Nowy dodatek 1500 zł Nowy dodatek dla gospodarstw domowych! Wnioski od 1 grudnia
Dla kogo jest nowy dodatek? Dla jakich gospodarstw domowych ?
Zapewnione przez ustawę dofinansowanie przysługuje gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystują urządzenia zasilane energią elektryczną. Wraz z ustaleniem dopłat wyznaczono także zasady, które należy spełnić. Najważniejszą kwestią jest zgłoszenie naszego źródła ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Nowy dodatek został ustanowiony w ustawie z 7 października 2022 roku „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” wprowadziła nowy dodatek. Kolejna forma wsparcia ma charakter jednorazowego świadczenia. Taki dodatek w perspektywie wysokich cen energii jest ważnym elementem socjalnego i energetycznego poczucia bezpieczeństwa.
W kwestii naboru wniosków rozpocznie się on już 1 grudnia 2022 roku. Będzie on trwał natomiast aż do 1 lutego 2023 roku.
Jeśli chodzi o samo składanie dokumentów, można to zrobić na kilka sposobów.
1. Sposób to osobiste lub pocztowe dostarczenie wniosku do właściwego urzędu gminy, lub miasta.
2. Drugi natomiast zakłada posiadanie profilu e-PUAP, przez który także można wnioskować o dodatek.
Świadczenie jest wprawdzie jednorazowe, ale mimo wszystko jest to realne wsparcie finansowe.
Warto też wiedzieć o zapowiedzianych kontrolach. W związku z tym, że jest to program oparty na świadczeniu socjalnym,
odpowiednie służby mają możliwość weryfikacja zgodności stanu faktycznego z oświadczeniem złożonym w deklaracji CEEB.
Organy będą mogły przeprowadzać kontrolę za pomocą wywiadu środowiskowego.
Analogicznie do innych rodzajów kontroli, w przypadku, gdy odmówimy udzielenia odpowiedzi kontrolerom,
lub złożyliśmy fałszywe oświadczenie, musimy spodziewać się odmownej decyzji w kwestii przyznania dodatkowych pieniędzy.
W kwestii wysokości dopłat określone zostały dwie wartości, które będą rozpatrywane na podstawie zużycia prądu z 2021 roku. W przypadku, gdy odbiorca zużył do 5000 kWh energii, będzie mógł uzyskać w ramach wsparcia 1000 złotych. Można będzie natomiast liczyć na kwotę wynoszącą 1500 złotych, jeśli przekroczymy wartość zużycia na poziomie 5000 kWh.
Zgodnie z artykułem 30 pkt. 5 ustawy. Dodatkowe środki na rzecz dodatku elektrycznego będą wypłacane najpóźniej w terminie 31 marca 2023 roku.
Ustawa z 7 października 2022 roku
„o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”
https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/2630_u.htm