Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-02-17 (11:59)
Po rozczarowaniu danymi na temat PPI czwartkowa sesja na rynku akcji w USA zakończyła się spadkami głównych indeksów (S&P 500 -1,38 proc., DJIA -1,26 proc., Nasdaq Composite -1,78 proc.). Spadki głównych indeksów dominowały również dziś na giełdach Azji i Oceanii. Najsilniejszy - -1,28 proc. – zanotował Hang Seng. Zniżkami rozpoczęła się również piątkowa sesja na giełdach europejskich (DAX -1,18 proc., CAC 40 -0,99 proc. ok. godz. 9:40).
WIG-20 spadał ok. godz. 9:40 o 0,92 proc., ale utrzymywał się powyżej swoich minimów z poprzednich 5 sesji. Wśród składników sWIG-u 80 swój najwyższy poziom w historii osiągnął dziś kurs akcji spółki Scope Fluidics.
Przekraczając 3,9 proc. najwyższy poziom od listopada ub.r. osiągnęła dziś rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych. Rentowność polskich 10-latek – 6,43 proc. - wyszła na najwyższy poziom od 6 tygodni. Rentowność 10-latek Belgii osiągnęła dziś najwyższy poziom od 2012 roku.
Cena notowanych na NYMEX-ie kontraktów na amerykański gaz ziemny (Henry Hub) spadła dziś rano do najniższego poziomu od końca grudnia 2020. Taniała również ropa naftowa (WTI -1,94 proc., Brent -1,82 proc. ok. godz. 9:25). Najdroższe od roku były dziś kontrakty na kakao na ICE. Taniały dziś rano metale szlachetne (złoto -1,24 proc., srebro -2,22 proc., platyna -1,29 proc., pallad -4,77 proc. ok. godz. 9:25).
Kurs amerykańskiego dolara względem japońskiego jena wyszedł dziś na najwyższy poziom od 20 grudnia ub.r. (+0,69 proc. ok. godz. 9:15). USD umacniał się dziś również w stosunku do pozostałych walut. Kurs EUR/USD spadł dziś do najniższego poziomu od 6 tygodni.
Lekko słabł dziś rano polski złoty (EUR/PLN +0,13 proc., USD/PLN +0,4 proc.).
Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara, który w środę wystrzelił w górę o 8,82 proc. osiągając okolice swego szczytu z połowy sierpnia ub.r, lekko spadł w czwartek (-0,58 proc.) i dziś rano kontynuował zniżkę (-1,4 proc. ok. godz. 9:10).
Powrót dolara
2023-02-17 Komentarz tygodniowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA wyhamowuje, ale ten proces znacznie się spowolnił. Rynek liczył na zaskoczenie niższym wynikiem. Inwestorzy chcieli kolejnego pozytywnego zaskoczenia, którego jednak nie było. Tym samym dolar kontynuował w minionych dniach ruch aprecjacyjny, który został zapoczątkowany wyjątkowo dobrym odczytem NFP na początku miesiąca. Inflacja po osiągnięciu najwyższego poziomu w czerwcu 2022 roku (9,1 proc.) spadła w styczniu do 6,4 proc..
FED podniesie stopy w marcu aż o 50 punktów bazowych?
2023-02-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi kontynuację widocznego w czwartek umocnienia dolara. Wyższa od prognozowanej inflacja PPI sprawiła, że scenariusz rychłego pivotu FED zaczął się rozmywać. Wczoraj "jastrzębia" Loretta Mester z FED przyznała, że stopy procentowe mogą wzrosnąć powyżej 5 proc. i pozostać tam przed dłuższy okres. Nie odrzuciła scenariusza w którym marcowa podwyżka stóp mogłaby wynieść 50 punktów baz. Wątek ten podchwycił wczoraj też James Bullard.
Kolejna podwyżka stóp w USA jednak o 50 pb?
2023-02-17 Poranny komentarz walutowy XTB
W piątek o poranku możemy obserwować osłabienie amerykańskiej waluty, tym samym kontynuowany jest wczorajszy sentyment. Przypomnijmy, że nastroje popsuły się po publikacji danych o inflacji producenckiej (PPI) ze Stanów Zjednoczonych. Pomimo, że wzrost cen nieznacznie spadł w porównaniu do poprzedniego odczytu, tak rynek zakładał, że spowolnienie inflacji będzie większe. Rozczarowujące dane zmniejszają szanse na szybki pivot Fedu i niewykluczone, że kolejne podwyżki stóp procentowych doprowadzą do przekroczenia poziomu 5%, który do tej pory był uważany za poziom docelowy.
Lagarde wsparła EURUSD
2023-02-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar nieco tanieje na szerokim rynku. Mimo dobrych danych o sprzedaży detalicznej (w styczniu wzrosła o 3 proc. m/m) i niezłego odczytu regionalnego indeksu NY FED Mfg. rynki jednak wahają się z oceną szans, co do czerwcowej podwyżki stóp przez FED - wątek ten pojawił się po odczycie inflacji CPI w ostatnich dniach. W efekcie indeksy na Wall Street pozostały względnie stabilne i nie widać było większego uderzenia fali risk-off. Niewykluczone, zatem, że wyraźniejszy ruch na dolarze zobaczymy dopiero w kontekście danych ISM i Departamentu Pracy USA w pierwszych dniach marca.
Inflacja nie mówi ostatniego słowa
2023-02-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Inflacja w Stanach Zjednoczonych zaskoczyła wyższym odczytem od oczekiwań. Ceny w niektórych kategoriach przestały spadać, a w innych dalej rosną, co sugeruje, że inflacja mogła jeszcze nie odpuścić. To podstawa dla Fed do dalszego zacieśniania. Z kolei w Polsce inflacja rośnie mniej od oczekiwań, ale w otoczeniu europejskim wciąż pozostajemy jednym z liderów. Co dalej z decyzjami najważniejszych banków centralnych na świecie? Jaki może to mieć wpływ na złotego?
Recesja w USA coraz mniej prawdopodbna
2023-02-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Najsilniejszy wzrost sprzedaży detalicznej od prawie dwóch lat podkreślił coś, co powinno być już oczywiste - gospodarka amerykańska rozpoczęła nowy rok w sposób znacznie bardziej solidny niż oczekiwano, a Fed będzie musiał podnieść stopy mocniej niż wcześniej zakładano, aby zapewnić spadek inflacji w kierunku celu.
Aktualny stan rzeczy jest korzystny dla dolara, ponieważ Fed pozostaje bardzo wiarygodny. Słabość USD, którą obserwowaliśmy od listopada, opierała się na założeniu, że zbliża się koniec cyklu podwyżek stóp przez Fed, a w dalszej kolejności nastąpi ich redukcja.
FED nie obniży stóp w tym roku
2023-02-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy odczyt styczniowej inflacji CPI z USA pokazał, że presja cenowa nie maleje tak szybko, jak można by było tego oczekiwać. W efekcie indeksy na Wall Street zakończyły handel mieszanie, a dolar nieco zyskał. Przemawiający członkowie FED dali do zrozumienia, że cykl podwyżek stóp procentowych jeszcze się zakończył, chociaż nie padły wyraźnie głosy za tym, że poziom stopy terminalnej w tym roku powinien być wyższy, niż oczekiwane 5,00-5,25 proc. w maju.
Inflacja niższa od oczekiwań! Co na to stopy procentowe?
2023-02-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Inflacja w Polsce wypada poniżej oczekiwań, choć oczywiście zalicza wzrost względem ostatniego odczytu z zeszłego roku. Jest to naprawdę pozytywne zaskoczenie biorąc pod uwagę wcześniejsze czarne prognozy zakładające inflację powyżej 20% na początku tego roku. Czy NBP ma jednak powody do świętowania, biorąc pod uwagę, że wciąż bliżej nam do wspomnianego poziomu 20% niż do poziomu jednocyfrowego? Inflacja CPI w Polsce za styczeń rośnie do poziomu 17,2% r/r, przy poziomie 16,6% r/r za grudzień.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 5 tygodni
2023-02-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych miała niejednoznaczny przebieg (S&P 500 -0,03 proc., DJIA -0,46 proc., Nasdaq Composite +0,57 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 na CME spadała 0,38 proc. ok. godz. 9:45. Na giełdach Azji i Oceanii lekko wzrosły dziś jedynie główny indeks w Nowej Zelandii (+0,38 proc.) oraz Shanghai B-Share Index (+0,16 proc.). Największy spadek zanotował koreański Kospi (-1,53 proc.).
Czekamy na inflację z USA
2023-02-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek rano trudno było o jednoznaczny kierunek dla dolara. I może być trudno o jakieś większe ruchy przed godz. 14:30, kiedy to zostaną opublikowane styczniowe dane o inflacji CPI z USA. Co ciekawe nie brak opinii, że odczyt może być trudny do interpretacji ze względu na potencjalną rewizję koszyka inflacji i nie wykluczone, że odczyt wypadnie powyżej prognoz. To może powodować dzisiaj podwyższoną zmienność, gdyż teoretycznie pierwszą reakcją na wyższą inflację powinno być umocnienie dolara (automaty mają uproszczoną interpretację faktów).