Sentyment ważony ryzykiem recesji

1 lat temu 47
Sentyment ważony ryzykiem recesji

Sentyment ważony ryzykiem recesji

Data dodania: 2023-01-19 (12:41) Komentarz poranny Oanda Tms Brokersn

Wall Street podczas środowego handlu włączyła tryb risk-off. Główne indeksy znacznie straciły. Dow Jones uplasował się na koniec dnia z wynikiem -1,81 proc., SP500 stracił 1,56 proc. a Nasdaq osunął się o 1,24 proc. To efekt w głównej mierze rozczarowujących danych z USA. Dolar w godzinach popołudniowych zyskiwał, choć w pierwszej połowie dnia para EUR/USD ponownie zbliżyła się w okolice 1,09.
Zarówno sprzedaż detaliczna (-1,1 proc.) w USA jak i produkcja przemysłowa (-0,7 proc.) pokazały wyniki gorsze od oczekiwań.

Dodatkowo informacje o planach redukcji zatrudnienia przez kluczowe firmy zaszkodziły nastrojom na giełdzie za oceanem. Pozytywnie jedynie należy spoglądać na mocny spadek cen producentów (PPI 6,2 proc., PPI „core” 5,5 proc.), który okazał się największy od początku pandemii. Można powiedzieć, że obawy o ryzyko recesji przyćmiły optymizm związany z możliwym spowolnieniem podwyżek stóp przez Fed.

Na amerykańskim rynku długu obserwujemy spadek rentowności. Dolar z kolei ostatecznie na koniec dnia jest na podobnych poziomach co dzień wcześniej. W pierwszej połowie środowego handlu osłabiał się, co spowodowało, że główna para walutowa na moment urosła do poziomu nienotowanego od kwietnia 2022 roku i zbliżyła się do 1,09. Po południu, na skutek danych ze Stanów Zjednoczonych, USD umacniał się, choć w notowaniach EUR/USD nie widać jak na razie przełomu.

Beżowa Księga, opublikowana w godzinach wieczornych naszego czasu, pokazała, że wzrost cen w USA powinien w przyszłym roku ulec złagodzeniu. Tempo wzrostu cen sprzedaży uległo spowolnieniu i oczekuje się, że będzie dalej umiarkowane. Rynek pracy pozostaje napięty, a presja płacowa utrzymała się na wysokim poziomie. Sama publikacja tego raportu nie wywołała jednak dużej zmienności na dolarze. Większy ruch w okolicach godziny 20:00 był widoczny na indeksach, które przez całą sesję sukcesywnie traciły wypracowane w poprzednich dniach zyski.

Otrzymaliśmy wczoraj kilka komentarzy przedstawicieli Fed-u. Dowiedzieliśmy się, że prezeska z Dallas Fed Lorie Logan wspiera sprawę spowolnienia podwyżek stóp, aby bank mógł lepiej skalibrować swoją politykę do niepewnych perspektyw gospodarczych. Dodała jednak, że ostateczny poziom stóp powinien wzrosnąć do poziomu wyższego niż zakłada aktualnie rynek. Podobnego zdania dotyczącego spowolnienia tempa zacieśniania jest Patrick Harket – prezes Fed z Filadelfii. Stwierdził on, że podwyżka o 25 punktów bazowych w lutym jest odpowiednia. W jego słowach pojawiło się również stwierdzenie, że cykl powinien się zakończyć powyżej poziomu 5 proc. Wyraził on również obawy o perspektywy gospodarcze dla gospodarki amerykańskiej. Z kolei prezeska Fed z Cleveland Loretta Mester przyznała, że oznaki łagodzenia inflacji świadczą o tym, że agresywne podwyżki stóp działają zgodnie z założeniami, ale nadal potrzebne są kolejne kroki, aby zdecydowanie zredukować silną presję inflacyjną. Bullard – prezes Fed z St. Lousi zaliczany do „obozu jastrzębi” – wzywa do tego aby polityka monetarna pozostała restrykcyjna w 2023 roku i zaznacza, że Fed powinien osiągnąć w tym czasie przedział dla swojej głównej stopy procentowej na poziomie 5,25 – 5,5 proc. Aktualnie rynek wycenia pełną podwyżkę o 25 pb. 1 lutego i łącznie 53 pb. do czerwca. Cały czas jednak kontrakty futures wskazują, że w II połowie roku zobaczymy obniżkę kosztu pieniądza o łącznie 50 pb.

Źródło: Łukasz Zembik Oanda TMS Brokers

Dom Maklerski TMS Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers

A jednak boimy się recesji?

A jednak boimy się recesji?

2023-01-19 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wczoraj późnym popołudniem indeksy na Wall Street zawróciły mocniej na południe, a negatywne nastroje utrzymywały się też podczas sesji azjatyckiej. Czy jesteśmy świadkami realizacji scenariusza w którym rynki zaczynają mieć pewne wątpliwości, co do tego, że recesja rzeczywiście będzie płytka (wczorajsze dane z USA dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej były naprawdę słabe), a FED pozostanie jednak "jastrzębi"?

Podbicie presji podażowej wokół złotego

Podbicie presji podażowej wokół złotego

2023-01-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podbicie presji podażowej zarówno wokół eurodolara jak i PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,7235 PLN za euro, 4,3781 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7749 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3993 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,819% w przypadku obligacji 10-letnich.

Nadchodzi globalne ochłodzenie

Nadchodzi globalne ochłodzenie

2023-01-19 Poranny komentarz walutowy XTB

Tytuł komentarza nie sugeruje tylko i wyłącznie tego, że będzie zimniej, jak skazują najbliższe prognozy pogody. Chodzi głównie o światową gospodarkę. Pomimo tego, że słyszymy o pozytywnych sygnałach z Chin, to nie należy zapominać, że cały świat patrzy się na Stany Zjednoczone. Gorsze nastroje z tamtej gospodarki mają ogromny wpływ na działanie wszystkich systemów finansowych na świecie. Niestety oberwało się również polskiemu złotemu, który wczoraj wyraźnie osłabił się do większości walut, w tym również na bardzo stabilnej parze z euro.

Nikkei 225 obronił poziom wsparcia

Nikkei 225 obronił poziom wsparcia

2023-01-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Wczorajsza sesja na amerykańskim rynku akcji zakończyła się spadkiem S&P 500 (-0,2 proc.) i średniej przemysłowej Dow Jonesa (-1,14 proc). Minimalnie wzrósł natomiast Nasdaq Composite (+0,14 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii przeważały dziś zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszy – o +2,5 proc. – notował japoński Nikkei 225, który obronił na początku tego tygodnia poziom wsparcia wyznaczany przez minima z okresu minionych 8 miesięcy.

Dolar czeka na impulsy

Dolar czeka na impulsy

2023-01-17 Raport DM BOŚ z rynku walut

Poniedziałek nie przyniósł rozstrzygnięć ze względu na absencję inwestorów z USA, gdzie obchodzono Dzień Martina Lutera Kinga. Dolar próbował nieco odbijać, ale później ruch ten został zredukowany. Dzisiejszy ranek przynosi nieco mieszane wskazania. W nocy opublikowane zostały dane z Chin, które wypadły nieco lepiej od prognoz, chociaż nie poprawiło to klimatu wokół juana, który kontynuował rozpoczętą wczoraj korektę zwyżek z ostatnich tygodni i jest dzisiaj najsłabszą walutą.

Handel bez Amerykanów oznacza niską zmienność

Handel bez Amerykanów oznacza niską zmienność

2023-01-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

W Stanach Zjednoczonych nie było wczoraj sesji na Wall Street. Amerykanie świętowali dzień Martina Luthera Kinga. Tym samym również na rynku walutowym niewiele się dzieje. Para EUR/USD po raz kolejny wspięła się powyżej 1,0860 ale ruch jak na razie okazał się krótkotrwały. Obecnie notowania wskazują 1,0826. Od kilkunastu godzin na rynku głównej pary walutowej mamy wąską konsolidację. Rynek czeka na kolejny impuls. Mocne wzrosty EUR/USD na przestrzeni ostatnich tygodni sugerują, że wielkimi krokami zbliża się korekta techniczna.

Chiny dają promyk nadziei

Chiny dają promyk nadziei

2023-01-17 Poranny komentarz walutowy XTB

Dzisiaj opublikowane zostały dane dotyczące PKB z drugiej największej gospodarki na świecie, czyli Chin. W stosunku do tego kraju pojawiło się wiele obaw, że nie będzie już w stanie tak zaskakiwać jak w ostatnich kilkudziesięciu latach. Faktycznie w tym kraju widoczne jest wiele problemów, m.in. dotyczących rynku nieruchomości, choć kluczowym było ograniczenie aktywności gospodarczej w związku z pandemią. Teraz kiedy Chiny wycofały się ze swoich rygorystycznych działań wydaje się, że jest szansa na ożywienie w tym kraju i ogólną poprawę nastrojów.

Dolar skorzysta z faktu mniejszej płynności?

Dolar skorzysta z faktu mniejszej płynności?

2023-01-16 Raport DM BOŚ z rynku walut

Dzisiaj w USA obchodzony jest Dzień Martina Lutera Kinga i rynki finansowe nie pracują. To powoduje, że aktywność na rynkach może być dzisiaj niższa. Czy to pomoże dolarowi, który w poniedziałek rano odbija na szerokim rynku? Niewykluczone, chociaż na ile zrobi się z tego dłuższy ruch, to pokażą dopiero kolejne dni.
Dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach jest japoński jen.

Rajd w górę kursu Bitcoina

Rajd w górę kursu Bitcoina

2023-01-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

W ciągu minionego tygodnia (do niedzieli) kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara wzrósł o 23,32 proc. osiągając najwyższy poziom od początku listopada 2022. Był to najsilniejszy tygodniowy wzrost ceny tej kryptowaluty od lutego 2021. Dziś rano kurs BTC/USD lekko się korygował (BTC/USD -0,36 proc. ok. godz. 9:20).
Amerykański dolar próbował odrabiać dziś rano swe ostatnie straty względem japońskiego jena (USD/JPY +0,37 proc. ok. godz. 9:20).

Bank Japonii pod ścianą

Bank Japonii pod ścianą

2023-01-16 Poranny komentarz walutowy XTB

Rynki wietrzą koniec globalnego epizodu inflacji. W USA w grudniu spadła ona do 6,5%, w strefie euro, nawet w Polsce była niższa od oczekiwań. To buduje optymizm. Ale nie w Japonii. Tam właśnie ceny producenta wzrosły o 10,2%, znacznie powyżej oczekiwań. Bank Japonii jest pod gigantyczną presją porzucenia super luźnej polityki pieniężnej. Obecny prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda jest niemal synonimem Abenomics – polityki agresywnej stymulacji fiskalnej i pieniężnej wprowadzonej przez nieżyjącego już byłego premiera kraju kwitnącej wiśni.

Czytaj więcej
Radio Game On-line