Austria w NATO? Kanclerz: Nie przewidujemy dyskusji / Briefing z Europy

2 lat temu 69

W związku ze staraniami Szwecji i Finlandii o przyjęcie do NATO, tematem dyskusji staje się neutralność Austrii. Partie opozycyjne i eksperci w kraju krytykują niechęć rządu do zmiany swojego stanowiska | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy.

WIEDEŃ

Neutralna Austria. W związku ze staraniami Szwecji i Finlandii o przyjęcie do NATO, tematem dyskusji staje się neutralność Austrii. Partie opozycyjne i eksperci w kraju krytykują niechęć rządu do zmiany swojego stanowiska.

„Austria była neutralna, jest neutralna i pozostaje neutralna”, powiedział we wtorek austriacki kanclerz Karl Nehammer podczas wizyty w Pradze. Podkreślił, że Wiedeń nie przewiduje dyskusji dotyczącej członkostwa w NATO.

Zaznaczył, że jego kraj ma inną historię niż Szwecja i Finlandia, a Austria będąc członkiem Unii Europejskiej, wykazuje solidarność z Ukrainą, popierając sankcje przeciwko Rosji i zezwalając na dostawy broni na Ukrainę. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek, Nikolaus J. Kurmayer, Paulina Borowska | EURACTIV.de, EURACTIV.pl)

austria-nato-szwajcaria-neutralnosc-szwecja-finlandia-sojusz-karl-nehammer

HAGA | HELSINKI | SZTOKHOLM

Sojusznicza pomoc. Holandia zaoferowała Szwecji i Finlandii pomoc wojskową w czasie procesu akcesyjnego do NATO, oznajmiła minister obrony Kajsa Ollongren, cytowana przez portal NL Times.

Szwecja i Finlandia oficjalnie zdecydowały się złożyć wniosek o członkostwo w NATO. Choć Rosja grozi konsekwencjami takiego kroku, to ochronę obu krajom w okresie od teraz do formalnej akcesji zaproponowały już Stany Zjednoczone i Wielka Brytania i kilka innych państw Sojuszu. Szczegóły poniżej. 

(Sofia Stuart Leeson | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

WILNO

Obrona cywilna. Litewski parlament zatwierdził wczoraj ustawę dotyczącą powszechnego zaangażowania obywateli w obronę narodową. Projekt ustawy wysunęło ministerstwo obrony, poinformowano w oświadczeniu resortu.

Litewska strategia w zakresie obrony cywilnej składać się będzie z trzech filarów: odporności cywilnej, woli obrony i umiejętności praktycznych, zarówno jeśli chodzi o obronę wojskową, jak i cywilną.

„Mając już tę strategię, możemy rozpocząć zorganizowaną i wszechstronną edukację w kwestii obrony cywilnej i publicznej”, podkreślił minister obrony Arvydas AnušauskasSzczegóły poniżej. 

(Giedre Peseckyte | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Litwa, wybory parlamentarne, Seimas, AWPL, Tomaszewski

PRAGA | WIEDEŃ

Zapomniane Bałkany. Unijna integracja Bałkanów Zachodnich jest w interesie zarówno Czech, jak i Austrii, stwierdzili razem wczoraj czeski premier Petr Fiala i austriacki kanclerz Karl Nehammer.

Fiala i Nehammer spotkali się wczoraj w Pradze, gdzie dyskutowali o sytuacji w regionie Bałkanów Zachodnich, w tym w Bośni i Hercegowinie.

„Cały świat skoncentrował się na wojnie w Ukrainie, a Bałkanom Zachodnim nie poświęca się aż tak dużo uwagi”, podkreślił po spotkaniu kanclerz Austrii. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Petr Fiala, Czechy-czechy-wegiel-CO2-dekarbonizacja-Fila-klimat-ekologia-przemysł-emisje

UE zapomniała o Bałkanach Zachodnich?

Unijna integracja Bałkanów Zachodnich jest w interesie zarówno Czech, jak i Austrii, stwierdzili razem wczoraj czeski premier Petr Fiala i austriacki kanclerz Karl Nehammer.

SOFIA

Wierzą w NATO. Ponad połowa Bułgarów uważa, że ich kraj nie byłby w stanie zagwarantować  bezpieczeństwa narodowego i integralności terytorialnej bez NATO, wynika z ogólnokrajowego badania przeprowadzonego przez agencję Market Links.

36 proc. respondentów stwierdziło, że Bułgaria powinna zająć neutralne stanowisko wobec wojny w Ukrainie. 43 proc. wskazało, że nie popiera Kremla.

Inaczej obywatele podchodzą jednak do odcięcia dostaw gazu do swojego kraju – łącznie 70 proc z nich uważa, że wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu jest niesprawiedliwe, a 18 proc. – że nie. Dodatkowo przeważająca część respondentów, aż 80 proc. jest niezadowolonych z rozwoju kraju. Szczegóły poniżej. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | Tłumaczenie Kinga Wysocka)

 Większość obywateli uważa NATO za gwarant bezpieczeństwa

HELSINKI

Fiński parlament za członkostwem w NATO. Eduskunta, liczący 200 miejsc jednoizbowy fiński parlament poparł wczoraj decyzję o ubieganiu się o członkostwo w NATO. Głosowanie poprzedziła 14-godzinna debata.

Ostatecznie za złożeniem wniosku o przyjęcie do NATO opowiedziało się 188 posłów. 8 było przeciw, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Przed głosowaniem odbyła się debata, która trwała aż 14 godzin. Głos zabrało podczas mniej 212 osób.

Aprobata Eduskunty oznacza, że teraz prezydent i premier mogą wreszcie wysłać wniosek o członkostwo w sojuszu do kwatery głównej NATO w Brukseli. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

finlandia-rosja-ukraina-niinisto-biden-putin-zełenski

Czytaj więcej
Radio Game On-line