Relatywny spokój, pomimo globalnych zawirowań

1 lat temu 54
Relatywny spokój, pomimo globalnych zawirowań

Relatywny spokój, pomimo globalnych zawirowań

Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2023-03-14 (08:42)

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian wokół eurodolara, a więc również złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6783 PLN za euro, 4,3694 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7876 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3140 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,000% w przypadku obligacji 10-letnich. Początek nowego tygodnia handlu na rynkach był nerwowy.

Wyraźnej przecenie poddani zostali przedstawiciele sektora bankowego w Europie, w ślad za problemami odpowiedników w USA po bail-out'cie SVB. Teoretycznie rząd USA (Fed, FDIC i „Treasury”) podjął kroki mające na celu uniknięcie większych napięć w sektorze (czyli tzw. bank run'u). W praktyce spora część mniejszych i średnich instytucji traciła dwucyfrowo. Z punktu widzenia FX głównym „story” wydaje się założenie iż wydarzenia ostatnich 3 dni skłonią Fed do wstrzymania spodziewanych, agresywnych podwyżek stóp procentowych. Tak przynajmniej zdaje się zakładać rynek sądzić po kwotowaniach Fed Futures. Daje to nieco miejsca na odbicie eurodolara, kosztem USD, co generowałby wsparcie dla walut EM. Problemem pozostaje jednak niepewność z jaką skalą ryzyka się obecnie mierzymy. Globalni, w tym europejscy nadzorcy, sugerują iż nie ma ryzyka rozprzestrzeniania się problemów. Dodatkowo „pivot” Fed wynikający z potencjalnego kryzysu zwyczajowo nie skutkował nastaniem „rynku byka”.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wydarzeń makro na rynku krajowym. MF przeprowadzi aukcję zamiany obligacji. Inwestorzy w dalszym ciągu śledzić będą wydarzenia wokół sektora bankowego (w tym propozycje legislacyjne) w USA.

Z rynkowego punktu widzenia na PLN nie dzieje się zbyt wiele. EUR/PLN pozostaje blisko 4,67 PKN, a USD PLN testuje 4,3640 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, Analityk DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Nie zapominajmy o inflacji!

Nie zapominajmy o inflacji!

10:22 Raport DM BOŚ z rynku walut

We wtorek rano dolar nieco odbija na szerokim rynku po ostatniej przecenie wywołanej gwałtowną zmianą oczekiwań wobec dalszych podwyżek stóp procentowych przez FED. Prawdopodobieństwo ruchu o 25 punktów baz. na posiedzeniu 22 marca to obecnie 50/50, a coraz więcej jest głosów za tym, że Rezerwa powinna wstrzymać się z zacieśnieniem. Jednocześnie rynek wycenia już kilka obniżek stóp w tym roku - na koniec 2023 roku stopa fed funds ma spaść do około 4,00 proc. z 4,50-4,75 proc. obecnie.

Kluczowe dane o inflacji

Kluczowe dane o inflacji

09:26 Poranny komentarz walutowy XTB

Wtorkowy poranek na rynkach jest dość spokojny, zwłaszcza w kontekście ostatnich dni. Rynki ustabilizowały się po upadku amerykańskich banków, ale to nie koniec emocji. Przed nami kluczowe dane o inflacji z USA. Po upadku SVB, a także Signature Banku oraz Silvergate rynki zaczęły agresywnie redukować swoje oczekiwania co do dalszych ruchów Fed. Jeszcze w ubiegły czwartek dominowało przekonanie, że Fed podniesie stopy w marcu aż o 50bp ze względu na uporczywą presję inflacyjną oraz mocny rynek pracy.

Czy dziś pierwsze skrzypce będzie grała inflacja?

Czy dziś pierwsze skrzypce będzie grała inflacja?

08:43 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Nerwowość po upadku banków z USA pozostaje wysoka. Notowania innych instytucji regionalnych ponownie traciły. Rentowności obligacji USA zanotowały potężny spadek. Pomimo szybkiego działania amerykańskich regulatorów, które miało na celu wsparcie deponentów upadłych podmiotów, awersja do ryzyka pozostaje wysoka. Dziś rynek będzie spoglądał na inflację CPI ze Stanów Zjednoczonych za luty. Wycena futures dotycząca ścieżki stóp procentowych Fed wskazuje w dużej mierze redukcję marcowej podwyżki.

FED wstrzyma się z podwyżką stóp?

FED wstrzyma się z podwyżką stóp?

2023-03-13 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wprawdzie decydenci nie nazywają tego bailoutem, ale działania podjęte wobec SVB Financial, a także wsparcie płynnościowe dla całego sektora bankowego pokazuje, że sprawa nie jest błaha. I to na tyle, że rynki przestają wierzyć w to, że FED pozostanie tak "jastrzębi", jak to planował. Kryzys wokół banków może finalnie przyspieszyć scenariusz recesji. W opinii banku Goldman Sachs Rezerwa Federalna może wstrzymać się w marcu z podwyżką stóp i dokończyć cykl od maja, ale w tempie 25 punktów baz. na posiedzenie, do lipca.

Pełna gwarancja dla depozytów w SVB i Signature Bank

Pełna gwarancja dla depozytów w SVB i Signature Bank

2023-03-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Pozostając pod wpływem informacji o upadku Sillicon Valley Bank (18-tego największego pod względem aktywów banku w USA) główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły w piątek (S&P 500 -1,45 proc., DJIA 1,07 proc., Nasdaq Composite -1,76 proc.). S&P 500 i Nasdaq Composite osiągnęły najniższe poziomy od stycznia, a średnia przemysłowa Dow Jonesa spadła do najniższego poziomu od początku listopada ub.r.

Zamieszanie wokół SVB nie szkodzi złotemu?

Zamieszanie wokół SVB nie szkodzi złotemu?

2023-03-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ

Weekend przyniósł szereg decyzji amerykańskich organów nadzoru, co do wsparcia upadłego banku SVB Financial, a także systemowych działań mających na celu zachowanie płynności w całym systemie bankowym. W tym celu podjęte już decyzje będą jeszcze konsultowane - dzisiaj o godz. 16:30 FED zbiera się na specjalnie poświęconym tej sytuacji posiedzeniu - odbędzie się ono za zamkniętymi drzwiami.

Fed ratuje (nie tylko) sektor bankowy

Fed ratuje (nie tylko) sektor bankowy

2023-03-13 Poranny komentarz walutowy XTB

O Silicon Valley Bank napisano w zasadzie już niemal wszystko. Jest to absolutnie temat numer jedek od ostatniego czwartkowego wieczoru i w pewnym momencie sytuacja wydawała się dosyć niebezpieczna i przed oczami przechodziło nam widmo kolejnego kryzysu finansowego. Oczywiście nie była to od początku taka skala jak prawie 15 lat temu, ale wciąż przy takich warunkach monetarnych jak teraz, krew mogłaby pojawić się na rynkach. Sytuację ratuje jednak Fed i amerykański rząd.

Recesyjny mix...

Recesyjny mix...

2023-03-10 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wycena scenariusza 50 punktowej podwyżki stóp procentowych przez FED na posiedzeniu 22 marca powróciła w okolice 50 proc. po tym, jak wczoraj Wall Street zaliczyła silne spadki pośrednio za sprawą kłopotów banku SVB Financial, który finansował m.in. projekty VC z Doliny Krzemowej. Nie brak opinii, że konieczne będzie szybkie systemowe działanie (nawet bailout), aby uniknąć eskalacji problemów. Niemniej rynki widzą też to, czego nie chciały widzieć wcześniej - szybki wzrost rynkowych stóp procentowych uderzył w sektor bankowy i daje dodatkowe argumenty za scenariuszem recesji.

Czy bańka właśnie pękła?

Czy bańka właśnie pękła?

2023-03-10 Komentarz walutowy XTB

Nie inflacja, nie Fed, nie NFP, ani nawet nie konferencja profesora Glapińskiego czy dzisiejsza publikacja raportu o inflacji z Polski przykuwa uwagę inwestorów. Jest to spory problem amerykańskiego sektora bankowego, a konkretnie banku Silicon Valley Bank, który ma problem z regulowaniem wypłat dla swoich klientów. Przez tą sytuację zaczyna przypominać się nam 2008 rok, choć jednocześnie nie ma jeszcze bardzo silnych przesłanek do tego, aby opuszczać rynkowy „statek”.

Czekamy na jutrzejsze dane

Czekamy na jutrzejsze dane

2023-03-09 Raport DM BOŚ z rynku walut

Dolar pozostał nieco słabszy, a rentowności 10-letnich obligacji rządu USA nie powróciły ponad poziom 4,00 proc. Mimo, że szanse na podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych na posiedzeniu FED w dniu 22 marca, ostatnio mocno wzrosły, to rynek jakby nie miał, co do tego pełnego przekonania. Zresztą przemawiający wczoraj po raz drugi w tym tygodniu - tym razem w Izbie Reprezentantów - Jerome Powell, dał do zrozumienia, że taki ruch nie jest przesądzony i wiele będzie zależeć od danych z rynku pracy, oraz inflacji. To sprawia, że odczyty zaplanowane na jutro i najbliższy wtorek, urastają to miana kluczowych.

Czytaj więcej
Radio Game On-line