W środę w Przemyślu na Podkarpaciu oddane zostały wyremontowane pomieszczenia w hostelu dla uchodźców z Ukrainy. Inwestycję zrealizował przemyski oddział Związku Ukraińców w Polsce. Została sfinansowana m.in. z wynoszącej 100 tys. euro dotacji rządu Japonii.
Podczas uroczystości prezes Związku Ukraińców w Polsce Mirosław Skórka powiedział, że wojna na Ukrainie niszczy nie tylko budynki, ale również ludzi, którzy doświadczają ogromnej traumy.
– Miejsce, które dziś oddajemy, to przestrzeń, gdzie widzimy wspólną przyszłość – dodał.
Skórka dziękował rządowi Japonii i innym organizacjom za wspieranie i pomoc Ukraińcom.
Obecny w Przemyślu ambasador Japonii w Polsce Akira Kono powiedział, że tysiąc dni od początku wojny to również tysiąc dni solidarności z Ukrainą. Dodał, że projekt, który wsparł rząd Japonii, bezpośrednio przełożył się na pomoc uchodźcom.
– Bardzo się z tego cieszę, że mogliśmy poprawić życie wielu osobom. Budynki, które zostały wyremontowane, są symbolem siły oraz solidarności Polski, Ukrainy i Japonii – powiedział Kono.
Przewodniczący przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Igor Horków powiedział, że rząd Japonii przeznaczył ponad 100 tys. euro. Pieniądze te zostały przeznaczone na dostosowanie hostelu dla uchodźców z Ukrainy przy ul. Szykowskiego tak, aby obiekt był dostępny dla osób z ograniczeniami ruchowymi.
– Dlatego wybudowaliśmy dużą rampę, dzięki której można dostać się do budynku, dostosowaliśmy toalety i pokoje dla osób niepełnosprawnych. Całe piętro zostało dostosowane dla osób, które poruszają się na wózkach – podkreślił.
Dodatkowo w Domu Ukraińskim, w centrum Przemyśla, wyremontowane zostały witryny i wymienione drzwi, aby nie stanowiły przeszkód dla osób niepełnosprawnych.
W hostelu mieszkają 24 osoby, ale w najbliższych dniach będzie 40 osób.
– Zadaniem tego hostelu jest pomóc osobom jak najszybciej wejść do życia w społeczności lokalnej. Tam otrzymują wsparcie, m.in. uczą się języka polskiego, jest wsparcie psychologiczne, są animacje dla dzieci, kursy doszkalające. Szukamy też dla nich ofert pracy – podkreślił.
Horków dodał, że od czasów pełnoskalowej wojny Dom Ukraiński w Przemyślu stał się swego rodzaju centrum pomocy humanitarnej.
Każdego miesiąca z Domu Ukraińskiego korzysta ok. 3,5 tys. osób.