Prof. Jolanta Korsak z WIM powołana do Krajowej Rady ds. Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

2 lat temu 69

Autor: oprac. KM • Źródło: WIM/Rynek Zdrowia16 sierpnia 2022 15:00

Dr hab. n. med. Jolanta Korsak, profesor WIM, kierownik Zakładu Transfuzjologii Klinicznej została powołana przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do Krajowej Rady do spraw Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w kadencji 2022-2024.

Prof. Jolanta Korsak z WIM powołana do Krajowej Rady ds. Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Prof. Jolanta Korsak, fot. Wojskowy Instytut Medyczny (wim.mil.pl)
Wojskowy Instytut Medyczny poinformował o powołaniu dr hab. n. med. Jolanty Korsak, prof. WIM, do Krajowej Rady do Spraw Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w kadencji 2022-2024 Rada doradza ministrowi zdrowia i ocenia działalność publicznej służby krwi Radę tworzy dziewięcioosobowy zespół, który opiniuje programy rozwoju polskiego krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz projekty aktów prawnych

Prof. Jolanta Korsak zasiądzie w Krajowej Radzie ds. Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Jak poinformował Wojskowy Instytut Medyczny, 20 czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski powołał dr hab. n. med. Jolanta Korsak, profesor WIM, kierownik Zakładu Transfuzjologii Klinicznej do Krajowej Rady do Spraw Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w kadencji 2022-2024.

Dr hab. n. med. Jolanta Korsak jest transfuzjologiem i konsultantem krajowym ds. obronności w dziedzinie transfuzjologii. W 1986 r. ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie i od tego czasu jest związana ze szpitalem na Szaserów. Wśród zainteresowań naukowych prof. Korsak znajdują się:

ocena wskazań do zabiegów leczniczej wymiany osocza; powikłania występujące po zabiegach wymiany osocza; opracowanie i wdrożenie schematów zwiększających skuteczność wymian osocza; opracowanie wskazań dla leczniczych aferez; problematyka krwiodawstwa i zdrowia dawców krwi; zagadnienia z zakresu transfuzjologii klinicznej; problemy autotransfuzji i implikacje kliniczne; terapia krwią i preparatami krwiopochodnymi - ustalenie schematu; powikłania poprzetoczeniowe. 

Prof. Korsak współtworzyła publikację pt. "Wytyczne w zakresie leczenia krwią i jej składnikami oraz produktami krwiopochodnymi w podmiotach leczniczych" (2012, 2014, 2020). Publikacja ta, decyzją konsultanta krajowego w dziedzinie transfuzjologii klinicznej, została wprowadzona do programu specjalizacji w dziedzinie transfuzjologii klinicznej jako podręcznik obowiązkowy.

Czym zajmuje się Krajowa Rada do Spraw Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa?

Kompetencje Krajowej Rady do Spraw Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa to:

sprawdzanie i opiniowanie medycznych zasad: pobierania krwi, oddzielania jej składników i ich wydawania; monitorowanie prawodawstwa Unii Europejskiej i przygotowywanie propozycji jego zmian w zakresie zasad pobierania krwi ludzkiej, oddzielania jej składników, przechowywania i obrotu; współpraca z organizacjami międzynarodowymi, które prowadzą działalność w zakresie pobierania krwi ludzkiej, oddzielania jej składników, przechowywania i obrotu; współpraca z organizacjami oraz stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi, których celem jest rozwój krwiodawstwa i krwiolecznictwa; na wniosek ministra zdrowia opiniowanie propozycji rozwiązań systemowych w zakresie organizacji i zarządzania publiczną służbą krwi.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line