Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2024-07-10 (11:35)
Słowa Powella przed Komisją Bankową Sentu nie wniosły tak naprawdę nic nowego. Rynek przyjął wypowiedzi z dużym spokojem i nie doświadczyliśmy podwyższonej zmienności. Zapowiada się, że dzisiejsze drugie zeznanie Szefa Fed-u również nie wniesie nic przełomowego. Inwestorzy wyczekują na jutrzejszy raport inflacyjny z USA. SP500 oraz Nasdaq Composite urosły wczoraj o kosmetyczne 0,1 proc. a przemysłowy Dow Jones stracił taką samą wartość. EURUSD konsoliduje się tuż powyżej 1,08. Złoty jest mocny a dolar nowozelandzki osłabia się po dzisiejszej decyzji RBNZ.
Dziś nad ranem RBNZ postanowił utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,5 proc. Dolar nowozelandzki jednak stracił wyraźnie na wartości względem głównych walut. Przyczynę należy upatrywać w tym, że bank centralny ja zapowiedział obniżki stóp procentowych już w październiku. W rzeczywistości aktualnie rynek stóp procentowych wycenia prawie dwie obniżki stóp procentowych na pozostałe trzy posiedzenia RBNZ w tym roku. Pierwsza pełna obniżka stóp jest wyceniana na jesień, a szanse na sierpniowy ruch również wzrosły obecnie do prawie 60 proc. Ta zmiana nastawienia musiała zostać zobrazowana słabszym NZD.
Rozbieżność między „kiwi” a dolarem jest widoczna w obecnym stanowisku obu banków centralnych. Podczas gdy RBNZ zapowiada obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, Fed pozostaje nieugięty, a Powell potwierdził wczoraj swoje stanowisko. Para walutowa NZD/USD dynamicznie zniżkuje od rana z poziomu 0,6130 do 0,6070 obecnie.
Wczoraj o 16 czasu polskiego rozpoczęło się półroczne zeznanie prezesa Fed na temat polityki monetarnej przed Komisją Bakową Senatu USA. Powell przyznał, że Rynek pracy mniej więcej powrócił do poziomów sprzed pandemii. Padło stwierdzenie, że Fed zacznie luzować politykę monetarną w odpowiednim momencie.
Powell z Fed powtórzył znaną wszystkim kwestię, że decyzje będą podejmowane co posiedzenie. Jednocześnie widzi on solidny wzrost wydatków konsumenckich, umiarkowany wzrost wydatków kapitałowych i wzrost inwestycji mieszkaniowych. Rynek pracy w opinii Fed-u jest silny ale nie przegrzany. Bankier centralny powtórzył „oklepane” zdanie, że więcej pozytywnych danych wzmocniłoby zaufanie Fed-u, że gospodarka zmierza w oczekiwanym kierunku. Szef Rezerwy Federalnej przyznał, że inflacja nie jest jedynym czynnikiem ryzyka.
Jeśli chodzi o obniżkę we wrześniu, tu jest otwarta droga, ale jednocześnie wciąż istnieje wiele dwukierunkowych uprzedzeń – przyznał Powell. W tym momencie rynek podobnie wycenia szanse na wrześniową jak i grudniową obniżkę (ok 75 proc.).Rynek nie zareagował na te wypowiedzi. Kurs EUR/USD jest wciąż stabilny i znajduje się dziś rano w okolicy 1,0815.
Rozczarowujące dane inflacyjne z drugiej gospodarki świata
11:36 Poranny komentarz walutowy XTB
Poza kluczową publikacją danych CPI ze Stanów Zjednoczonych, której publikacja zaplanowana została na dzień jutrzejszy, globalne rynki finansowe czekały przede wszystkim na czerwcowe dane inflacyjne z Chin. Jak dotąd 'Państwo Środka' jest wyraźnym maruderem nie tylko na tle globalnych, ale przede wszystkim także lokalnych gospodarek, które na tle Chin radzą sobie co najmniej nieźle. W trakcie gdy benchmarki z Indii i Japonii są na historycznych szczytach, Hang Seng traci prawie 50% do rekordowych poziomów z 2018 roku.
Polski złoty najsilniejszy od miesiąca
2024-07-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Nasza rodzima waluta kontynuuje trend wzrostowy i w stosunku do dolara notowana jest na najwyższych poziomach od miesiąca. Tak wyraźna siła polskiego złotego wynika bezpośrednio z odmiennych stanowisk względem polityki monetarnej NBP oraz FED. NBP, a w szczególności Rada Polityki Pieniężnej nie śpieszy się z obniżkami stóp procentowych. Prognozowane odbicie inflacji na koniec roku do poziomu nawet 5% r/r na ten moment pieczętuje zachowawcze stanowisko RPP. Sam prezes Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej oznajmił, że o obniżce stóp procentowych możemy teraz zapomnieć, a najwcześniej w 2026 roku może pojawić się taka możliwość.
Inwestorzy czekają na zeznania Powella
2024-07-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street w poniedziałek dominowały wzrosty. SP500 urósł o 0,1 proc. ustanawiając nowy rekord wszechczasów. Nasdaq Composite zyskał blisko 0,3 proc. Przemysłowy Dow Jones zakończył dzień pod kreską z wynikiem -0,08 proc. Inwestorzy wyczekują na dwudniowe zeznanie szefa Rezerwy Federalnej na Kapitolu (wtorek, środa) a także na czwartkowy raport inflacyjny z USA. Dolar wczoraj lekki zyskał na wartości a rentowności amerykańskich obligacji na krótkim końcu krzywej dochodowości urosły. Euro było stabilne dzień po wyborach parlamentarnych we Francji.
Rynki spokojnie przyjęły wyniki wyborów we Francji
2024-07-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wyniki francuskich wyborów są zaskakujące ale nie powodują dużej zmienności na rynku. Nowy Front Ludowy – lewicowa koalicja – ma szansę zdobyć najwięcej mandatów. Euro lekko dziś straciło podczas sesji azjatyckiej. Osłabieniu uległ również złoty. Skala deprecjacji jest jednak symboliczna. Rentowności francuskich obligacji wzrosły w poniedziałek rano. W piątek rynki żyły raportem NFP, który pokazał kolejne dowody schłodzenia amerykańskiego rynku pracy. Dolar stracił na wartości. Wzrosło rynkowe prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki stóp przez Fed.
Bez euforii po wyborach we Francji
2024-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami druga tura wyborów parlamentarnych we Francji, która przyniosła dość szokujące wyniki. Rynek obawiał się wygranej skrajnej prawicy, a dostał wygraną lewicy. Reakcje w mediach są optymistyczne, ale inwestorzy tego optymizmu na razie nie podzielają. Przypomnijmy, że wybory we Francji do zagrywka prezydenta Macrona, który po wyborach do europarlamentu podjął próbę ukrócenia wzrostu popularności partii Marine Le Pen.
NFP zadecyduje o sentymentach panujących na rynku
2024-07-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na rynkach finansowych stać będzie pod znakiem danych NFP. Kluczowy odczyt z rynku pracy zadecyduje, czy prognozowana obecnie na wrzesień pierwsza obniżka stóp o 25 punktów bazowych faktycznie się ziści. Nieco bardziej w tle inwestorzy reagują na wyniki Exit Poll wyników parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Czerwcowy raport o zatrudnieniu ma pokazać 190 tys. nowych miejsc pracy, ze stopą bezrobocia prawdopodobnie utrzymaną się na poziomie 4,0%.
Europejskie indeksy zyskują mimo święta w USA
2024-07-04 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na międzynarodowych giełdach charakteryzuje się nieco mniejszą zmienność w związku z trwającym świętem w USA. Mimo to jednak, europejskie indeksy tuż przed końcem sesji kasowej zyskują. Niemiecki DAX dodaje 0.33%, francuski CAC40 rośnie o 0.7%, a nasz rodzimy WIG20 dodaje blisko 0.1%. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na zaplanowany na jutro raport NFP z USA.
Wrzesień coraz bardziej prawdopodbny?
2024-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsze dane makro z USA spowodowały, że rynek coraz mocniej wierzy, że Rezerwa Federalna we wrześniu obniży po raz pierwszy poziom stóp procentowych. Oprócz słabszych od oczekiwań danych z rynku pracy wczoraj został opublikowany raport ISM dla amerykańskich usług, który wskazał, że sektor skurczył się w najszybszym tempie od czterech lat. Gwałtownie spadły rentowności długu USA, na Wall Street technologiczny Nasdaq Composite oraz Sp500 zyskały a na rynku walutowym kurs eurodolara pokonał poziom 1,08.
RPP utrzyma stopy proc. a rynek będzie oceniał nowe projekcje
2024-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Giełda na Wall Street ponownie urosła. Inwestorzy reagowali na komentarze Powella, który brał udział w panelu dyskusyjnym w Sintrze podczas sympozjum EBC. Szef Rezerwy Federalnej wskazał, że ostatnie dane wskazują na kontynuację dezinflacyjnej ścieżki. Wczorajsza ankieta JOLTS zaskoczyła dobrym wynikiem. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły, a dolar amerykański stracił na wartości. Dziś sesja w USA jest skrócona, a jutro z okazji Dnia Niepodległości handel nie odbędzie się.
Czego oczekiwać od dzisiejszej decyzji RPP?
2024-07-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na rynkach finansowych zapowiada się naprawdę ciekawie. Przed nami szereg odczytów makro najwyższej wagi, które z pewnością podniosą zmienność na giełdach. W godzinach porannych oraz popołudniowych uwaga zwróci się w kierunku danych PMI dla sektora usług z głównych gospodarek świata oraz decyzji RPP w sprawie stóp procentowych. W godzinach wieczornych handel podsumują minutki FOMC z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.