Światowi przywódcy zgodnie potępili sobotni zamach na byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, do którego doszło podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii. W sieci pojawiły się jednak też kontrowersyjne wpisy.
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przeżył zamach na swoje życie, do którego doszło podczas przedwyborczego wiecu w Pensylwanii. Kandydat Republikanów w tegorocznych wyborach prezydenckich odniósł niegroźne rany.
W wyniku zamachu, do którego doszło w nocy czasu polskiego, zginęła jedna osoba, a dwie inne, w tym były prezydent, zostały ranne. Według FBI sprawcą był 20-letni Thomas Matthew Crooks, mieszkaniec Bethel Park w Pensylwanii, który nie przeżył zdarzenia.
Zamach na Trumpa spotkał się z natychmiastową reakcją zarówno obecnego prezydenta USA Joego Bidena, jak i innych światowych liderów.
– W Stanach Zjednoczonych nie ma miejsca na tego rodzaju przemoc. Musimy się zjednoczyć i wspólnie, jako naród, ją potępić – podkreślił Biden w wydanym oświadczeniu.
Biały Dom przekazał, że Biden po zamachu rozmawiał ze swoim konkurentem wyborczym i skontaktował się z funkcjonariuszami.
Zamach na Donalda Trumpa
Były prezydent USA Donald Trump przeżył zamach na swoje życie, do którego doszło podczas przedwyborczego wiecu w Pensylwanii. Kandydat Republikanów w tegorocznych wyborach prezydenckich odniósł niegroźne rany.
W wyniku zamachu, do którego doszło w nocy czasu polskiego, zginęła jedna osoba, a …
Von der Leyen i Stoltenberg: W demokracji nie ma miejsca na przemoc
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała w serwisie X, że jest „głęboko zszokowana” informacjami o zamachu, do którego doszło na wiecu Trumpa.
– Życzę Donaldowi Trumpowi szybkiego powrotu do zdrowia i składam kondolencje rodzinie niewinnej ofiary (zamachu – red.). W demokracji nie ma miejsca na przemoc polityczną – podkreśliła Niemka.
Niemal identyczny wpis zamieścił w tym samym serwisie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który pełnił tę funkcję na przestrzeni całej prezydentury Trumpa.
– Jestem zszokowany próbą zamachu na byłego prezydenta Trumpa. Życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia i jestem myślami z osobami dotkniętymi tą chorobą. Potępiam ten atak – napisał norweski polityk.
– W naszych demokracjach nie ma miejsca na przemoc polityczną. Państwa sojusznicze NATO jednoczą się, aby bronić naszych wolności i wartości – dodał.
Nieco krócej, aczkolwiek w tym samym tonie wypowiedział się przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. – Przemoc polityczna jest w demokracji absolutnie niedopuszczalna. Zdecydowanie potępiam atak na byłego prezydenta Donalda Trumpa – podkreślił Belg.
– Myślami jestem z prezydentem Donaldem Trumpem, na którego przeprowadzono zamach. Przesyłam mu życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Nie żyje jeden z uczestników (wiecu – red.), kilku jest rannych. To tragedia dla naszych demokracji. Francja podziela szok i oburzenie narodu amerykańskiego – napisał prezydent Francji Emmanuel Macron.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uznał atak na Trumpa za „godny pogardy”.
– Życzę mu (Trumpowi – red.) szybkiego powrotu do zdrowia. Moje myśli są także ze wszystkimi, którzy zostali dotknięci atakiem. Takie akty przemocy zagrażają demokracji – skomentował zamach.
The attack on US presidential candidate Donald Trump is despicable. I wish him a speedy recovery. My thoughts are also with all of those who were affected by the attack. Such acts of violence threaten democracy.
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) July 14, 2024
Duda: Dziękuję Bogu za ocalenie Pana życia
– Życzę prezydentowi Donaldowi Trumpowi szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia. Przemoc nigdy nie jest odpowiedzią na różnice polityczne w demokracji. Jestem pewien, że jest to jedna rzecz, co do której bez cienia wątpliwości wszyscy się zgadzamy – napisał premier Donald Tusk.
W nieco dłuższym oświadczeniu do zamachu na Donalda Trumpa odniósł się prezydent Andrzej Duda, znany z dobrych relacji z Trumpem, gdy ten był prezydentem USA.
– Zamach na Prezydenta Donalda Trumpa to wstrząsający moment nie tylko dla Ameryki, ale dla całego wolnego i demokratycznego świata – stwierdził Duda.
– Panie prezydencie, wraz z Pana Najbliższymi i wszystkimi ludźmi dobrej woli dziękuję Bogu za ocalenie Pana życia. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia z nadzieją, że odniesione obrażenia nie są dotkliwe i szybko odzyska Pan pełnię sił – dodał.
– Polaryzacja i radykalizm prowadzą do agresji i zamachów. Wyciągnijmy z tego wnioski, póki nie jest za późno. Byłemu Prezydentowi Trumpowi życzę dużo zdrowia i szybkiego powrotu do sił – napisał z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Tusk a zamach na Trumpa
Pojawiły się jednak także kontrowersyjne wpisy, głównie ze strony polityków PiS i Konfederacji, którzy zarzucali swoim oponentom, że sami podżegali do przemocy.
– Proszę nie robić z siebie gołąbka pokoju. Sami bierzecie udział w tej polaryzacji. Już nie będę wspominał, kto kogo chciał wgniatać w ziemię lub kto straszył wyborców, że muszą go wybrać, bo inaczej coś się stanie – odpisał Hołowni poseł Konfederacji Konrad Berkowicz.
Odniósł się w ten sposób do lutowej wypowiedzi marszałka, w której mówił on o „wgnieceniu w ziemię” prezydenta Rosji Władimira Putina.
– Przypominam, że to Donald Tusk, szef polskiego rządu, wielokrotnie pluł na Trumpa – napisał z kolei pod wpisem Romana Giertycha, który stwierdził, że w obliczu wczorajszego zamachu „Trump (jest – red.) na drodze do zwycięstwa wyborczego”.
Donalda Tuska ze sprawą zamachu na jego imiennika powiązał też były europoseł Jacek Saryusz-Wolski, który wypomniał polskiemu premierowi zdjęcie z jednego ze szczytów G7 zamieszczone na portalu X (wówczas jeszcze Twitterze), kiedy Trump był prezydentem USA, a Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej.
Na fotografii widać, jak Tusk próbuje zwrócić uwagę stojącego do niego plecami Trumpa, choć wygląda to, jakby wykonywał wobec niego dłonią gest mierzenia z pistoletu. – Tak się kończą takie podżegawcze „żarty” – napisał Saryusz-Wolski.
– Nie damy się zastraszyć… Druga strona nie ma hamulców. Dobro i prawda zwycięży – to z kolei wpis rzecznika PiS Rafała Bochenka.
Z kolei poseł Suwerennej Polski Janusz Kowalski ponowił swój apel do prezydenta Dudy, aby ten na zakończenie swojej kadencji w 2025 r. odznaczył Trumpa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Podkreślił, że wniosek w tej sprawie złożył już w listopadzie 2021 r.