W dniu dzisiejszym na GPW panuje schłodzenie nastrojów po “Rajdzie Trzech Króli”, który miał miejsce w poniedziałek i we wtorek. Rajdzie zapoczątkowanym przez pozytywne dane dotyczące planowanego otwarcia się chińskiej gospodarki, i podtrzymany przez wczorajszą wypowiedź szefa FED Jerome Powella, którą można podsumować “nihil novi sub sole”. To z kolei zostało pozytywnie odebrane m.in. przez inwestorów zagranicznych, co spowodowało napływ kapitału na GPW i wywindowanie akcji między innymi banków. Dzisiaj w największym stopniu tracą na wartości akcje LPP, mBanku i Grupy Kęty.
Ciekawe informacje spółkowe napłynęły m.in.z Grupy InPost, która w ostatnim czasie odnotowuje dynamiczne wzrosty. Przyczyn wzrostu kursu akcji InPost od końca października można upatrywać w zarówno w sytuacji makro, jak i czynnikach specyficznych dla spółki. Po pierwsze na pozytywny sentyment do spółki wpływa ogólna poprawa nastrojów giełdowych spowodowana spadającą inflacją i nadziejami na rychłe zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych. Po drugie rynek pozytywnie odbiera podwyżkę cen usług dla Allegro, która w listopadzie wyniosła ok 12%, co pomoże utrzymać marżowość w otoczeniu wysokiej inflacji. Ponadto prezes spółki zapowiedział, że w 2023 roku nastąpi podwyżka cen usług inpostu dla klientów we wszystkich krajach, w których operuje spółka, co również jest pozytywną informacją z punktu widzenia generowania wyniku. Co więcej, spółka podała dobre wyniki dotyczące działalności operacyjnej w 2022r. - liczba przesyłek obsłużonych przez InPost wzrosła o 44% r/r, przy czym wolumen przesyłek na rynkach międzynarodowych wzrósł o 153% do 236,5 mln sztuk. Dobre wyniki ekspansji zagranicznej, podnoszenie cen oraz utrzymanie stabilnego wzrostu na rynku polskim składa się na pozytywny obraz możliwości stojących przed spółką w 2023r. Czynnikiem ryzyka może być ograniczenie popytu spowodowane widmem wystąpienia recesji.
Najważniejszą informacją jutrzejszego dnia będzie o 14:30 odczyt inflacji CPI za grudzień w USA, która może ponownie pozytywnie zaskoczyć, co będzie stanowiło asumpt do dalszych wzrostów. Płytka recesja porównywalna do tej z 2000 roku zdaje się być już uwzględniona w cenach spółek z indeksu S&P 500, niemniej jednak pozostaje znaczna przestrzeń do negatywnego zaskoczenia. Jednak, póki co rynek zdaje się ignorować oznaki nadchodzącej recesji i skupiać zdecydowaną większość swojej uwagi na inflacji.
Źródło: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Polak - Niemiec dwa bratanki
2023-01-03 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych. Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%.
Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami
2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze wzrosty na giełdowych parkietach odbywają się bez Wall Street i inwestorów z Wielkiej Brytanii, gdzie giełda dziś pozostaje zamknięta. Efektem jest nieco ospała choć udana sesja, większosć indeksów odnotowuje dziś wzrosty. Już jutro inwestorzy z USA wejdą na rynki, a pozytywne nastroje z otwarcia tygodnia będą przetestowane. Europejskie indeksy zyskują dziś mimo sobotnich, jastrzębich komentarzy prezes EBC Christine Lagarde i Joachima Nagela, bankierzy zasygnalizowali determinację w zaostrzaniu polityki monetarnej strefy euro.
Senny początek roku na GPW
2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa w Nowym Roku upłynęła dość sennie, z niewielką ilością fundamentalnie istotnych informacji oraz dość rachitycznym zachowaniem indeksu WIG20. W dniu dzisiejszym zostały opublikowane szacunki portalu Sensor Tower dot. przychodów uzyskiwanych przez Ten Square Games oraz Huuuge Games. Producent Fishing Clash według ww. portalu osiągnął w grudniu przychody równe 6 mln USD - na poziomie porównywalnym z wynikiem osiągniętym w listopadzie.
Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street
2022-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Po wczorajszych euforycznych wzrostach dziś widzimy wyraźne ochłodzenie, a inwestorzy przygotowują się do zamknięcia 2022 roku w słabych nastrojach. Możęmy dziś śmiało powiedzieć, że nastroje giełdowych parkietów w kończącym się roku zdominował strach i niepewność, które w 2022 stały się katalizatorami odwrócenia hossy wobec radykalnej zmiany polityki banków centralnych, szarżujące w otoczeniu geopolitucznych przemian inflacji i deglobalizacyjnych trendów.
Wall Street walczy o zamknięcie roku w byczych nastrojach
2022-12-29 Komentarz giełdowy XTB
Obserwując dzisiejsze nastroje na giełdowych parkietach trudno oprzeć się wrażeniu, że podobnie jak napędzany własnym ciężarem i odchyleniem ruch wahadła, tak samo nastroje inwestorów zmieniły się na pozytywne bez wyraźnego powodu i istotnego katalizatora stawiajac pod znakiem zapytania trwałość dzisiejszego odreagowania. Większość indeksów notuje dziś wzrosty, a Wall Street świeci na zielono mimo wciąż żywych recesyjnych obaw i niepewnośći wokół rozwoju pandemii koronawirusa w Chinach. Odbicie na indeksach możemy uważać jako efekt wyprzedania oraz pośrednio odczytu danych z amerykańskiego rynku pracy.
Słabnący Apple pogłebia spadek nastrojów na Wall Street
2022-12-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiegała w umiarkowanie pozytywnych nastrojach, jednak ostatecznie awersja do ryzyka w końcówce roku wzięła górę. Rosnąca liczba przypadków covid w Chinach wskazuje, że stopniowe ożywienie gospodarcze i zniesienie restrykcji w Państwie Środka mogą okazać się nietrwałe. Inwestorzy obawiają się, że restrykcje 'Covid Zero' mogą wrócić, ze zdwojoną siłą. Jedną z 'giełdowych ofiar' problemu chińskiego jest Apple. Chińskie fabryki odpowiadają za 90% montażu i produkcji iPhoneów', a chińscy konsumenci za około 20% popytu na technologie giganta.
Wall Street powtarza scenariusz Nifty Fifty?
2022-12-27 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy ponownie cofnęły się po świątecznej przerwie ponieważ inwestorzy zareagowali wyprzedażą na mocny odczyt danych towarowych z USA, który wsparł ostatnio zrewidowane w górę PKB za III kwartał. Inwestorzy negatywnie oceniają pozytywne informacje z gospodarki ponieważ obawiają się, że silna kondycja gospodarki Stanów Zjednoczonych sprawi, że Fed będzie mógł podnosić stopy do wyższych poziomów lub utrzymywać je na restrykcyjnych poziomach znacznie dłużej. Z uwagi na ten fakt indeksy oddały wzrosty mimo zapowiadającej się udanej sesji.
Fed może nie odpuszczać
2022-12-24 Komentarz giełdowy XTB
Dwa ostatnie dni przyniosły mocne publikacje makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych. Wyraźna rewizja PKB w górę, mocna konsumpcja oraz dzisiaj wyższa inflacja od oczekiwań i mocna sprzedaż nowych domów. Dane te pokazują, że mocno wyczekiwane przez Fed schłodzenie gospodarki postępuje w naprawdę powolnym tempie. Czy będzie to oznaczało, że Fed będzie podnosił stopy mocniej od obecnych rynkowych oczekiwań? Wczoraj PKB z USA za III kwartał zostało zrewidowane w górę do 3,2% z poziomu 2,9% w tempie annualizowanym, głównie dzięki większej konsumpcji prywatnej.
Stare demony znów straszą na giełdach
2022-12-15 Komentarz giełdowy XTB
Rynki, które oczekiwały na stopniowe hamowanie jastrzębiej narracji centralnych banków, ponownie zderzają się ze ścianą. Dzisiejsza sesja mija pod znaką jastrzębiego EBC, który choć podniósł stopy zgodnie z oczekiwaniami o 50 pb to Christine Lagarde wyraźnie zaznaczyła, że nie bierze pod uwagę pivotu. Wydźwięk konferencji prezes Lagarde był bardzo jastrzębi, a EBC wygląda jakby chciał przejąć pozycję lidera pod względem jastrzębiej polityki monetarnej.
Wall Street zbyt wcześnie otwiera szampana?
2022-12-14 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajszy odczyt inflacji z USA dał bykom nadzieje, że presja cenowa w gospodarce zacznie systematycznie spadać. Siłą rzeczy wraz z wyczerpującym się 'tematem rynkowym' jakim przez niemal cały 2022 rok była inflacja kwestią czasu jest jak rynki chwycą się innego tematu, który zastąpi jej wagę. W ten sposób Wall Street staje przed dylematem: presja cenowa słabnie ale co dalej? Czy spadająca szybciej od oczekiwań inflacja zwiastuje również głębsze od oczekiwań spowolnienie gospodarcze?