Finlandia rozpoczęła wczoraj (15 maja) oficjalną procedurę składania wniosku o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim, poinformowali na wspólnej konferencji prasowej prezydent Finlandii Sauli Niinistö i premier Sanna Marin.
Rząd w Helsinkach wraz z prezydentem Saulim Niinistö oficjalnie przekazał parlamentowi w niedzielę swoje stanowisko w tej sprawie. Natomiast władze Szwecji mają przedstawić oficjalne stanowisko w kwestii członkostwa w NATO na początku tego tygodnia, podczas gdy tamtejszy parlament zajmie się specjalnym raportem w tej sprawie już dziś (16 maja).
Niinisto: Zdecydowaliśmy, że Finlandia wystąpi o członkostwo w NATO
“Dziś my, prezydent i rządowa komisja polityki zagranicznej, wspólnie zdecydowaliśmy, że Finlandia będzie ubiegać się o członkostwo w NATO”, przekazał dziennikarzom Niinistö w pałacu prezydenckim w Helsinkach. Dzień wcześniej o planach przystąpienia Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego uprzedził w telefonicznej rozmowie swojego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina.
“Bezpieczeństwo nie jest grą o sumie zerowej. Kiedy Finlandia maksymalizuje swoje bezpieczeństwo, nie umniejsza tego nikomu”, podkreślił fiński prezydent. Uznał także, że jest to historyczny dzień dla Finlandii. Przyznał przy tym, że decyzja o przystąpieniu do Sojuszu wymaga jeszcze głosu parlamentu. “Jest ważne, aby wszyscy deputowani byli świadomi łączących się z procesem członkowskim niepewności, korzyści i wad”, dodał wczoraj Saulim Niinistö.
Marin: Najważniejsze jest bezpieczeństwo Finlandii
Również premier Sanna Marin przyznała w czasie niedzielnej konferencji, że kiedy parlament przychyli się do stanowiska, to „decyzja będzie mieć mocne podparcie”. “Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo Finlandii, ale jako członek NATO, Finlandia będzie też ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego Sojuszu”, zwróciła uwagę szefowa fińskiego rządu.
Jej zdaniem „decyzja wzmacnia północną część Europy i stwarza nowe możliwości także dla współpracy nordyckiej” wzmacniając przy tym UE, “której głos może stać się silniejszy w NATO”.
Wniosek o członkostwo w NATO dziś w Eduskunta
Fiński parlament (Eduskunta) już dziś (16 maja) ma zająć się rozpatrzeniem stanowiska rządu ws. wejścia kraju do NATO. Według fińskiej prasy, na którą powołują się polskie media, około 160 posłów z 200 zasiadających w tym zgromadzeniu opowiada się za członkostwem Finlandii w NATO.
Fińskie media zwracają uwagę, że zakulisowe przygotowania drogi kraju do NATO zajęło władzom Finlandii 81 dni – tyle ile upłynęło ich od ataku Rosji na Ukrainę, czyli od 24 lutego.
Szwecja też bliska członkostwa w NATO
Władze Szwecji mają przedstawić oficjalne stanowisko ws. członkostwa w NATO na początku tego tygodnia. W tym czasie fiński prezydent złoży wizytę w Sztokholmie, gdzie spotka się królem Karolem XVI Gustawem. “Sprawa Szwecji dotyczy też nas”, przyznał wczoraj Niinistö.
Tymczasem już w piątek (13 maja) rząd Szwecji przedstawił konsultowany z opozycją raport szwedzkiego parlamentu ws. nowej strategii bezpieczeństwa. W dokumencie zawarta została pozytywna opinia dotycząca ewentualnego członkostwa tego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. Raport, który stanowi podstawę do decyzji Szwecji ws. złożenia wniosku o członkostwo w NATO, już dziś ma być rozpatrzony na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu.
Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała widoczną zmianę w podejściu do Sojuszu zarówno w Finlandii, jak i Szwecji. Media podają, że według sondaży wejście do tej organizacji popiera obecnie większość obywateli tych państw – nawet 60-70 proc. Tymczasem wcześniej zwolennikiem przystąpienia do NATO był jedynie co czwarty lub co trzeci badany.