W obecnej, kończącej się kadencji Parlament Europejski liczy 705 europosłów, w tym 52 z Polski. W nadchodzącej liczba ta jednak wzrośnie i w czerwcowych wyborach do unijnego zgromadzenia Europejczycy wybiorą 720 europosłów. W stosunku do kończącej się kadencji (2019-2024) Polska będzie miała o jednego reprezentanta więcej.
Liczba europosłów jest ustalana przed każdymi wyborami do unijnego zgromadzenia, dlatego może być inna w poszczególnych kadencjach. Nie może być ich jednak więcej niż 750 plus przewodniczący. Każde państwo UE nie może mieć jednak mniej niż sześciu posłów i więcej niż 96.
Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się między szóstym a dziewiątym czerwca. W Polsce będzie to niedziela 9 czerwca, a wyborcy zdecydują kto spośród 1020 kandydatów zostanie jednym z 53 europosłów reprezentujących nasz kraj.
Będzie więcej europosłów
Zwiększenie łącznej liczby europosłów w nadchodzącej kadencji z 705 do 720 wynika ze zmian demograficznych w UE. Na mocy zeszłorocznej decyzji Rady Europejskiej, zatwierdzonej przez PE, 12 państw członkowskich zyska 15 dodatkowych mandatów. I tak Francja, Hiszpania i Holandia otrzymają po dwa, a Austria, Dania, Belgia, Polska, Finlandia, Słowacja, Irlandia, Słowenia i Łotwa – po jednym miejscu w PE.
Najwięcej przedstawicieli w nowej kadencji (2024-2029) będą miały Niemcy i będzie to maksymalna ich liczba – 96. Na podium znajdą się jeszcze kolejno: Francja (81 europosłów) i Włochy (76). Powyżej 50. mandatów będzie miała jeszcze Hiszpania (61) i Polska (53), a kolejne miejsca zajmują Rumunia (33) i Holandia (31).
Więcej państw członkowskich mieści się w przedziale między 20 a 30 mandatów: Belgia ma ich 22; Grecja, Czechy, Szwecja, Portugalia i Węgry po 21, a Austria – 20. Najwięcej państw UE ma jednak mniej niż 20 reprezentantów: Bułgaria ma ich 17, Dania, Finlandia i Słowacja po 15, Irlandia 14, Chorwacja 12, a Litwa 11 europosłów. Natomiast Słowenia i Łotwa będą miały po dziewięciu przedstawicieli, Estonia siedmiu, a trzy najmniejsze państwa: Cypr, Luksemburg i Malta – po sześciu europosłów, czyli unijne minimum.
W jaki sposób ustala się liczbę europosłów?
Liczbę europosłów wybieranych z każdego kraju ustala się na zasadzie degresywnej proporcjonalności. Oznacza to, że liczba mandatów przysługujących danemu państwu przydzielana jest na podstawie liczby jego ludności. Jednocześnie jednak państwa o większej liczbie ludności zgadzają się być niedostatecznie reprezentowane na rzecz większej reprezentacji tych słabiej zaludnionych.
W praktyce oznacza to, że każdy poseł do PE z większego kraju reprezentuje więcej osób niż poseł z mniejszego kraju. Inaczej mówiąc: im większy kraj, tym mniejsza liczba mandatów w stosunku do liczby ludności.