Zamieszanie wokół SVB nie szkodzi złotemu?

1 lat temu 49
Zamieszanie wokół SVB nie szkodzi złotemu?

Zamieszanie wokół SVB nie szkodzi złotemu?

Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2023-03-13 (09:50)

Weekend przyniósł szereg decyzji amerykańskich organów nadzoru, co do wsparcia upadłego banku SVB Financial, a także systemowych działań mających na celu zachowanie płynności w całym systemie bankowym. W tym celu podjęte już decyzje będą jeszcze konsultowane - dzisiaj o godz. 16:30 FED zbiera się na specjalnie poświęconym tej sytuacji posiedzeniu - odbędzie się ono za zamkniętymi drzwiami.

Rynki finansowe dobrze przyjęły szybkie decyzje dotyczące wsparcia amerykańskiego sektora bankowego. Kontrakty terminowe na indeksy idą w poniedziałek rano w górę, a dolar słabnie. W ostatnim czasie inwestorzy szybko rewidują swoje oczekiwania, co do przyszłej ścieżki stóp procentowych w USA. Coraz głośniejsze są opinie, że zamieszanie wokół banków sprawi, że FED zostanie zmuszony do porzucenia swoich "jastrzębich" ambicji. Zdaniem banku Goldman Sachs możliwy jest nawet scenariusz w którym stopy procentowe nie zostaną podniesione w przyszłym tygodniu (22 marca), a cały cykl w tym roku ograniczy się do jeszcze trzech podwyżek po 25 punktów baz. To powoduje, że znów zaczyna się mówić o tzw. pivocie, który to jest pretekstem do osłabienia dolara na szerokim rynku. W takich warunkach złoty może być silniejszy, choć jak widać po wykresie poniżej nie jest to tak całkiem oczywiste...

Dzieje się tak, gdyż otoczenie rynkowe staje się coraz mniej pewne. Zobaczymy, jak rynki będą dalej oceniać działania decydentów w sektorze bankowym i czy nie przełożą się one na wzrost obaw, co do scenariusza recesji (efekt samonakręcających się oczekiwań). W kalendarzu kluczowa będzie jutrzejsza inflacja CPI z USA za luty. Dane krajowe mają w tym tygodniu mniejsze znaczenie, chociaż dla statystyków będą dość ważne - w środę poznamy inflację CPI, a dzień później  CPI w ujęciu bazowym.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Pełna gwarancja dla depozytów w SVB i Signature Bank

Pełna gwarancja dla depozytów w SVB i Signature Bank

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Pozostając pod wpływem informacji o upadku Sillicon Valley Bank (18-tego największego pod względem aktywów banku w USA) główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły w piątek (S&P 500 -1,45 proc., DJIA 1,07 proc., Nasdaq Composite -1,76 proc.). S&P 500 i Nasdaq Composite osiągnęły najniższe poziomy od stycznia, a średnia przemysłowa Dow Jonesa spadła do najniższego poziomu od początku listopada ub.r.

Fed ratuje (nie tylko) sektor bankowy

Fed ratuje (nie tylko) sektor bankowy

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB

O Silicon Valley Bank napisano w zasadzie już niemal wszystko. Jest to absolutnie temat numer jedek od ostatniego czwartkowego wieczoru i w pewnym momencie sytuacja wydawała się dosyć niebezpieczna i przed oczami przechodziło nam widmo kolejnego kryzysu finansowego. Oczywiście nie była to od początku taka skala jak prawie 15 lat temu, ale wciąż przy takich warunkach monetarnych jak teraz, krew mogłaby pojawić się na rynkach. Sytuację ratuje jednak Fed i amerykański rząd.

Recesyjny mix...

Recesyjny mix...

2023-03-10 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wycena scenariusza 50 punktowej podwyżki stóp procentowych przez FED na posiedzeniu 22 marca powróciła w okolice 50 proc. po tym, jak wczoraj Wall Street zaliczyła silne spadki pośrednio za sprawą kłopotów banku SVB Financial, który finansował m.in. projekty VC z Doliny Krzemowej. Nie brak opinii, że konieczne będzie szybkie systemowe działanie (nawet bailout), aby uniknąć eskalacji problemów. Niemniej rynki widzą też to, czego nie chciały widzieć wcześniej - szybki wzrost rynkowych stóp procentowych uderzył w sektor bankowy i daje dodatkowe argumenty za scenariuszem recesji.

Czy bańka właśnie pękła?

Czy bańka właśnie pękła?

2023-03-10 Komentarz walutowy XTB

Nie inflacja, nie Fed, nie NFP, ani nawet nie konferencja profesora Glapińskiego czy dzisiejsza publikacja raportu o inflacji z Polski przykuwa uwagę inwestorów. Jest to spory problem amerykańskiego sektora bankowego, a konkretnie banku Silicon Valley Bank, który ma problem z regulowaniem wypłat dla swoich klientów. Przez tą sytuację zaczyna przypominać się nam 2008 rok, choć jednocześnie nie ma jeszcze bardzo silnych przesłanek do tego, aby opuszczać rynkowy „statek”.

Czekamy na jutrzejsze dane

Czekamy na jutrzejsze dane

2023-03-09 Raport DM BOŚ z rynku walut

Dolar pozostał nieco słabszy, a rentowności 10-letnich obligacji rządu USA nie powróciły ponad poziom 4,00 proc. Mimo, że szanse na podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych na posiedzeniu FED w dniu 22 marca, ostatnio mocno wzrosły, to rynek jakby nie miał, co do tego pełnego przekonania. Zresztą przemawiający wczoraj po raz drugi w tym tygodniu - tym razem w Izbie Reprezentantów - Jerome Powell, dał do zrozumienia, że taki ruch nie jest przesądzony i wiele będzie zależeć od danych z rynku pracy, oraz inflacji. To sprawia, że odczyty zaplanowane na jutro i najbliższy wtorek, urastają to miana kluczowych.

Czy to czas na dyskusje o obniżkach stóp w Polsce?

Czy to czas na dyskusje o obniżkach stóp w Polsce?

2023-03-09 Poranny komentarz walutowy XTB

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła. Po raz szósty zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, nawet pomimo ostatniego niewielkiego wzrostu inflacji powyżej 17%. Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu inflacja ponownie wzrośnie, ale nie powinno to zmienić nastawienia ze strony Rady, patrząc na najnowsze projekcje makroekonomiczne, które zostały obniżone. Z drugiej strony pozostają one na tyle wysoko, że szanse na obniżki stóp procentowych w tym roku są raczej niepewne.

Pallad najtańszy od 2019 roku, pszenica najtańsza od 1,5 roku

Pallad najtańszy od 2019 roku, pszenica najtańsza od 1,5 roku

2023-03-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Po silniejszym spadku we wtorek środowa sesja na amerykańskim rynku akcji przyniosła niewielkie ruchy (S&P 500 +0,14 proc., DJIA -0,18 proc., Nasdaq Composite +0,4 proc.). Dziś rano ok. godz. 9:30 cena kontraktów na S&P 500 spadała o 0,23 proc. Na giełdach Azji i Oceanii brak było dziś jakiejś wyraźniejszej tendencji: najsilniej – o 0,74 proc. – rósł filipiński PSEi, największy spadek – o 0,72 proc. – notował indyjski SENSEX 30.
Na europejskich rynkach akcji lekko przeważały dziś niewielkie spadki (DAX -0,18 proc., CAC 40 -0,33 proc. ok. godz. 9:30).

RPP utrzymuje status quo. Uwaga skupiona na konferencji!

RPP utrzymuje status quo. Uwaga skupiona na konferencji!

2023-03-08 Market News XTB

Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w Polsce w marcu pozostały utrzymane na niezmienionym poziomie. W zasadzie nikt nie spodziewał się zmian, choć z pewnością marcowe posiedzenie mogło należeć do ciekawszych. Jest to związane z dostępnością nowych projekcji makroekonomicznych, które pomimo możliwego wzrostu inflacji w lutym do wyższego niż obecnie poziomu, mogą pokazać szybsze schodzenie inflacji do celu. To z kolei będzie kluczowe przy dywagacjach na temat pierwszej obniżki stóp, być może w tym roku.

FED doprowadzi do recesji?

FED doprowadzi do recesji?

2023-03-08 Raport DM BOŚ z rynku walut

"Jastrzębie" komentarze Jerome Powella przed Komisją Bankową Kongresu nieco zaskoczyły rynki. Niemniej szef FED po prostu musiał pokazać swoją determinację do doprowadzenia inflacji w stronę celu - taki jest przecież mandat banku centralnego. Nie musi to bynajmniej oznaczać, że w marcu zobaczymy podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów baz., jak to wycenia obecnie rynek dając temu scenariuszowi 70 proc. szans (model CME FED Watch).

Powell psuje nastroje na rynku akcji i umacnia dolara

Powell psuje nastroje na rynku akcji i umacnia dolara

2023-03-08 Poranny komentarz walutowy XTB

Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Fed przed Komisją Bankową Senatu. Jerome Powell zaprezentował raport dotyczący stanu gospodarki i podjętych z działań przez Fed. Stanowisko szefa rezerwy Federalnej było jednak bardziej jastrzębie niż spodziewały się tego rynki, co doprowadziło do cofnięcia na rynku akcji i umocnienia amerykańskiej waluty. Inwestorzy zwrócili uwagę przede wszystkim na zdanie, w którym Powell powiedział, że Fed jest w stanie przyspieszyć tempo podwyżek stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czytaj więcej
Radio Game On-line