Takie pomysły realizują polskie firmy za unijne dotacje. Od cukiernictwa po przekąski dla dzieci

2 lat temu 60

Za unijne środki firmy zlokalizowane na ternie województwa podlaskiego realizują innowacyjne przedsięwzięcia. W nowej perspektywie budżetu również nie zabraknie środków na wsparcie polskich przedsiębiorców. 

Fot. Shutterstock/ 13_Phunkod

Firmy z całej Polski sięgają po unijne dotacje dzięki, którym rozwijają swoją działalność. W samym województwie podlaskim, w ramach Programów Polska Wschodnia i Inteligentny Rozwój, podpisaliśmy już 617 umów o wartości dofinansowania blisko 2,4 mld zł.
W nowej perspektywie 2021-2027 Agencja przygotowała założenia do Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na kwotę 1,5 mld euro, a we wszystkich programach PARP prawie 5,5 miliarda euro.
Firmy, które prowadzą swoją działalność na terenie województwa podlaskiego, rozwijają się m.in. dzięki środkom pozyskiwanym w ramach funduszy europejskich. Wsparcie, które otrzymują, przeznaczają na prace badawczo-rozwojowe, zdobycie nowych rynków zagranicznych czy wdrożenie nowych pomysłów. Przedstawiamy wybrane projekty, które z takiej pomocy skorzystały.

Bony na innowacje dla turystyki i medycyny

Firma EasYachting Sp. z o.o. otrzymała dofinansowanie, dzięki któremu opracowała system – portal oraz aplikacja mobilna – pozwalający zarządzać infrastrukturą, towarzyszącą turystyce żaglowej i motorowodnej oraz ułatwiający organizację i zarządzanie eventem żeglarskim. Realizacja projektu pozwoliła na wprowadzenie na rynek żeglarski pierwszego na świecie, rewolucyjnego rozwiązania, które odpowiada na potrzeby wszystkich działających w tej branży osób.
System pozwala na zbieranie, przetwarzanie i wykorzystywanie jako narzędzia doradczego preferencji żeglarzy i motorowodniaków. Ponadto, oprogramowanie ma za zadanie zbieranie wszystkich potrzebnych narzędzi do organizacji eventu żeglarskiego w jednym miejscu – większość czynności związanych z organizacją wyprawy można przenieść na platformę internetową i/lub na aplikację. Za ich pośrednictwem użytkownik ma możliwość znalezienia jednostki, skippera czy nawet pozostałej załogi, posiłkując się przy tym systemem rankingowania, opartym na ocenach i opiniach poprzednich użytkowników.
Z kolei Praktyka Lekarska Bartosz Cukierman otrzymała grant na projekt dotyczący opracowania nowej technologii pomiarowej, znajdującej zastosowanie w diagnostyce dysfunkcji stawu kolanowego, powstałych na skutek urazów lub zwyrodnień. Innowacyjność projektu opiera się na opracowaniu specjalnej ortezy, łączącej w sobie możliwość wykrywania oraz precyzyjnego określenia nieprawidłowości stawu kolanowego.
Oba projekty otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu „Bony na innowacje dla MŚP”, finansowanego z Programu Inteligentny Rozwój (POIR).

Internacjonalizacja – zdobycie nowych rynków

Fundusze Europejskie wpierają inicjatywy związane z ekspansją międzynarodową, a polskie firmy coraz chętniej wychodzą ze swoimi produktami poza granice kraju. Przedsiębiorcy otrzymują dofinansowanie na takie działania jak przygotowanie strategii rozwoju czy doradztwo.
Z pomocy  na opracowanie modelu biznesowego internacjonalizacji – skorzystała firma MONROL Sp. z o.o., prowadząca działalność w Mońkach. Produkuje wysokiej jakości (certyfikowane) eco zrębki do wędzenia żywności, głównie z drewna olchowego i bukowego. Firma dostarcza zrębki do największych zakładów mięsnych, rybnych, mleczarskich i owocowych w Polsce, jak i na świecie. Dzięki wsparciu w ramach „Internacjonalizacji MŚP” finansowanej z Programu Polska Wschodnia, przedsiębiorstwo mogło pokazać swój produkt na targach międzynarodowych, m.in. w Niemczech i Łotwie.

Wzór na konkurencję dla profili okiennych PVC

Produkcja oparta na innowacyjnym i artystycznym wzornictwie to sektor przyszłościowy, odzwierciedlający współczesne potrzeby konsumpcyjne. Na takie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy z funduszy europejskich.
Firma DECCO, w ramach konkursu „Wzór na konkurencję”, finansowanego z Programu Polska Wschodnia, otrzymała dofinansowanie na wprowadzenie do oferty spółki nowej gamy profili stolarki PVC. Wnioskodawca zweryfikował swoją dotychczasową ofertę produktową poprzez rozbudowę systemu profili, spełniających wymogi nowych norm prawnych, o profile i produkty dodatkowe, w tym listwy przyszybowe. Ponadto rozwinął nowe, wyróżniające się wzorniczo produkty poprzez wypracowanie – we współpracy z projektantem wzornictwa przemysłowego – projektu profili, mogącego stanowić produkt wizerunkowy DECCO. Klientami firmy są producenci stolarki okiennej i drzwiowej PVC w całej Polsce i poza jej granicami.

Wdrożenie innowacyjnych prac B+R

Fundusze Europejskie wspierają innowacyjność naszych przedsiębiorstw. Spektrum pomocy jest bardzo szerokie. Dotacje otrzymują m.in. projekty, których specyfika związana jest z wprowadzeniem nowatorskich produktów, wyników prac badawczo-rozwojowych czy odnajdowaniem nowych rozwiązań różnych problemów społecznych.
Firma Zakrem, w ramach konkursu „Wdrożenie innowacji przez MŚP” Programu Polska Wschodnia, wyprodukowała nowy wózek akumulatorowy z napędem. Wózek podnośnikowy przeznaczony jest do prac transportowych w warsztatach, magazynach czy halach produkcyjnych. Jego wysokość jest regulowana i może być dostosowana do standardowej wysokości stołów roboczych, pras i innych stanowisk. Wózek jest dostosowany do podnoszenia i przewożenia ładunków o masie do 600 kg oraz do pracy w umiarkowanym środowisku korozyjnym (dobrze znosi temperatury w zakresie od –10ºC do +40ºC).
Od tradycyjnych wózków tego typu różni się dodatkowym napędem, który odciąża operatora. Ma też zabezpieczenie przed ewentualnym przygnieceniem pracownika, który nie zdąży w porę zahamować wózka.
W ramach Programu Inteligentny Rozwój, w konkursie „Badania na rynek” dofinansowanie otrzymała Purella Sp. z o.o. dla projektu „Uruchomienie produkcji przekąsek dla dzieci opracowanych na podstawie przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych”.
Projekt polegał na wdrożeniu na rynek nowych produktów – linii zdrowych przekąsek dla dzieci (batonów – zdrowej alternatywy dla słodyczy). To produkty opracowane w celu profilaktyki chorób oraz poprawy zdrowia dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Są one źródłem takich pierwiastków jak w szczególności cynk i magnez, a także wapń. Posiadają w swym składzie cenione składniki, m.in.: surowe kakao czy chlorellę. Projekt ma pozytywny wpływ na realizację zasady zrównoważonego rozwoju.

Gdzie po więcej informacji?

Już 24 maja odbędzie się spotkanie dla zainteresowanych finansowaniem w ramach dostępnej i planowanej oferty PARP. Eksperci PARP będą dostępni od godz. 13.00 w Mońkach w budynku Mediateki (ul. Słowackiego 4).
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.
Osoby zainteresowane są proszone o rejestrację poprzez formularz zamieszczony na stronie PARP.

Artykuł Takie pomysły realizują polskie firmy za unijne dotacje. Od cukiernictwa po przekąski dla dzieci pochodzi z serwisu MamBiznes.pl.

Czytaj więcej
Radio Game On-line