Czwartkowa sesja przyniosła pogłębienie spadków na rynku akcji w Europie. Pomimo dobrej końcówki ubiegłego tygodnia, po weekendzie inwestorzy odwrócili się od akcji i obserwowaliśmy korektę, która z dnia na dzień stawała się coraz silniejsza. Dzisiejszy dzień można uznać za kulminację ruchu spadkowego ponieważ europejskie indeksy giełdowe przeceniły się nawet 2-3%. Nastroje na globalnym rynku akcji pogorszyły się po wczorajszej publikacji minutes FOMC.
Jak wynika z protokołu, niektórzy członkowie opowiadali się za podwyżką na czerwcowym posiedzeniu. Ponadto za jastrzębim nastrojami stoją także mocne dane z USA. Dzisiejszy raport ADP zaskoczył pozytywnie i pokazał niemal 500 tysięcy nowych miejsc pracy, przy oczekiwaniach zakładających niecałe 230 tys. Lepiej od oczekiwań wypadł także wskaźnik ISM dla sektora usług, który w czerwcu wzrósł z 50,3 pkt do 53,9 pkt. Obecnie rynek szacuje z blisko 90% prawdopodobieństwem, że na lipcowym posiedzeniu FOMC zobaczymy podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych. Z kolei szansa na 50 punktów bazowych skumulowanego zacieśnienia do listopadowego posiedzenia sięga 50%.
DAX zanurkował ponad 300 punktów i znalazł się na najniższych poziomach od ponad miesiąca. Niemiecki indeks ostatecznie stracił dziś 2,57%, podczas gdy francuski CAC40 zamknął się 3,13% niżej, a londyński FTSE100 przecenił się 2,17%. Nieco zastanawiająca może być skala przeceny na naszym polskim WIG20, który osunął się jedynie 0,23%, niemniej wczoraj spadki sięgały tutaj ponad 2%. Patrząc na poszczególne spółki z WIG20, najgorzej poradziły sobie walory KGHM (-2,77%) i Allego (1,56%), podczas gdy na plus zaskoczyły mBank (+3,15%) i Kruk (+2,04%). Jeśli jesteśmy przy polskim rynku, dziś NBP zdecydował się na utrzymanie stóp procentowych na poziomie 6,75%, jednak nie było to dla rynku zaskoczeniem. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami dlatego nie wywołała reakcji na rynku PLN.
Patrząc na rynek amerykański, także dominuje kolor czerwony, choć skala przeceny jest mniejsza. Spadki na Wall Street sięgają 1,2-2,2%, a po osiągnięciu lokalnych minimów po godzinie 17:00, możemy obserwować próbę wyhamowania przeceny. Wydaje się, że jutro czeka nas ciekawa sesja. Poznamy bowiem kluczowe dane z rynku pracy w USA, które mogą albo potwierdzić opublikowany dziś raport ADP, albo go przekreślić. Dobre dane mogą doprowadzić do umocnienia dolara i spadków na rynku akcji, z kolei słabe dane do reakcji odwrotnej - czyli osłabienia USD i wzrostów na ryzykownych aktywach. Inwestorzy z pewnością nie będą narzekać na brak zmienności.
Giełdy między młotem, a kowadłem banków centralnych?
2023-06-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 przebiegała w mieszanych nastrojach, indeks 20 polskich bluechipów tracił przez większość sesji ale w końcówce lepsze nastroje na Nasdaq i optymizm europejskich benchmarków pchnęły go nieznacznie w górę. W efekcie zakończył sesję na 0,1% plusie, powyżej 2040 pkt - to jednak wciąż znacznie słabiej od największych, europejskich indeksów. Na giełdzie w Europie obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, DAX zyskiwał niemal 1% wobec 0,94% wzrostu CAC40 i 0,6% zwyżki FTSE.
Spokój po napiętym weekendzie
2023-06-26 Komentarz giełdowy XTB
Wydawało się, że początek tego tygodnia będzie należał do najbardziej „wybuchowych” w tym roku, biorąc pod uwagę wydarzenia z Rosji z minionego weekendu. Grupa Wagnera, czyli prywatne służby wojskowe zdecydowały się na pucz ze względu na mocne niezadowolenie działania ministerstwa obrony. Ostatecznie jednak konflikt został zażegnany po niecałym dniu, co pozwoliło również na przedłużenie spokoju na rynkach, który pojawił się na końcu zeszłego tygodnia.
Amerykański rajd w oczekiwaniu na Fed
2023-06-12 Komentarz giełdowy XTB
Początek kolejnego tygodnia czerwca przebiega w bardzo dobrych nastrojach. Chociaż wzrosty głównych amerykańskich indeksów nie są zbyt wielkie, to jest jednak szansa na nowe wielomiesięczne rekordy. W przypadku S&P 500 około 15 punktów więcej wystarczyłoby do najwyższych poziomów od czerwca 2022 roku. Czy Fed w końcu uzna, że zaczyna wygrywać walkę z inflacją? Czy sama inflacja zaliczy na tyle mocny spadek, aby oficjalnie uznać, że nie ma już powodów do dalszych podwyżek?
Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian
2023-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi inwestorom w Polsce nadzieje na trwałe przekroczenie poziomu 2000 pkt. WIG20 odnotował dziś 1,65% wzrost, napędzany pozytywnem zwrotem na Wall Street. Ponownie żaden z największych, europejskich benchmarków nie mógł równać się dziś ze stopą zwrotu WIG20. RPP nie zaskoczyła dziś decyzją ws. stóp procentowych, te zgodnie z oczekiwaniami analityków zostały utrzymane na poziomie 6,75%. Indeksy w USA szybko ograniczyły spadki z pierwszych chwil sesji, a trend AI wydaje się wciąż być nie tylko katalizatorem wzrostów ale pewnego rodzaju amortyzatorem spadków.