Po tym terminie recepta jest nieważna. W aptece nie wydadzą leku

1 lat temu 68

Ile ważna jest recepta? Istotne terminy dla pacjentów

W większości przypadków recepta jest ważna 30 dni, ale są wyjątki od tej zasady. Recept na niektóre leki mają określony inny termin ważności.

Na przykład na wykupienie antybiotyku jest tylko 7 dni, a w przypadku preparatów immunologicznych 120 dni. Recepta może być ważna również przez rok (365 dni) i zazwyczaj otrzymują je pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe, ponieważ stale przyjmują konkretne leki (lekarz musi to zaznaczyć).

Recepta. Cztery terminy ważności:

30 dni jest ważna recepta na większość leków, 7 dni jest ważna recepta na antybiotyki, 120 dni jest ważna na preparaty immunologiczne, 365 dni ważności ma recepta dla osób cierpiących na przewlekle i długo przyjmują konkretny lek.

W ostatnim przypadku, gdy recepta jest ważna przez rok, pacjent powinien wykupić pierwsze opakowanie leku nim minie 30 dni od daty jej wystawienia.

Druga ważna zasada w tej sytuacji: jednorazowo można wykupić zapas danego leku na 180 dni, a jeśli się tego nie zrobi, farmaceuta wyda mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia recepty. 

Czego nie dowie się pacjent z recepty?

O terminach ważności recepty trzeba pamiętać, bo jak przypomina prawo.pl, na e-recepcie widoczna jest jedynie data jej wystawienia albo – jeśli lekarz taką wpisze – data, od kiedy można receptę realizować. Pacjent dopiero w aptece dowie się, że recepta straciła ważność. 

W systemie brakuje również informacji, że w przypadku recepty rocznej konieczne jest rozpoczęcie jej realizacji w ciągu 30 dni od wystawienia dokumentu.

Dla przykładu: jeśli pacjent ma na rocznej recepcie przepisane jedno opakowanie, a przyjdzie do apteki po upływie 30 dni, to niestety odejdzie z kwitkiem. Z kolei w przypadku dwóch opakowań, rozpoczęcie realizacji recepty po 30 dniach oznaczałoby wykupienie tylko jednego opakowania.

Farmaceuta w systemie aptecznym otrzymuje informację, jeśli recepta jest nieważna. Brak informacji o dacie, do kiedy receptę należy zrealizować jest kwestią techniczną. Takie rozwiązanie było już testowane. Farmaceuci podkreślają, że nie tylko na recepcie powinien znaleźć się termin na wykupienie leku, ale pacjent powinien otrzymać go wraz z SMS-em, na który przychodzi kod e-recepty – podsumowuje prawo.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line