Świat się zbroi. Rekordowe 2 biliony dolarów wydatków na cele militarne [SIPRI]

2 lat temu 75

Świat wydaje rekordowe sumy na zbrojenie, wynika z najnowszego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). W 2021 r. znaczące wydatki na cele militarne zrealizowała Rosja. Liderem nadal USA.

 

 

Według opublikowanego w poniedziałek (25 kwietnia) najnowszego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w 2021 r. światowe wydatki na cele militarne osiągnęły rekordowy poziom.

Wzrosły siódmy rok z rzędu i przekroczyły granicę dwóch bilionów dolarów. To najwyższy poziom odnotowany od powstania raportu SIPRI.

Wojna w Ukrainie: Kto wydaje najwięcej na zbrojenia w Unii Europejskiej? [INFOGRAFIKA]

W 2020 r. państwa UE przeznaczyły łącznie rekordowe 198 mld euro na obronność.

Rekordowe zbrojenia Rosji

Z wyliczeń organizacji wynika, że przed inwazją na Ukrainę masowo zbroiła się Rosja. Wydatki władz w Moskwie na cele wojskowe wzrosły w rocznym porównaniu o 2,9 pkt proc.– do 65,9 mld dolarów.

Wydatki na obronę stanowiły 4,1 PKB Rosji. Moskwa stała się w ten sposób piątym co do wielkości wydatków na zbrojenia państwem na świecie.

Wysokie dochody ze sprzedaży ropy i gazu pomogły Rosji zwiększyć wydatki na cele wojskowe, podkreślił cytowany przez agencje ekspert SIPRI Diego Lopes da Silva.

Pod koniec ubiegłego roku nastąpił gwałtowny wzrost wydatków. Stało się to wtedy, gdy Rosja rozmieściła wojska na granicy z Ukrainą, co poprzedziło inwazję na Ukrainę w lutym br.

Z raportu wynika także, że wzrosły wydatki Ukrainy na cele wojskowe. Od aneksji Krymu o 72 pkt proc. W 2021 r. ukraińskie wydatki spadły wprawdzie o ponad osiem pkt proc. do 5,6 mld euro, ale i tak stanowiły 3,2 proc. PKB Ukrainy.

Które kraje UE najbardziej polegają na surowcach z Rosji? [INFOGRAFIKA]

UE chce uniezależnić się od surowców z Rosji. Jakie ma alternatywy?

Wydatki świata na wojsko

Łącznie wydatki na cele wojskowe wzrosły w 2021 r. na całym świecie o 0,7 pkt proc. – do 2,1 bln dolarów. Wydatki zwiększyły również państwa NATO.

Ośmiu członków Sojuszu osiągnęło docelowy poziom wydatków na cele wojskowe w wysokości dwóch procent PKB. Wydaje się niemal pewne, że w związku z wydatkami obronnymi w związku z rosyjską inwazją w Ukrainie, statystyki budżetów obronnych zwiększą się w 2022 r.

W skali całego świata najwięcej na obronę wydały Stany Zjednoczone – 801 mld dolarów (740 mld euro). W ujęciu procentowym wydatki zmniejszyły się wprawdzie z powodu inflacji o 1,4 proc. w porównaniu z rokiem 2020.

Na drugim miejscu znalazły się Chiny, które w ubiegłym roku wydały na ten cel około 293 mld dolarów. Chiny zwiększyły swoje wydatki o 4,7 pkt proc. Dla Chin był to 27. rok z rzędu, w którym nastąpił wzrost wydatków na obronność.

Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Wielka Brytania oraz Rosja w sumie odpowiadają za 62 procent całych światowych wydatków.

Energia jądrowa w UE: Które kraje produkują najwięcej prądu z atomu? [INFOGRAFIKA]

Energia jądrowa może pomóc państwom UE w redukcji emisji gazów cieplarnianych i osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r.

 

Więcej informacji: 

World military expenditure passes $2 trillion for first time

Czytaj więcej
Radio Game On-line