Litewski parlament zatwierdził wczoraj ustawę dotyczącą powszechnego zaangażowania obywateli w obronę narodową. Projekt ustawy wysunęło ministerstwo obrony, poinformowano w oświadczeniu resortu.
Litewska strategia w zakresie obrony cywilnej składać się będzie z trzech filarów: odporności cywilnej, woli obrony i umiejętności praktycznych, zarówno jeśli chodzi o obronę wojskową, jak i cywilną.
„Mając już tę strategię, możemy rozpocząć zorganizowaną i wszechstronną edukację w kwestii obrony cywilnej i publicznej”, podkreślił minister obrony Arvydas Anušauskas.
„Co ważne, przygotowanie w zakresie obrony cywilnej będzie uzupełniać działania systemu obrony narodowej. Będzie to proces, który uwzględni różne pole działania i aspekty życia, dlatego strategie to musimy wprowadzać razem, we współpracy z instytucjami, z sektorem publicznym i prywatnym”, dodał.
Strategia kładzie nacisk na publiczną edukację i informację w takich dziedzinach, jak współczesne zagrożenia, bezpieczeństwo narodowe i sposoby wspierania obrony narodowej. Ma ona uwzględniać edukację cywilną i patriotyczną młodzieży, podnieść poziom pedagogiczny szkoleń, wzmocnić zaangażowanie obywateli funkcjonowanie państwa i promować pamięć historyczną.
„Wierzę, że przyjęcie tej strategii stanowi przełom w działaniach na rzecz wzmocnienia potencjału obronnego kraju. Mam nadzieję, że od teraz każdy obywatel, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy umiejętności będzie mógł przyczynić się do bezpieczeństwa narodowego”, powiedział szef litewskiego MON.
Wdrażanie strategii będzie koordynowane i monitorowane przez litewski rząd.