Polski Ład pozmieniał mocno przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poza wprowadzeniem rekordowo wysokiej kwoty wolnej od podatku - 30 000 zł i obniżeniem od 1 lipca 2022 r. stawki pierwszego progu tabeli podatkowej sporo zmian dotyczy płacenia i poboru zaliczek na podatek, inne też w konsekwencji są formularze rocznego rozliczenia podatku, w tym PIT-37 i PIT-36, które najczęściej dotyczą osób pobierających emeryturę. Do tej pory podatnicy, dla których emerytura była w roku podatkowym jedynym źródłem dochodu korzystali z tego, że roczne rozliczenie podatkowe przygotowywał dla nich - i za nich - ZUS. A jak jest w tym roku, z rocznym zeznaniem podatkowym, PIT za 2022 rok?
Spis treści
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego(KRUS) oraz inne organy rentowe, w zależności od rodzaju świadczenia oraz okresu jego otrzymywania wystawiają różne formularze, w tym:
PIT-40A/PIT-11A – otrzymują przede wszystkim emeryci i renciści lub osoby, które otrzymują zasiłki z ubezpieczenia społecznego np. chorobowego czy macierzyńskiego; PIT-11 – przeznaczony jest dla osób otrzymujących świadczenia po osobie zmarłej.Roczne obliczenie podatku PIT-40A organ rentowy przesyła do urzędu skarbowego (do końca stycznia) oraz do emeryta/rencisty (do końca lutego).
PIT-40A Jest to roczne rozliczenie przychodu i obliczenie podatku dla osób, które pobierają emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną.