Za wysyłką listów-bomb w Hiszpanii stał rosyjski wywiad wojskowy

1 lat temu 47

Jesienią 2022 r. do hiszpańskich instytucji publicznych i ambasad w Madrycie wysłane zostały przesyłki zawierające materiały wybuchowe. Według „The New York Times” za operacją stał rosyjski wywiad wojskowy (GRU) oraz ultranacjonalistyczna organizacja Rosyjski Ruch Imperialny. 

Według Amerykanów za wysyłką niebezpiecznych przesyłek mogła stać należąca do GRU tajna jednostka 29155. Jej siedziba znajduje się w Moskwie, w 161. ośrodku szkolenia specjalistów wywiadu wojskowego. 

Przedstawiciele amerykańskich władz, cytowani anonimowo przez „NYT” twierdzą, że celem operacji było zasygnalizowanie zachodnim państwom wspierającym Ukrainę, że Kreml i powiązane z nim organizacje mogą przeprowadzić w krajach tych zamachy terrorystyczne. Według cytowanych urzędników ryzyko tego typu ataków rośnie wraz z kolejnymi porażkami Rosjan na froncie. 

 Flickr/Ministerio de Defensa, fot. Iñaki Gómez/MDE (CC BY-NC-ND 2.0)

Rosyjski Ruch Imperialny

Według „NYT” GRU podczas operacji mogło posłużyć się ultranacjonalistyczną organizacją Rosyjski Ruch Imperialny, która znajduje się na liście organizacji terrorystycznych USA i Kanady. Według Kijowa członkowie Legionu Imperialnego, czyli paramilitarnej frakcji tej organizacji byli w lipcu ubiegłego roku mobilizowani do walki w Ukrainie. 

Amerykański Departament Stanu twierdzi ponadto, że Rosyjski Ruch Imperialny wspiera skrajnie prawicowe i neonazistowskie partie polityczne w Europie oraz organizuje paramilitarne szkolenia dla ekstremistów na całym kontynencie europejskim i w Rosji. 

Dzięki wykorzystywaniu tego typu organizacji Kreml może uniknąć bezpośredniej odpowiedzialności za swoje działania, w związku z czym działanie w ten sposób jest bardzo użyteczne i chętnie wykorzystywane przez Rosję. 

„Biorąc pod uwagę specyfikę działania GRU, posłużenie się Rosyjskim Ruchem Imperialnym do przeprowadzenia tajnych operacji nie jest niczym wyjątkowym. Większość tego typu organizacji jest w oczywisty sposób powiązana ze służbami specjalnymi, czyli GRU lub Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB). Często są to po prostu grupy frontowe w działaniach wywiadowczych”, powiedziała cytowana przez „NYT” była przedstawicielka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Fiona Hill. 

Kolejne makabryczne przesyłki trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych

Makabryczne przesyłki w Europie

Pod koniec listopada i na początku grudnia 2022 r. przesyłki z materiałami wybuchowymi dotarły m.in. do premiera Hiszpanii Pedro Sancheza, ministerstwa obrony Hiszpanii, bazy sił powietrznych Torrejon de Ardoz, firmy zbrojeniowej Instalaza oraz ambasad USA i Ukrainy. W wyniku wybuchu przesyłki ochroniarz w ambasadzie Ukrainy w Madrycie został niegroźny ranny. 

Podejrzane przesyłki trafiły na początku grudnia również do placówek dyplomatycznych Ukrainy na Węgrzech, w Polsce, Holandii, Chorwacji, Czechach czy we Włoszech. W większości z nich nie było co prawda materiałów wybuchowych, ale ich zawartość i tak mogła wzbudzać przerażenie. W zakrwawionych kopertach znajdowano bowiem oczy zwierząt. 

Czytaj więcej
Radio Game On-line