Podczas wczorajszego spotkania z grupą Odnowić Europę Ursula von der Leyen miała zadeklarować, że nie będzie stałej współpracy między nią a grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Giorgii Meloni i PiS.
Włoski opozycyjny Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) twierdzi, że rząd Giorgii Meloni jest najbardziej „wyizolowanym” w Europie włoskim rządem w historii.
– Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Giorgii Meloni jest w Unii na cenzurowanym. Ursula von der Leyen nie tylko ją zlekceważyła, ale wręcz stwierdziła, że nie będzie wdrażać jej (EKR – red.) programu – stwierdziła europosłanka Ruchu Valentina Palmisano.
W rozmowie z EURACTIV.it Palmisano oceniła, że „partie tworzące rząd Meloni są w Europie coraz bardziej wyizolowane”.
Miała na myśli przede wszystkim Ligę Matteo Salviniego, która przystąpiła do nowej grupy Patrioci dla Europy jak i Braci Włochów (FdI) Meloni „pozbawionych pozycji przewodniczącego komisji (PE – red.) ds. sprawiedliwości, która przysługiwała im według przydziału opartego na metodzie D’Hondta”.
– To pokazuje, że Europa nie wierzy rządowi Meloni i ma w tym rację. Byłoby absurdem przyznać przewodniczenie parlamentarnej komisji odpowiedzialnej za walkę z korupcją tym, którzy we Włoszech głosują za dekryminalizacją nadużycia władzy poprzez ustawę Nordio – stwierdziła.
Przyjęta wczoraj (10 lipca) ustawa Nordio wprowadza znaczące zmiany do włoskiego wymiaru sprawiedliwości. Znosi m.in. przestępstwo, jakim jest nadużycie stanowiska, modyfikuje przestępstwo w postaci nielegalnego handlu wpływami oraz nakłada ograniczenia na publikację przez dziennikarzy taśm uzyskanych za pomocą podsłuchów.
Podczas wczorajszego spotkania z grupą Odnowić Europę von der Leyen miała zapewnić, że „nie będzie prowadziła żadnej strukturalnej współpracy z grupą EKR”, dowiedziała się ze swoich źródeł redakcja EURACTIV.
Asystenci Giorgii Meloni odmówili komentarza do sprawy.
Meloni poprze von der Leyen?
Na swoich spotkaniach we wtorek i wczoraj z grupami Socjalistów i Demokratów i Odnowić Europę, czyli unijnymi koalicjantami jej Europejskiej Partii Ludowej, von der Leyen przedstawiła swój program, wysłuchała roszczeń i starała się zapewnić sobie poparcie w głosowaniu nad jej reelekcją 18 lipca. Dla obu grup warunkiem jest, aby Niemka nie zawierała żadnego sojuszu z partiami prawicowymi.
Meloni, która nigdy oficjalnie nie potwierdziła, czy poprze reelekcję Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, powtarzała wielokrotnie, że Włochy muszą pełnić w Unii taką rolę, „jaka nam przysługuje i to bez proszenia się o to”.
Von der Leyen ma spotkać się z grupą EKR we wtorek (16 lipca), w dniu rozpoczęcia pierwszej w tej kadencji sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, ale będzie to jedynie spotkanie informacyjne dotyczące planów na nową kadencję i nie służące zawieraniu żadnych sojuszy.