Hiszpania może stać się pierwszym krajem w Europie, który wprowadzi zwolnienia lekarskie dla kobiet cierpiących na bóle menstruacyjne – rząd i parlament mają zatwierdzić projekt ustawy zmieniającej prawo aborcyjne w tym zakresie.
Jak informuje EURACTIV.com, politycy należący do rządzącej koalicji Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i lewicowego bloku Unidas Podemos zapowiedzieli w piątek (13 maja), że spodziewają się zatwierdzenia projektu ustawy po osiągnięciu porozumienia między ministerstwem ds. równości – które forsowało reformę – a ministerstwem ubezpieczeń społecznych.
„Zamierzamy zadekretować prawo kobiet cierpiących na bolesne miesiączki do specjalnego czasowego zwolnienia z pracy, które będzie opłacane przez państwo od pierwszego dnia”, poinformowała na Twitterze minister ds. równości Irene Montero z UP.
Vamos a reconocer por Ley el derecho de las mujeres con menstruaciones dolorosas a una incapacidad temporal especial que será costeada por el Estado desde el primer día.
— Irene Montero (@IreneMontero) May 13, 2022
Urlop menstruacyjny: Hiszpania pierwsza w Europie
Zgodnie z projektem ustawy, który rząd ma zatwierdzić we wtorek (17 maja), a następnie trafi on do Kongresu Deputowanych (izby niższej parlamentu) pracodawcy nie będą pokrywać kosztów zwolnienia lekarskiego, nie będzie też wymagana minimalna składka do systemu ubezpieczeń społecznych, jak ma to miejsce w przypadku innych powszechnych czasowych niezdolności do pracy.
Zgodnie z projektem ustawy, kobiety, które cierpią z powodu silnego bólu miesiączkowego będą mogły wziąć urlop do trzech dni każdego miesiąca.
Hiszpańskie media informują także, że reforma ma dotyczyć m.in. zwolnienia z podatku VAT produktów higienicznych, a dodatkowo, w projekcie ustawy znalazł się wymóg obligujący szkoły do dostarczania podpasek uczennicom, które ich potrzebują.
Środki higieniczne maja być także ustawowo zapewnione kobietom, które znalazły się w trudnych warunkach finansowych i społecznych.
Po uchwaleniu ustawy, będzie to pierwsze takie prawo w Europie. We Włoszech podobna propozycja została przedstawiona w 2016 r., ale nie została przyjęta. W Niemczech kobiety mogą wnioskować o zwolnienie z pracy z powodu bólu menstruacyjnego, ale nie jest to prawo. Poza Europą takie prawo istnieje w Japonii od 1947 r., a także w Korei Południowej, Indonezji i Zambii.
Kontrowersje ws. ustawy aborcyjnej
W ramach tego samego pakietu reform hiszpański rząd planuje zwiększyć dostępność do aborcji. W projekcie zniesiony został wymóg zgody rodziców na aborcję w przypadku osób niepełnoletnich, w wieku 16 i 17 lat.
W praktyce oznacza to odwrócenie zmian wprowadzonych w 2015 r. przez centroprawicowy rząd Mariano Rajoya. Ponadto, gwarantowany ma być dostęp do aborcji w szpitalach publicznych. Pakiet zmian przewiduje też przyznanie urlopu osobom, które dokonały aborcji.
Przypomnijmy, że aborcja została w Hiszpanii zalegalizowana w 1985 r., a w 2010 r., została dodatkowo zliberalizowana przez socjalistyczny rząd José Zapatero. Obecnie proponowana ustawa ma m.in. wyeliminować obowiązek zachowania trzydniowego okresu oczekiwania przed dokonaniem aborcji.