Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-04-20 (14:13)
Na rynku mamy duże uspokojenie i pewnego rodzaju wyczekiwanie na kolejny impuls. Indeks VIX – obrazujący nerwowość na amerykańskim rynku akcyjnym osiągnął najniższy poziom od listopada 2021 roku, co sugeruje, że obawy o stabilność sektora bankowego w USA prawdopodobnie na razie się skończyły. Z kolei implikowana zmienność kursu EUR/USD także jest bliska najniższych poziomów w tym roku. Wielka Brytania zaprezentowała zaskakująco wysokie dane inflacyjne. Funt zyskał na tej informacji umiarkowanie względem USD oraz nieco bardzie zdecydowanie w relacji do euro.
Rynek czeka na nowe „momentum”. To nie ulega wątpliwości. Konsekwencją tego jest stosunkowo nudny handel. Na rynku panuje niewielka zmienność co widoczne jest w wynikach głównych indeksów giełdowych. Uwaga rynku mogła nieco powrócić na tematy inflacyjne, ponieważ zaskakujące dana na ten temat podała Wielka Brytania. Dynamika wzrostu cen na „Wyspach” jest bardziej uporczywa niż oczekiwano. Udowodniła to wczorajsza publikacja. Ogólny wskaźnik pozostaje dwucyfrowy głównie z powodu wysokiej inflacji żywności. Po zaskakująco wysokim wzroście płac według raportu z rynku pracy z wtorku, dla rynków finansowych stało się jasne: Bank Anglii nie będzie w stanie wstrzymać podwyżek stóp, jak oczekiwano, ale będzie musiał podjąć dalsze kroki. Stopa końcowa na poziomie 5 proc. jest obecnie ponownie wyceniana, czyli na tych samych poziomach, co przed pojawieniem się obaw o kondycję sektora bankowego.
Funt szterling zdołał lekko zyskać ze względu na wzrost oczekiwań dotyczących dalszych podwyżek stóp. Do tej pory BoE rozważał wstrzymanie cyklu zacieśniania monetarnego pomimo wysokiej inflacji. Wczorajsza aprecjacja GBP wynika prawdopodobnie z tego, że rynek ponownie liczy na to, że Bank Anglii będzie kontynuował „walkę” z „drożyzną”. Inwestorzy najprawdopodobniej będą z tego powodu bacznie przyglądać się dzisiejszemu wystąpieniu członka Rady BoE Silvana Tenreyro, w nadziei na otrzymanie jakiegoś konkretnego „jastrzębiego” sygnału.
Z dzisiejszych „minutek” z posiedzenia marcowego EBC nie należy spodziewać się jakiegoś większego impulsu. O decyzji majowej w sprawie stóp procentowych (25 lub 50 bps) w dużej mierze może zadecydować wynik kwietniowej inflacji, którą poznamy 2 maja – na dwa dni przed posiedzeniem europejskiej instytucji.
Zaskakująca różnica w europejskim przemyśle i usługach
2023-04-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami kolejne kluczowe dane z europejskich gospodarek w postaci indeksów PMI z sektora przemysłowego i usługowego. Od pewnego czasu mieliśmy rozdźwięk w tych dwóch sektorach, ale za kwiecień doszło do jego powiększenia: w przemyśle oczekuje się dalszego cofnięcia, natomiast usługi rozkwitają. Czy jest to dobra perspektywa dla europejskiej gospodarki czy raczej mocniejszy sygnał ostrzegawczy, że zaraz w usługach może być podobnie lub nawet znacznie gorzej niż w przemyśle.
Podbicie ryzyka
2023-04-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek dolar zyskuje wyraźniej na szerokim rynku, wyjątkiem jest tylko jen, który już nieraz był beneficjentem podbicia risk-off na rynkach. Inwestorzy zdają się obawiać, że polityka banków centralnych pozostanie restrykcyjna na dłużej, co wprost oznacza, że oczekiwania, co do obniżek stóp procentowych mogą okazać się płonne. Tymczasem najbliższe tygodnie mogą przynieść serię słabszych odczytów makro, które na powrót każą się zastanowić, czy rzeczywiście powinniśmy spodziewać się tzw. łagodnego lądowania gospodarki.
Euro jest wciąż mocne
2023-04-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główna para walutowa co prawda znajduje się niżej niż szczyt wyznaczony w ostatnim czasie, ale cały czas notowania graniczą z poziomem 1,10. Lekkie pogorszenie nastrojów na giełdach nie wpłynęło na spadki głównej pary walutowej. Wczoraj otrzymaliśmy minutki z marcowego posiedzenia EBC. Za 2 tygodnie kluczowa decyzja europejskiej instytucji, która będzie miała miejsce dzień po tej podjętej przez Rezerwę Federalną.
inflacja nie przestaje zaskakiwać
2023-04-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj rynki dyskutowały o zaskakująco wysokich odczytach inflacji w Wielkiej Brytanii, oraz o "prostowaniu" się oczekiwań, co do działań FED w tym roku (obniżki stóp najwcześniej od listopada), czy też otwartych furtkach do podwyżek stóp w RBA, czy BOC, a tymczasem pojawiły się kolejne zaskoczenia. Ekonomiści szacowali, że inflacja CPI w Nowej Zelandii pozostanie w I kwartale na wysokich poziomach, tymczasem nieoczekiwanie dane wypadły... niżej.
Potężne spadki inflacji producentów w Niemczech
2023-04-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja rozpoczyna się od całkiem pozytywnych informacji ze świata. Inflacja w Nowej Zelandii wypada niżej od oczekiwań, co sugeruje, że presja cenowa zmniejsza się również na drugim krańcu ziemi. Nieco bliżej, gdyż za naszą zachodnią granicą ceny producenckie zaliczają potężny spadek. Inflacja PPI spadła do poziomu nieobserwowanego od połowy 2021 roku. Czy jednak będzie to miało duże przełożenie na Polskę? Warto pamiętać, że duża część niemieckiego przemysłu jest zasilana gazem. Ceny w zeszłym roku w marcu i kwietniu znajdowały się w pułapie 100-200 EUR/MWh.
Inflacja nie odpuszcza?
2023-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Krzywa oczekiwań wobec FED na ten rok bardziej się "prostuje" - model CME FED Watch wskazuje na pierwszą obniżkę dopiero w październiku, prezes Banku Kanady (Macklem) nie zamyka sobie furtki do ewentualnej podwyżki stóp w razie potrzeby, choć wydawało się, że cykl został już zakończony, a dzisiejsze dane o inflacji w Wielkiej Brytanii przesunęły oczekiwania rynku, co do terminalnej stopy procentowej w 2023r. na poziom 5,00 proc. (czyli o 75 punktów baz. więcej, niż teraz), a ruch w maju o 25 punktów baz. jest już niemal pewny.
Czy złoty skorzysta na tańszej ropie?
2023-04-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty pozostaje dosyć odporny na ostatnie zawirowania rynkowe i pozostaje blisko poziomów, przy którym był notowany w czerwcu, przynajmniej względem euro. Wydaje się, że z perspektywy długoterminowej złoty może korzystać na kontynuacji spadku cen energii, które obecnie obserwujemy. Ropa naftowa spada, ale z drugiej strony obserwujemy dalsze wzrosty cen paliw na stacjach. Czy złoty może skorzystać w takiej sytuacji? Inflacja nie odpuszcza nie tylko w Polsce, ale również w innych ważnych gospodarkach na świecie. W tym tygodniu poznaliśmy kolejny wzrost inflacji bazowej w Polsce do nowego maksimum.
Wyczekiwanie na nowe sygnały
2023-04-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych trwa wyczekiwanie na pojawienie się jakichś nowych sygnałów. Poziomy głównych indeksów niewiele się wczoraj zmieniły (S&P 500 +0,09 proc., DJIA -0,03 proc., Nasdaq Composite -0,04 proc.) pozostając lekko poniżej swoich maksimów z ostatnich miesięcy. Obecnie wycena kontraktów na oprocentowanie funduszy federalnych („FED funds rate”) sugeruje 86 proc. prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp Rezerwy Federalnej o 0,25 pkt. proc. w maju.
Czy dolar wróci do gry?
2023-04-18 Market News XTB
Dolar amerykański miał bardzo dobry początek kolejnego tygodnia, ale dzisiejsza sesja przebiega już dosyć mieszanie. Z drugiej strony wydaje się, że dolar doszedł do punktu nadmiernego wyprzedania i zdecydowanie zbyt dużych oczekiwań na cięcia stóp procentowych w tym roku, nawet pomimo tego, że wciąż trwa cykl podwyżek. Czy dolar może zaliczyć jeszcze rajd do zbliżającej się decyzji Fed o wysokości stóp procentowych początkiem maja?
Chińskie ożywienie gospodarcze potwierdzone
2023-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś nad ranem poznaliśmy tempo wzrostu gospodarczego Chin. Odczyt ten znalazł się w centrum uwagi inwestorów, ponieważ pokazuje on, jak postępuje ożywienie w Państwie Środka po zniesieniu restrykcji covidowych, które obowiązywały przez prawie 3 lata. Wynik okazał się najwyższy od I kwartału ubiegłego roku i wyniósł 4,5 proc. Giełdy w Azji nie wpadły jednak w euforię. Indeksy odnotowują umiarkowane spadki. Hang Seng traci 0,81 proc.