej części swojego przemówienia Powell brzmiał “gołębio”, a to w związku z powtórzeniem stwierdzenia, iż dostrzega on proces dezinflacji w gospodarce. Rynek akcji zareagował na te słowa optymistycznie, kolei dolar zaczął się osłabiać.

Historyczny rekord brytyjskiego FTSE 100

Historyczny rekord brytyjskiego FTSE 100

2023-02-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Amerykański rynek akcji ostatecznie zinterpretował pozytywnie dla siebie wczorajsze wypowiedzi przewodniczącego FED i zakończył wtorkową sesję wzrostami (S&P 500 +1,29 proc., DJIA +0,78 proc., Nasdaq Composite +1,9 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii przeważały dziś lekkie wzrosty głównych indeksów (najsilniejszy – o 1,41 proc. – notował tajwański TAIEX). Pokonując swój poprzedni rekord ustanowiony w 2018 roku swój najwyższy w historii poziom osiągnął dziś brytyjski FTSE 100. Rosła również dziś większość pozostałych głównych indeksów europejskich rynków akcji (DAX +0,42 proc. CAC-40 +0,29 proc. ok. godz. 9:50).

Czy konferencja po posiedzeniu RPP zdoła zaskoczyć rynek?

Czy konferencja po posiedzeniu RPP zdoła zaskoczyć rynek?

2023-02-07 Market News XTB

Dzisiaj rozpoczynamy dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, którego zwieńczeniem będzie jutrzejsza decyzja w sprawie stóp procentowych. W tej materii nie ma zaskoczeń, Rada z niemal 100% pewnością nie podniesie stóp powyżej obecnych 6,75% i zdecyduje się na utrzymanie stóp na tym poziomie. Uwaga rynku zwrócona jest natomiast w kierunku czwartkowej konferencji z udziałem Prezesa Glapińskiego, która może dostarczyć wskazówek czy i kiedy możemy spodziewać się pierwszych obniżek stóp.

Wyczekiwanie na Powella

Wyczekiwanie na Powella

2023-02-07 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wczoraj Raphael Bostic z FED nie wykluczył, że FED mógłby zdecydować się w marcu na 50 punktową podwyżkę stóp procentowych, choć jego zdaniem na obecną chwilę scenariusz bazowy to dwa ruchy po 25 punktów baz. Ten komentarz pokazuje jednak, że niektórzy decydenci zaczynają mieć wątpliwość, co do trwałości procesu dezinflacyjnego, o którym wspomniał w zeszłym tygodniu szef FED i mogą forsować bardziej "jastrzębią" retorykę.

Czytaj więcej