Obawy o podaż ropy naftowej po trzęsieniu ziemi w Turcji

1 lat temu 45
Obawy o podaż ropy naftowej po trzęsieniu ziemi w Turcji

Obawy o podaż ropy naftowej po trzęsieniu ziemi w Turcji

Data dodania: 2023-02-07 (10:10) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej zwyżkują – po słabym rozpoczęciu poniedziałkowej sesji, cena tego surowca odbiła się w górę i zakończyła wczorajszą sesję na plusie, a dzisiaj rano kontynuuje wzrost. Stronie popytowej sprzyjają obawy związane z podażą ropy naftowej, które pojawiły się z zupełnie innych kierunków niż można byłoby przypuszczać jeszcze kilka dni temu. Po pierwsze, tragiczne trzęsienie ziemi w Turcji miało przełożenie m.in. na tamtejszy sektor naftowy. O ile Turcja nie jest istotnym producentem ropy naftowej, to jest ważnym punktem przeładunkowym surowca na linii wschód-zachód. Terminal eksportowy Ceyhan, odpowiadający za transport 1 mln baryłek ropy naftowej dziennie z Azerbejdżanu m.in. do krajów zachodnich, został zamknięty, na razie w dniach 6-8 lutego.

Po drugie, problemy z wydobyciem pojawiły się także w Norwegii. Spółka Equinor podała bowiem, że ze względu na problemy techniczne z systemem chłodzenia, zmuszona została wstrzymać wydobycie ropy naftowej na polu Johan Sverdrup Phase 1, odpowiadającym za produkcję 535 tys. baryłek ropy dziennie. To największe pole naftowe na Morzu Północnym. O ile należące także do tej spółki pole Johan Sverdrup Phase 2 produkuje ropę bez zakłóceń, to odpowiada za produkcję jedynie 185 tys. baryłek ropy dziennie.

Pewna doza optymizmu pojawiła się także w kontekście popytu na ropę naftową. Arabia Saudyjska podwyższyła ceny sprzedaży swojego surowca do odbiorców w Azji na marzec – i to pierwsza podwyżka od pół roku. Taki ruch może świadczyć o tym, że Saudyjczycy spodziewają się wzrostu popytu na ropę naftową z Chin.

ZŁOTO

Cena złota delikatnie w górę.

Po gwałtownej ubiegłotygodniowej przecenie, notowania złota w tym tygodniu się stabilizują, a wręcz delikatnie odbijają w górę. Obecnie cena kruszcu wynosi ok. 1885 USD za uncję. Stabilizacja notowań złota to efekt wyhamowania ruchu wzrostowego na amerykańskim dolarze.

Na razie odbicie notowań złota jest mizerne, co świadczy o potencjale do dalszych zniżek cen kruszcu. Niemniej, wydaje się jasne, że póki co jest zbyt wcześnie, aby oceniać perspektywy dla cen złota na ten tydzień. Wszystko za sprawą faktu, że ostateczny bilans jest w rękach przedstawicieli Rezerwy Federalnej.

Wczoraj Janet Yellen, była szefowa Fed, powiedziała, że jej zdaniem jest szansa na uniknięcie głębszej recesji w USA ze względu na coraz niższą inflację oraz siłę gospodarki amerykańskiej, w tym dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Jednak obecnie inwestorzy czekają już na kolejne wypowiedzi przedstawicieli Fed w bieżącym tygodniu – już dziś zaplanowane wystąpienie ma Jerome Powell, aktualny prezes Fed.

Im bardziej jastrzębia polityka monetarna Fed, tym lepiej dla amerykańskiego dolara i tym gorzej dla złota. Scenariusz jastrzębi jest jednak w dużym stopniu uwzględniony w cenach. O ile więc perspektywa krótkoterminowa dla notowań złota pozostaje słaba, to już w średnio- i długoterminowej perspektywie oczekiwania są lepsze.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Stabilizacja cen ropy naftowej po spadkowym tygodniu

Stabilizacja cen ropy naftowej po spadkowym tygodniu

2023-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Wyraźne umocnienie amerykańskiego dolara w poprzednim tygodniu, jak również perspektywa utrzymywania się jastrzębiej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych jeszcze przez jakiś czas, pogrążyły ceny ropy naftowej w poprzednim tygodniu. Cena ropy naftowej WTI spadła do okolic 73 USD za baryłkę, poruszając się już niedaleko tegorocznych minimów – natomiast notowania ropy Brent powróciły do rejonu 80 USD za baryłkę. Na przewagę strony podażowej na rynku ropy naftowej składa się obecnie kilka czynników. Po pierwsze, zapasy ropy naftowej w USA ostatnio rosły, co wskazuje na relatywnie słaby popyt na paliwa w tym kraju.

Drugi tydzień spadków cen ropy naftowej

Drugi tydzień spadków cen ropy naftowej

2023-02-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej dzisiaj stabilizują się, jednak i tak znajdują się na drodze do zakończenia już drugiego tygodnia zniżką – cena ropy gatunku Brent obecnie oscyluje w okolicach 82,40 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI poruszają się niewiele powyżej poziomu 76 USD za baryłkę. Optymizm, który przetacza się w tym tygodniu przez globalne rynki finansowe, nie wystarcza notowaniom ropy do zwyżek. Inwestorzy ewidentnie mają obawy co do popytu na ten surowiec w bieżącym roku.

Wzrost zapasów ropy w USA i brak zaskoczenia ze strony OPEC+

Wzrost zapasów ropy w USA i brak zaskoczenia ze strony OPEC+

2023-02-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na solidnym, ponad 3-procentowym minusie. Wszystko za sprawą splotu wydarzeń o niekorzystnym bilansie dla notowań tego surowca. Przede wszystkim, wczoraj pojawił się cotygodniowy raport pokazujący wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły aż o 4,14 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zniżki. Wzrosły również zapasy benzyny i destylatów, co stanowi potwierdzenie faktu, że popyt na paliwa w USA jest rozczarowujący.

Fed i OPEC+ dziś kluczowe na rynku ropy

Fed i OPEC+ dziś kluczowe na rynku ropy

2023-02-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej będzie kręcić się wokół dwóch wydarzeń. Pierwszym z nich jest decyzja OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej na kolejne miesiące, natomiast drugim – decyzja Rezerwy Federalnej USA ws. stóp procentowych i dalszej polityki monetarnej w tym kraju. W kwestii decyzji OPEC+, oczekiwania od kilku dni są niezmienne: rozszerzony kartel najprawdopodobniej utrzyma dotychczasowe cięcia produkcji, wynoszące 2 mln baryłek dziennie, o których zadecydowano jeszcze w październiku poprzedniego roku.

Spadki na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

Spadki na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

2023-01-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu znajdują się na razie pod presją podaży. Cena tego surowca spada głównie pod naciskiem pesymistycznych nastrojów na szerokim rynku finansowym – popyt na ropę jest bowiem uzależniony od globalnej koniunktury. Jednym z wyczekiwanych wydarzeń w bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej jest jutrzejsze spotkanie przedstawicieli państw OPEC+. Im bliżej do niego, tym więcej informacji pojawia się na temat możliwych działań rozszerzonego kartelu – a w zasadzie, prawdopodobnego braku tych działań.

OPEC+ i banki centralne w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i banki centralne w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-01-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zniżki. Cena ropy WTI zniżkuje do okolic 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się poniżej poziomu 86 USD za baryłkę. Dzisiaj rano także na światowych rynkach akcji widać pewnie schłodzenie nastrojów, co wynika z oczekiwań związanych z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych przez kluczowe banki centralne. W tym tygodniu ważnych komunikatów pojawi się kilka, ale na pierwszy plan wybiją się dwie decyzje. Pierwsza z nich to środowy komunikat Rezerwy Federalnej.

 Prognozy wzrostu popytu na ropę w Chinach

OPEC: Prognozy wzrostu popytu na ropę w Chinach

2023-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej wczoraj wzrosły – i ogólnie, na rynku tym pojawiło się nieco więcej optymizmu. Ceny ropy naftowej w rezultacie dotarły już do poziomów lokalnych maksimów z początku roku. W przypadku ropy WTI, cena oscyluje w okolicach 81,20-81,40 USD za baryłkę, a dla ropy Brent jest to rejon 86,60-86,80 USD za baryłkę.

Chiński popyt na ropę – pomoże czy pogrąży ceny w 2023 roku?

Chiński popyt na ropę – pomoże czy pogrąży ceny w 2023 roku?

2023-01-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej rozpoczęły nowy tydzień od delikatnej zniżki, ale już dzisiaj cena tego surowca porusza się w konsolidacji. Wśród inwestorów na rynku ropy naftowej widać wyczekiwanie na jaśniejsze impulsy dotyczące sytuacji w całym 2023 roku w kontekście popytu na ropę naftową. Kondycja światowej gospodarki przekłada się bowiem na oczekiwania związane z popytem na ropę, a w związku z tym, także z cenami tego surowca.

Wyczekiwanie na ważne raporty na rynku ropy

Wyczekiwanie na ważne raporty na rynku ropy

2023-01-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od delikatnej zniżki, odreagowując wzrostową serię z poprzedniego tygodnia. Dzisiaj rano pewną presję na ceny tego surowca wygenerowały spekulacje na temat możliwych dalszych działań Banku Japonii – a dokładnie tego, że będzie on wycofywał się z dotychczasowej ultraluźnej polityki monetarnej. Powiew pesymizmu z tym związany dziś negatywnie przełożył się na wartość głównego indeksu japońskiej giełdy – a dodatkowo zaszkodził cenom ropy, jako że Japonia jest jednym z jej głównych importerów. Posiedzenie BoJ jest zaplanowane już na najbliższą środę.

Drugi z rzędu roczny spadek importu ropy naftowej do Chin

Drugi z rzędu roczny spadek importu ropy naftowej do Chin

2023-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Niższy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych przyczynił się do optymizmu na szerokich rynkach finansowych. Na fali lepszych nastrojów rosną także notowania ropy naftowej, aczkolwiek póki co dynamika zwyżek jest niewielka, a bilans od początku roku pozostaje minusowy. Trudno się temu dziwić, bowiem mimo optymistycznych akcentów, nie ulega wątpliwości, że globalna gospodarka spowalnia. Do kolejnych danych, świadczących o pogorszeniu się wskaźników dotyczących popytu na ropę naftową, od dziś można dorzucić również informacje na temat importu ropy do Chin.

Czytaj więcej
Radio Game On-line