38 przeszczepów wątroby i 115 przeszczepów nerek wykonano w roku w Szpitalu w Katowicach
W środę, w przeddzień 57. rocznicy pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki, w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu obchodzono Dzień Transplantologa. Spotkanie było okazją do podsumowania ostatnich dokonań śląskiej transplantologii w różnych dziedzinach, m.in. przeszczepów wątroby i nerek.
Jak poinformował ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej katowickiego szpitala im. Mielęckiego, prof. Robert Król, w minionych latach liczba przeszczepów wątroby w tym ośrodku wynosiła ok. 30 rocznie, zaś w zeszłym roku nastąpił wyraźny wzrost.
Profesor zauważył, że na przestrzeni minionych kilkunastu lat znacząco zmienił się profil pacjentów, kwalifikowanych do przeszczepu wątroby. W przeszłości główną przyczyną było wirusowe zapalenie wątroby typu C, jednak wprowadzenie w 2007 r. nowych leków spowodowało, że liczba kandydatów do przeszczepu z tego powodu wyraźnie spadła.
Ponad 20 proc. przeszczepów wykonuje się z powodu raka wątroby, wciąż wysoka jest także liczba przeszczepów z powodu choroby alkoholowej pacjenta. Jak powiedział prof. Król, w Stanach Zjednoczonych obecnie jedną z głównych przyczyn kwalifikowania do przeszczepu jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, wynikająca z otyłości. W Polsce na razie tej tendencji nie widać, ale - ze względu na rosnący odsetek otyłych młodych ludzi - wkrótce można się tego spodziewać.
Z obserwacji katowickich lekarzy wynika, że czas hospitalizacji po przeszczepie wątroby skrócił się do ponad 20 dni. Coraz częściej przeprowadzane są powtórne transplantacje tego organu, nawet po raz trzeci.
- Będziemy spotykać się z tym coraz częściej, ze względu na długie życie pacjentów po pierwotnej transplantacji - wyjaśnił prof. Król.
Jego zdaniem, zagrożeniem na przyszłość jest zabezpieczenie kadry chirurgicznej, mogącej przeszczepiać wątrobę. Jak mówił profesor, malejąca liczba kandydatów do tej specjalności może za ok. 10 lat spowodować lukę w szpitalach i problemy z dostępnością takich zabiegów.
W katowickim szpitalu wykonano w ub. roku także 115 przeszczepów nerek, wobec 107 rok wcześniej oraz 85 w pandemicznym roku 2020. Nerki pobrano od 64 dawców - średnia ich wieku to 44 lata (od 15 do 74 lat). Średni wiek biorcy to 47 lat. Najmłodszy pacjent, któremu przeszczepiono w Katowicach nerkę miał 19 lat, najstarszy 77. Średni czas hospitalizacji po przeszczepie skrócił się do 17 dni.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: