USA nałożą sankcje na Międzynarodowy Trybunał Karny

6 mies. temu 69

USA zapowiedziały, że planują nałożyć sankcje na Międzynarodowy Trybunał Karny. To pokłosie złożenia wniosku przez prokuratora MTK o wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela. 

W poniedziałek (20 maja) prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan poinformował, że złożył wniosek o wydanie nakazu aresztowania trzech przywódców Hamasu, a także premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz ministra obrony Izraela Yoava Galanta. Według niego bowiem obie strony konfliktu dopuszczają się zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. 

O ile nakaz aresztowania przywódców Hamasu nie wzbudził zbytnych kontrowersji, o tyle premiera Netanjahu już tak. Decyzję prokuratora mocno skrytykowały przede wszystkim Izrael oraz Stany Zjednoczone. Departament Stanu nazwał ją nawet „haniebną”. 

Na krytyce się jednak nie skończy. USA poinformowały bowiem, że rozpoczną prace nad przygotowaniem pakietu sankcji na MTK. 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ws. reformy wymiaru sprawiedliwości (@IsraeliPM)

Sankcje na MTK

Sprzeciw wobec decyzji prokuratora MTK łączy Demokratów i Republikanów. Obie partie uznają ten krok za skandaliczny. 

Podczas posiedzenia senackiej podkomisji ds. finansów rządowych republikański senator Lindsey Graham zwrócił się do Sekretarza Stanu Antony’ego Blinkena z prośbą o nałożenie sankcji na MTK w związku z wnioskiem o nakaz aresztowania izraelskiego przywódcy. 

– Chcę działań, a nie słów. Czy wesprze pan międzypartyjne starania o nałożenie sankcji na MTK, nie tylko z powodu skandalicznej decyzji wobec Izraela, ale również by chronić w przyszłości nasze interesy? – pytał Graham. 

– Z chęcią będę nad tym z wami pracował – odparł Blinken, wyrażając poparcie dla nałożenia sankcji na Trybunał. Już wcześniej Blinken informował, że będzie chciał pracować z Kongresem nad podjęciem odpowiednich działań. 

Izba Reprezentantów w przeszłości groziła już, że może przyjąć sankcje na MTK. Aby sankcje takie weszły w życie, konieczna jest jednak zgoda Senatu, kontrolowanego przez Demokratów oraz prezydenta Joe Bidena. Z wypowiedzi amerykańskich polityków, w tym również samego Bidena można wysnuć wniosek, że obecnie nie byłoby problemu z akceptacją takiego rozwiązania. 

USA już wcześniej nakładało sankcje na MTK. Decyzję o tym podjął w 2020 r. prezydent Donald Trump, gdy MTK rozpoczął dochodzenie ws. zbrodni wojennych w Afganistanie. Wtedy na pracowników Trybunału nałożono zakazy podróżowania do USA oraz zamrożono ich aktywa. W kwietniu 2021 r. prezydent Biden zniósł sankcje twierdząc, że były one „nieodpowiednie i nieefektywne”. 

Czytaj więcej
Radio Game On-line