Rozszerzenie może być impulsem do rozpoczęcia procesu reform Unii Europejskiej | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy.
BERLIN
Kryzys szansą. Rozszerzenie UE może być główną kartą przetargową do rozpoczęcia procesu reform Unii. Obecnie wezwania do zmian nabierają tempa, ale kilka państw członkowskich sprzeciwia się propozycji ingerowania w traktaty.
Koniec prac Konferencji w sprawie przyszłości Europy stał się bodźcem do dyskusji na temat reform w Unii Europejskiej. Szczególnie zainteresowane reformowaniem Unii są Francja, Włochy i Niemcy.
Według Marca Uzana, dyrektora Centrum Polityki Europejskiej (CEP) w Paryżu trzy największe kraje UE mogłyby „naprawdę zrobić coś ważnego dla Europy” a trwający kryzys jest „punktem zwrotnym”. Szczegóły poniżej.
(Oliver Noyan | EURACTIV.de | Tłumaczenie Paulina Borowska)
HELSINKI
Warto rozmawiać. Finlandia musi wypracować „profesjonalną podstawę” w kwestii przyszłych relacji z Rosją, stwierdził fiński prezydent Sauli Niinistö.
W ubiegłym tygodniu Niinistö wraz z premier Sanną Marin ogłosił, że Finlandia zamierza ubiegać się o przyjęcie do NATO. W sobotę rozmawiał natomiast przez telefon z Władimirem Putinem. Szczegóły poniżej.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)
SZTOKHOLM
NATO tak, ale bez broni jądrowej. Rada rządzącej w Szwecji Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej opowiedziała się za złożeniem wniosku o przyjęcie do NATO, ale z jednym zastrzeżeniem. Socjaldemokraci „jednomyślnie sprzeciwiają się rozmieszczeniu broni nuklearnej” na terenie kraju, napisano w oświadczeniu partii.
Po wczorajszym nadzwyczajnym posiedzeniu Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza oficjalnie poparła aplikację o członkostwo w NATO. Jak podaje gazeta „Expressen”, decyzja została podjęta bez głosowania, ponieważ ani jeden z uczestników spotkania nie zgłosił zastrzeżeń. Szczegóły poniżej.
(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)
HAGA
Raport końcowy w sprawie antyrosyjskich sankcji. Były minister spraw zagranicznych Stef Blok, odpowiedzialny w holenderskim rządzie za kwestię sankcji przeciwko Rosji, zaprezentował raport ze swojej pracy obecnemu szefowi MSZ Wopke Hoekstrze.
Koordynacja działań rządu w Hadze w zakresie antyrosyjskich sankcji została powierzona Blokowi 6 kwietnia. Jego zadaniem było nadzorowanie i usprawnianie wdrażania sankcji, w tym poszukiwania w Holandii osób i podmiotów z Rosji, które znalazły się na liście sankcyjnej UE.
Opublikowany raport wspomina o aktywach rosyjskich oligarchów, jakie zostały zamrożone w Holandii. Zawiera również rekomendacje, w jaki sposób zwiększyć skuteczność sankcji.
Do piątku na skutek sankcji holenderski rząd uzyskał 640,8 mln euro z zamrożonych aktywów i 425,2 mln ze wstrzymanych transakcji.
(Sofia Stuart Leeson | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)
BRATYSŁAWA
Przestać pomagać Ukrainie. Były premier i lider opozycji Roberto Fico wezwał w niedzielnej (15 maja) debacie telewizyjnej do natychmiastowego wstrzymania wszelkiej pomocy dla Ukrainy.
„Ukraińcy nigdy nam nie pomogli, Ukraina rażąco okłamała nas w 2009 r., kiedy potrzebowaliśmy gazu, rząd Julii Tymoszenko nic nie zrobił” – powiedział Fico. Na przypomnienie moderatora, że Ukraina jest sąsiednim krajem Słowacji, były premier zauważył, że „mamy też inne sąsiednie kraje”. Szczegóły poniżej.
(Michal Hudec | EurActiv.sk | tłum, Kinga Wysocka)