Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-04-05 (20:34)
Słabszy sentyment na światowych parkietach giełd, spowodowany obawami o spowolnienie gospodarcze zaważył dziś na nastrojach polskich inwestorów. W oczekiwaniu na decyzję RPP, WIG20 zakończył sesję blisko 0,93% spadkiem w okolice 1756 pkt. W ostatnich miesiącach inwestorzy pozytywnie reagowali na słabsze dane makroekonomiczne, pokładając w nich nadzieję na szybsze zgłagodzenie restrykcyjnej polityki banków centralnych. Opublikowane dziś słabe dane makro z USA nie są jednak celebrowane wzrostami. Niepewność zaczyna dominować nastroje rynku.
Przez ostatnie miesiące Rezerwa Federalna 'karmiła' rynek wizją miękkiego lądowania mimo najostrzejszego cyklu podwyżek stóp od lat 80-tych. Dane z gospodarki wspierały tą wizję ale jak zwykle dzieje się tak - dopóki nie przestaną i nie zaczną pokazywać spadkowego trendu. Choć Fed podkreślał, że jego celem jest schłodzenie amerykańskiej gospodarki, bez czego walka z inflacją nie mogłaby ostać zakończona, inwestorzy zaczęli obawiać się czy ewentualna recesja w perspektywie kryzysu bankowego będzie przebiegać w kontrolowany sposób.
Zmianę sentymentu w ostatnich dniach możemy postrzegać jako potencjalne odwrócenie pozycjonowania. Pokazuje to słabnący dolar, rynek obligacji, akcji oraz wzrost cen złota. Inwestorzy 'ważą' na ile wstrzymanie cyklu podwyżek Fed może zrównoważyć 'straty' rynku akcji, spowodowane słabszą gospodarką. Wall Street zareagowało dziś wyprzedażą na zaskakująco słaby odczyt danych z rynku pracy i indeksy ISM. Raport ADP wypadł na poziomie 145 tys. przy oczekiwaniu 210 tys. i 242 tys. poprzednio. Inwestorzy odebrali go jako potencjalny prognostyk słabszego NFP - najważniejszego zestawu danych z amerykańskiego rynku pracy. Gospodarka USA ewidentnie przeżywa gorsze chwile. Scenariusz miękkiego lądowania został zakwestionowany serią słabych odczytów makro.
Także Indeks ISM dla usług wypadł na poziomie 51,2 punktów przy 54,5 w oczekiwaniach rynku. Potężnie spadły nowe zamówienia, zatrudnienie i ceny. Choć widoczny jest spory spadek presji inflacyjnej, inwestorzy obawiają się, że zwiastuje to nieuchronne niższe przychody i marże giełdowych spółek. Komentarze Loretty Mester z Fed, która zasugerowała że kolejnej podwyżki stóp może nie być nie zdołały poprawić nastrojów inwestorów. Wall Street wciąż obawia się także kolejnego 'ciosu' z sektora bankowego, który notuje dziś kolejną słabą sesję, ze zniżkującymi akcjami największych amerykańskich banków. Przed dalszymi efektami niezakończonego jeszcze kryzysu zaufania do sektora bankowego i ostrzejszą polityką kredytową ostrzegł m.in. Jaimie Dimon, prezes JP Morgan.
Europejskie parkiety także dziś wyraźnie osłabły. DAX stracił 0,72%, wyprzedaż odnotował również francuski CAC40. Polskie spółki z branży budowlanej i przemysłowej nie odnotowały dziś wzrostów choć wg. komentarzy przebywającego w Polsce Wołodymira Zełeńskiego, Polska polski biznes weźmie udział w odbudowie zniszczonej wojną Ukrainy. Decyzja RPP nie powinna przynieść zaskoczenia i stopy procentowe prawdopodobnie zostaną utrzymane na poziomie 6,75%. Choć skala inflacji w Polsce powinna skłonić radę do podniesienia stóp, ciężko liczyć na taką decyzję wobec dezinflacyjnego trendu na światowych rynkach. Większym zmartwieniem dla NBP niebawem może okazać się recesja, wobec której presja na pierwsze obniżki może pojawić się szybciej - jeśli spadkowy trend inlfacji zostanie utrzymany.
Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Recesyjne obawy Wall Street powstrzymały optymizm WIG20
2023-04-04 Komentarz giełdowy XTB
WIG20 walczył dziś o przebicie się powyżej wczorajszych poziomów ale ostatecznie zakończył sesję poniżej poziomów z wczorajszego zamknięcia. Na sentymentach inwestorów zaważyło słabe otwarcie na amerykańskiej giełdzie, gdzie byki wobec słabszych odczytów makro przestraszyli się recesji. Dzisiejsza sesja może zwiastować, że dane makro mogą niebawem przestać być na Wall Street interpretowane w myśl niedawno panującej 'pivotowej' zasady 'źle znaczy dobrze'. Czy temat możliwe recesji zdominuje prasę finansową w II kwartale roku?
Powiew optymizmu z realizacją zysków
2023-04-03 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa upłynęła pod znakiem znacznego optymizmu na akcjach z indeksu WIG20 w pierwszej części dnia oraz realizacją zysków w drugiej. O 9:00 poznaliśmy odczyt PMI dla Polski za marzec, który był nieznacznie powyżej oczekiwań na poziomie 48,3 wobec oczekiwanych 48,2. Istotne dane makroekonomiczne napłynęły z USA o 16, kiedy został opublikowany indeks ISM dla przemysłu, który był znacząco poniżej oczekiwań rynkowych i wyniósł 46,3 wobec oczekiwań na poziomie 47,5, co jednak nie wpłynęło ani na euforyczne otwarcie giełdy w USA, ani na podtrzymanie sentymentu na GPW.
Indeksy otworzyły dezinflacyjnego szampana
2023-03-31 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu miesięcy na rynku akcji obserwowaliśmy grę 'na spadającą inflację'. Wreszcie, choć w dużej mierze z powodu efektu wysokiej bazy, presja cenowa słabnie. Polityka banków centralnych przynosi efekt. Wall Street pozytywnie zareagowało na dynamiczniejszy niż oczekiwano spadek inflacji PCE, podstawowej miary obserwowanej przez Rezerwę Federalną. Odczyt za oceanem wskazał 5% r/r wobec 5,1% prognoz i 5,4% poprzednio, dynamika miesięczna okazała się zgodna z oczekiwaniami. Bazowa PCE wypadła na poziomie 4,6% choć analitycy spodziewali się jej utrzymania na poziomie 4,7%.
Allegro przewodzi wzrostom. Byki windują WIG20 o 3% w górę
2023-03-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi wzrosty na europejskim i amerykańskim rynku akcji. Ożywienie kupujących dotarło także na polski parkiet. Indeks WIG20 ma za sobą jedną z najlepszych sesji w 2023 roku, wzrósł dziś o 3,14%. Sentyment wsparły niemal 14% wzrosty Allegro, które zaskoczyło wynikami. Bardzo udaną sesję ma za sobą także segment WIG-Banki, który zyskał dziś ponad 2,4%. Pomogły głębokie poziomy wyprzedania z ostatnich tygodni oraz ogólny spadek obaw o kondycję sektora finansowego.
Optymistyczny początek tygodnia
2023-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Najpierw SVB, potem Credit Suisse. Oczy uczestników rynków były skierowane na Deutsche Bank, a internet był przepełniony artykułami wieszczącymi rychły upadek niemieckiego giganta. Przez weekend sytuacja nieco się uspokoiła, co również wpłynęło na europejskie rynki, w tym WIG20, który zyskuje dzisiaj ponad 1%. Warto zwrócić szczególną uwagę kilka spółek, które wyróżniły się podczas dzisiejszej sesji.
Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20
2023-03-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazała, że by załagodzić sytuację w sektorze bankowym nie wystarczą optymistyczne komentarze szefów banków centralnych. Europejskie indeksy traciły w otoczeniu zniżkujących cen akcji największych niemieckich banków. Fala wyprzedaży przelała się także na GPW, a WIG20 stracił ponad 2% osuwając się poniżej 1700 pkt. Częściowo na sentymentach polskiego parkietu mogły zaważyć także informacje z agencji Bloomberg, wg. których Polskę wobec niepewnej sytuacji środków z KPO może czekać także zamrożenie 75 mld EUR unijnych środków z funduszu spójności.
Indeksy nie wierzą w kryzys?
2023-03-23 Komentarz giełdowy XTB
Główne benchmarki z Wall Street notują dziś wzrosty choć ostatnie decyzje banków centralnych pokazały, że walka z inflacją pozostaje głównym celem, a kryzys bankowy nie zmienił ich zasadniczego podejścia do polityki monetarnej. W ostatnim czasie stopy podniósł EBC, Fed a dziś do obu banków dołączył szwajcarski SNB oraz Bank Anglii. Regulatorzy wysyłają w ten sposób sygnał, że sytuacja w sektorze bankowym jest opanowana. Gdyby nie była, moglibyśmy oczekiwać bardziej gwałtownej zmiany w polityce.
Wall Street niepewne przed decyzją Fed
2023-03-22 Komentarz giełdowy XTB
Globalny rynek finansowy z zapartchym tchem oczekuje decyzji Rezerwy Federalnej. Fed stoi przed nie lada dylematem. Podnosząc stopy ryzykuje pogorszenie nastrojów wśród banków i eskalację systemowego kryzysu. Z kolei brak podwyżki może stanowić dla rynków sygnał, że problemy sektora poważnego są poważne. Co więcej, utrzymanie stopy bez zmian mogłoby zwiastować coraz bardziej zakorzenioną w gospodarce USA inflację i ryzyko jej powrotu ze zdwojoną siłą.
CD Projekt znowu budzi emocje
2023-03-21 Komentarz giełdowy XTB
W pierwszej sesji kalendarzowej wiosny zieleń zagościła również na parkiecie głównym GPW, powodując wzrosty większości spółek z indeksu WIG20. Pomimo wyczekiwanego odreagowania odnotowanego na bankach, spośród których liderami są Unicredit i mBank, jedna ze spółek szczególnie przykuła uwagę inwestorów nieoczekiwaną decyzją związaną z przygotowywanym projektem. Chodzi o CD Projekt, który podczas dzisiejszej sesji stracił niemal 11%. Spółka poinformowała o dokonaniu odpisu na łączną kwotę 42,9 mlm zł w ramach aktualizacji nakładów na projekt Sirius.
Credit Suisse i co dalej?
2023-03-20 Komentarz giełdowy XTB
Po zawirowaniach ubiegłego tygodnia związanych z upadłością banku SVB rynki finansowe wyczekiwały normalizacji. Stabilizacja sytuacji nie tylko nie nastąpiła, ale doszło do eskalacji i tak już napiętej sytuacji w sektorze finansowym. W ciągu weekendu rynki obiegła informacja o tym, że kilkunastoletnia agonia Credit Suisse nareszcie dobiega końca i podmiot zostanie przejęty za kwotę 3 mld USD przez UBS. warto wspomnieć, iż w celu ustabilizowania sytuacji finansowej banku podjęto decyzję o umorzeniu obligacji AT1 o wartości 17 mld USD, co w praktyce oznacza, że obligatariusze zostaną z niczym.