Śmigłowcem na ratunek 6-latka. W śmiertelnej pułapce także ojciec dziecka

4 mies. temu 31

Tarnogórscy policjanci wyjaśniają dokładne przyczyny i okoliczności zdarzenia, do którego doszło w ubiegłą sobotę nad Zalewem Nakło – Chechło. Z niewiadomych, jak dotąd przyczyn, pod wodą znalazł się 6-letni chłopczyk oraz jego ojciec, który po zdarzeniu, z pomocą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego trafił do szpitala. Sezon letni trwa, dlatego apelujemy o zdrowy rozsądek nad akwenami.

Zgłoszenie o dwóch osobach wyciągniętych z wody przez świadka wpłynęło do tarnogórskich policjantów w sobotę po godzinie 17.00. Na miejscu zjawili się mundurowi z Tarnowskich Gór i Radzionkowa, którzy ustalili, że pod wodą znalazł się 41-letni mieszkaniec Świerklańca oraz jego syn.

Szybką i sprawną reakcją wykazał się 44-latek z Siemianowic Śląskich, który widząc zagrożenie, od razu wyciągnął na brzeg przytomnego 6-letniego chłopca oraz jego ojca. Będący na miejscu ratownicy medyczni zabrali chłopaka do szpitala na dalsze badania, a jego nieprzytomny ojciec, który nie utracił czynności życiowych, odleciał do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Śledczy będą teraz ustalać dokładny jego przebieg.

By nad akwenami było bezpiecznie, przypominamy:

Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu; Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków; Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub załóżmy bojkę na szelkach; Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego; Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni; Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło; Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka; Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod stałą opieką dorosłych; Zażywając kąpieli słonecznych nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby; Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik wodny. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

źródło; policja.pl

fot. tamże

Czytaj więcej
Radio Game On-line