Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-03-16 (20:07)
Kolejną sesję z rzędu uwaga rynku skoncentrowana była przede wszystkim na sektorze bankowym. Choć tonący wzoraj pdo lawiną giełdowej wyprzedaży Credit Suisse ostatecznie otrzyma wart 50 mld franków szwajcarskich zastrzyk płynności z SNB lecz do euforii na europejskich bankach ciągle daleko. Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen wskazałą że wciąż analizuje sytuację amerykańskeigo sektora bankowego by upewnić się, że jego sytuajca jest naprawdę stabilna. Inwestorzy zwócili dziś także uwage na istotne dane makro ze Stanów i decyzję EBC oraz konferencję Christine Lagarde.
Anonimowe źródła Bloomberga wskazały, że decyzja o 50 pb podwyżce w EBC została podjęta dzięki wsparciu Credit Suisse przez SNB. Bez pomocny szwajcarskiego banku centralengo, EBC prawdopdoobnie zostałby postawiony pod ścianą i utrzymałby stopy bez zmian wobec perspektywy ryzyka systemowego. Lagarde na konferencji wskazała, że walka z inflacją wciąż pozostaje bardzo ważna, a decyzje będą podejmowane w zależności od danych. Daleko jej było do jastrzębiego tonu z poprzednich posiedzeń co tłumaczyć możemy perspektywą ryzyka systemowego w Europie. Credit Suisse wciąż zmaga się z trudną sytuacją finansową oraz kolejnymi odejściami kluczowych pracowników. Co więcej, jedna z największych szwajcarskich partii, Swiss People Party wyraziłe dezaprobatę dla decyzji banku centralnego, który zdecydował się na ratowanie tonącego banku. Może to wskazywać, że jeśli pierwszy zastrzyk płynności się wyczerpie - drugi może się już nie pojawić - jeśli opór społeczeństwa będzie znaczący.
Choć ogólne ryzyko kredytowe w Europie spadło wraz z odbiciem akcji Credit Suisse, euforia zdecydowanie nie wróciła do sektora bankowego. Wyprzedawane były akcje największych, europejskich banków. Spadkom nie oparł się WIG Banki, ściągany w dół dodatkowo przez niekorzystny dla banków wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. W wyroku TSUE możemy dowiedzieć się m.in. że sąd nie będzie mógł badać sytuacji majątkowej konsumenta i odmówić stwierdzenia nieważności, jeśli ten wyraźnie się o nią zwrócił. W końcówce sesji indeks zdołał jednak odrobić część strat na fali przypływu sentymentu na indeksie DAX oraz lepszym nastrojom na Wall Street. WIG20 z kolei zakończył sesję niemal płasko i zdołał utrzymać się powyżej 1700 pkt. Bohaterem okazały się akcje CD Projektu, które rosły ponad 4%. Inwestorzy wrócili też uwagę na Boryszew, który otrzymał znaczącą umowę na 200 mln EUR.
W Stanach Zjednoczonych tematem numer jeden stał się First Republic Bank - potencjalny kandydat do bankructwa, którego sytuację finansową starają się ratować największeg amerykańskie banki. Źródła na które powołał się WSJ wskazały, że instytucje jak JP Morgan czy Moran Stanley zapewnią bankowi dodatkową płynność by nie doprowadzić do ryzyka kolejnego upadku. Wcześniej w specjalnym raporcie bank rozważał całkowitą sprzedaż swojego biznesu. Prezes lobby bankowego Banku Japonni, Hanzawa wskazał, że problem SVB pokazał iż 'run na bank' moze nastąpić bardzo szybko, nawet jeśli instytucja wzmacnia swoją kontrolę ryzyka. Podstawowym zadaniem regualtorów w USA zdaje się teraz być niedopuszczenie do kolejnego bankructwa, które mogłoby zachęcić Amerykanów do masowego odwiedzania bankomatów.
JPMorgan oszacował, że kryzys regionalnych banków może odjąć USA nawet 0,5 do 1% wzrostu PKB w horyzoncie najbliższego roku lub dwóch. Mimo niższego od oczekiwań odczytu wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz danych świadczących o odbiciu na rynku nieruchomości w USA, Wall Street nie przejęło się nimi i kontynuuje odbicie na fali mniej jastrzębiego EBC oraz ogólnej nadziei na pivot Rezerwy Federalnej. Indeks Nasdaq rośnie już o ponad 2,2% a S&P500 dodaje 1,5% mimo słabości na początku sesji. Byki mają nadzieję, że za cenę życia kilku banków uda im się ugrać skłonny do gołębich ustępstw Fed i łagodniejszego Powella.
Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Credit Suisse i co dalej?
2023-03-20 Komentarz giełdowy XTB
Po zawirowaniach ubiegłego tygodnia związanych z upadłością banku SVB rynki finansowe wyczekiwały normalizacji. Stabilizacja sytuacji nie tylko nie nastąpiła, ale doszło do eskalacji i tak już napiętej sytuacji w sektorze finansowym. W ciągu weekendu rynki obiegła informacja o tym, że kilkunastoletnia agonia Credit Suisse nareszcie dobiega końca i podmiot zostanie przejęty za kwotę 3 mld USD przez UBS. warto wspomnieć, iż w celu ustabilizowania sytuacji finansowej banku podjęto decyzję o umorzeniu obligacji AT1 o wartości 17 mld USD, co w praktyce oznacza, że obligatariusze zostaną z niczym.
Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu
2023-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego roku akcji kontynuowały wczoraj rozpoczętą na początku tego tygodnia – po informacji o zagwarantowaniu przez władze USA depozytów dwóch bankrutujących kalifornijskich banków – zwyżkę (S&P 500 +1,76 proc., DJIA +1,17 proc., Nasdaq Composite +2,4 proc.). Zwyżka cen akcji była kontynuowana dziś rano na giełdach Azji i Oceanii. Wzrosły dziś wszystkie główne indeksy w tym regionie. Najsilniej – o 2,22 proc. – wzrósł filipiński PSEi.
Czarne chmury nad europejskimi bankami
2023-03-15 Komentarz giełdowy XTB
Dziś w centrum uwagi inwestorów znalazł się szwajcarski bank Credit Suisse, którego problemy spowodowały lawinę wyprzedaży na walorach europejskich banków i obawy wokół szerszego ryzyka systemowego. Traciły także notowania polskich banków. Dynamiczna sytuacja dobrze obrazuje chwiejność rynkowych nastrojów. Inwestorzy jeszcze wczoraj spodziewali się, że lawina bankructw zatrzyma się na banku SVB.
Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe
2023-03-14 Komentarz giełdowy XTB
W ostatnich dniach tematem numer jeden stał się oczywiście kryzys bankowy i wszystko co z nim związane. Jednak interwencja regulatorów oraz uruchomienie specjalnego programu płynnościowego dla amerykańskich banków sprawiło, że inwestorzy przymknęli oko na możliwe ryzyko dalszej lawiny upadłości. Dziś Wall Street nie widzi już wielkich szans na powtórkę scenariusza z 2008 roku. Zamiast tego, inwestorzy dostrzegli szansę na łagodniejszy cykl dalszych podwyżek Fed, a dziś byki otwierają wygazowanego szampana z napisem 'pivot'.
Spokojnie, to tylko panika
2023-03-13 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z echem piątkowych i weekendowych wydarzeń. Po zwyczajowych zapewnieniach zarządu banku, że wszystko jest pod kontrolą, w piątek Silicon Valley Bank, szesnasty co do wielkości największy bank w USA ogłosił upadłość. Jest to największy przypadek upadłości amerykańskiego banku od upadku Lehman Brothers w 2008 r. W efekcie kierownictwo banku zostało zwolnione, a akcjonariusze stracą zainwestowane pieniądze. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jest zdeterminowany, by osoby odpowiedzialne za sytuację zostały pociągnięte do odpowiedzialności.
Wszystkie oczy skierowane na Powella
2023-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa upływała pod znakiem względnej słabości w oczekiwaniu na przesłuchanie Przewodniczącego FED Jerome Powella przez Senacką Komisją Bankową. Jego wystąpienie nie przyniosło żadnych zaskakujących rewelacji, jednak mimo tego rynki europejskie zareagowały wyprzedażą. Również S&P 500 banks zareagował drastyczną przeceną w wysokości niemal 2,5%. Jednym z powodów może być próba “odczytania między wierszami” intencji FED w zakresie przyszłości prowadzenia polityki monetarnej.
SimFabric zwycięzcą sesji
2023-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa upłynęła pod znakiem względnego spokoju, jednak dwa tematy akcyjne zasługują na szczególną uwagę, jeden z rodzimego rynku, jeden z zagranicy. Akcje spółki SimFabric zyskały dzisiaj ponad 40% po informacji, że spółka podpisała kontrakt z Microsoft Corporation. Umowa ta polega na współpracy przy wydaniu 6 gier na konsole Xbox. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Ponadto spółka w ciągu dwóch następnych lat planuje wydanie 13 gier. Warunki wydania siedmiu z nich są w trakcie negocjacji.
Byki dominują końcówkę tygodnia
2023-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Końcówka tygodnia przynosi ulgę inwestorom i daje nadzieję na kontynuację byczego trendu - mimo obaw wokół bardziej jastrzębiej polityki Fedu. Choć nie jest jasne czy trend ten się utrzyma, widać że kupujący nie zamierzają poddać się tak łatwo. Wobec tej sytuacji uwaga Wall Street prawdopodobnie przeniesie się na kolejne wystąpienie Powella, które potencjalnie może stanowić wskazówkę, czy wzrostowemu momentum nie zabraknie paliwa. Wobec tak silnych danych z gospodarki może skutkować efektem zbliżonym do pamiętnej, jastrzębiej przemowy z Jackson Hole.
Sesja na GPW w cieniu windfall tax i dezinflacyjnej zadyszki na indeksach
2023-03-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszą sesję w Europie zdominowały dane o inflacji ze strefy euro oraz bardziej lokalnie - komentarze wicepremiera Sasina. W pierwszym przypadku byki zlekceważyły będący wyzwaniem dla Europejskiego Banku Centralnego odczyt -w drugim nie zdołały powstrzymać wyprzedaży największych spółek z WIG20. Informacje z opublikowanego dziś protokołu EBC sporządzonego trzy tygodnie temu okazały się mniej istotne dla byków i nie przyniosły zaskoczenia. Na Wall Street nastroje są wciąż przygaszone - kolejna porcja danych z rynku pracy obciążyła sentymenty byków i wsparła amerykańskiego dolara.
Słabsze Wall Street to słabszy WIG
2023-03-01 Komentarz giełdowy XTB
Byki na polskich parkietach oddały zyski z wcześniejszej części sesji ponieważ słabe otwarcie nowego miesiąca na Wall Street obciążyło nastroje. Wróciły ‘stare bolączki’. Wzrost rentowności obligacji, jastrzębie komentarze Fed i wyższy od oczekiwań odczyt ISM PMI dla przemysłu. Czy kupujący znów zapłacą wysoką cenę za noworoczną sielankę zakupową? Indeks ISM Manufacturing PMI w USA wzrósł w lutym do 47,7 z 47,4 w poprzednim miesiącu, poniżej oczekiwań analityków na poziomie 48,0.