Nowi komisarze, nowe teki. Jakie zmiany w Komisji Europejskiej?

2 mies. temu 13

Komisarze z jakich krajów odpowiadali za poszczególne teki w poprzedniej Komisji Europejskiej, a jacy przejmą je w nowej KE?

W nowej Komisji Europejskiej szykują się spore zmiany w porównaniu do poprzedniej – nie tylko jeśli chodzi o skład kolegium komisarzy, ale też o poszczególne teki i ich zakres.

Które kraje będą odpowiadać za które obszary polityki? Jakie nowe teki powstaną? Oto nasz wykaz.

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa

Poprzednia Komisja: Josep Borrell (Hiszpania)

Nowa Komisja: Kaja Kallas (Estonia)

Stanowisko szefa unijnej dyplomacji, które do tej pory sprawowali wyłącznie socjaliści i politycy ze starej Unii, tym razem przypadnie liberałce z państwa bałtyckiego.

Klimat

Poprzednia Komisja: Frans Timmermans (Holandia)/Wopke Hoekstra (Holandia) 

Nowa Komisja: Wopke Hoekstra (Holandia) 

Klimat to w ostatnich latach domena Holendrów. Frans Timmermans w poprzedniej KE odpowiadał za wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu. Kiedy zrezygnował ze stanowiska w Komisji, aby wystartować w wyborach parlamentarnych w Holandii, portfolio to rozdzielono i kolejnemu holenderskiemu komisarzowi, Wopke Hoekstrze, przypadło portfolio ds. działań klimatycznych, które utrzyma w nowej Komisji.

Po Hoekstrze, nazywanym żartobliwie „panem «nie»” można spodziewać się promowania charakterystycznej dla Holandii rygorystycznej polityki fiskalnej. Prawdopodobnie między innymi dlatego przydzielono mu ponownie tekę związaną z klimatem, a nie z finansami czy gospodarką.

Sprawy wewnętrzne

Poprzednia Komisja: Ylva Johansson (Szwecja)

Nowa Komisja: Magnus Brunner (Austria)

Szerokie portfolio ds. wewnętrznych, za które w poprzedniej Komisji odpowiadała Szwecja, tym razem przypadło Austriakowi. Do portfolio dodano oficjalnie migracje, które i tak były już jego częścią, ale teraz dodatkowo to zaznaczono. Jest to szczególnie atrakcyjna teka dla Austrii, która w ostatnich latach mierzy się ze zwiększonym napływem imigrantów. Jeśli wziąć pod uwagę podejście austriackiego obozu rządzącego do imigracji, to można spodziewać się znaczącego zaostrzenia unijnej polityki migracyjnej.

Rynek wewnętrzny i przemysł

Poprzednia Komisja: Thierry Breton (Francja)

Nowa Komisja: Stéphane Séjourné (Francja) 

Dobrobyt i strategia przemysłowa (wiceprzewodniczący wykonawczy)

Tekę ds. rynku wewnętrznego zastąpiono teką ds. dobrobytu i strategii przemysłowej. Pozostanie ona w rękach Francji.

Budżet i administracja

Poprzednia Komisja: Johannes Hahn (Austria)

Nowa Komisja: Piotr Serafin (Polska) 

Atrakcyjna teka komisarza ds. budżetu, za którą w dwóch ostatnich kadencjach odpowiadali zachodni politycy (przed Hahnem był to Niemiec Gunther Oettinger), tym razem przypadnie „prawej ręce Donalda Tuska”, czyli Piotrowi Serafinowi. Jak pisał w serwisie X europoseł Michał Kobosko, w unijnych kuluarach żartuje się, że powierzenie tego portfolio Polsce, największemu beneficjentowi unijnych funduszy, to jak wpuszczenie Drakuli do banku krwi.

Jest to tym ważniejsza teka, że zbliżają się negocjacje dotyczące nowego wieloletniego budżetu UE, a Polska, mając zarówno komisarza ds. budżetu, jak i sprawując w przyszłej kadencji przewodnictwo w Radzie UE, może mieć na nie duży wpływ.

Gospodarka

Poprzednia Komisja: Maroš Šefčovič (Słowacja)/Paolo Gentiloni (Włochy) 

Nowa Komisja: Valdis Dombrovskis (Łotwa)

Ważny obszar, za który dotychczas odpowiadał Włoch Paolo Gentiloni i częściowo Słowak Maroš Šefčovič, tym razem przypadnie Łotwie. Do nazwy portfolio dodano produktywność, implementację i uproszczenie

Usługi finansowe

Poprzednia Komisja: Phil Hogan (Irlandia)/Mairead McGuinness (Irlandia)

Nowa Komisja: Maria Luís Albuquerque (Portugalia)

Ważna, choć trochę niedoceniana teka komisarza ds. usług finansowych i unii rynków kapitałowych, za którą w poprzedniej KE odpowiadali Irlandczycy, teraz przypadnie Portugalii.

Transport 

Poprzednia Komisja: Adina Vălean (Rumunia)

Nowa Komisja: Apostolos Dzidzikostas (Grecja)

Za transport, podobnie jak w poprzedniej kadencji, odpowiadać będzie komisarz z Europy południowej. Do portfolio dodano także turystykę.

Sprawiedliwość

Poprzednia Komisja: Didier Reynders (Belgia)

Nowa Komisja: Michael McGrath (Irlandia)

Portfolio, które dotychczas należało do Belgii, teraz otrzyma Irlandia. Przyłączono do niego także demokrację i praworządność.

Rozszerzenie

Poprzednia Komisja: Olivér Várhelyi (Węgry)

Nowa Komisja: Marta Kos (Słowenia)

Teka ds. rozszerzenia i sąsiedztwa została okrojona w porównaniu z poprzednią kadencją. Várhelyi pozostaje co prawda komisarzem, ale nie otrzyma już tej teki – zapewne między innymi dlatego, że w poprzedniej kadencji zarzucano mu kierowanie się interesem krajowym. W świetle rozpoczętych rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią utrzymanie przedstawiciela Węgier na stanowisku komisarza ds. rozszerzenia stałoby się tym bardziej problematyczne.

Środowisko

Poprzednia Komisja: Virginijus Sinkevičius (Litwa)

Nowa Komisja: Jessika Roswall (Szwecja) 

Komplementarna do portfolio ds. działań klimatycznych teka ds. środowiska, za którą dotąd odpowiadała Litwa, teraz przypadnie innemu północnemu państwu – Szwecji. Od portfolio odłączono rybołówstwo i dołączono gospodarkę cyrkularną.

Rolnictwo

Poprzednia Komisja: Janusz Wojciechowski (Polska) 

Nowa Komisja: Christophe Hansen (Luksemburg)

Teka, za którą odpowiadał dotychczas polski komisarz, teraz przypadnie Luksemburczykowi. Być może w ten sposób szefowa KE Ursula von der Leyen stara się zapewnić bezstronność komisarza. Januszowi Wojciechowskiemu zarzucano bowiem kierowanie się polskim interesem, szczególnie podczas protestów rolników – a Luksemburg rolniczą potęgą nie jest.

Energia

Poprzednia Komisja: Kadri Simson (Estonia)

Nowa Komisja: Dan Jørgensen (Dania) 

Na stanowisko komisarza ds. energii liczył prawdopodobnie Czech Jozef Síkela i jego kompetencje i doświadczenie przemawiały za powierzeniem mu tej teki. Ostatecznie przypadnie ona jednak duńskiemu komisarzowi. Do portfolio dołączono też mieszkalnictwo, co stanowi odpowiedź na kryzys mieszkaniowy w UE.

Zarządzanie kryzysowe

Poprzednia komisja: Janez Lenarčič (Słowenia) 

Nowa komisja: Hadja Lahbib (Belgia) 

Portfolio, za które w poprzedniej KE odpowiadała Słowenia, teraz przejmie Belgia.

Spójność

Poprzednia Komisja: Elisa Ferreira (Portugalia)

Nowa Komisja: Raffaele Fitto (Włochy) 

Na tej tece szczególnie zależało Włochom, jako największym beneficjentem unijnego funduszu odbudowy po pandemii COVID-19. Część grup w Parlamencie Europejskim kwestionuje jednak powierzenie tak ważnej teki kandydatowi spoza rządzącej większości chadecy-socjaliści-liberałowie i zamierza podczas przesłuchań w PE poważnie utrudnić Fitto uzyskanie stanowiska. 

Zdrowie

Poprzednia Komisja: Stela Kiriakidu (Cypr)

Nowa Komisja: Olivér Várhelyi (Węgry)

Odeszło bezpieczeństwo żywności, doszedł dobrobyt zwierząt

Po kryzysie związanym z pandemią COVID-19 jest to jedna z mniej pożądanych tek w Komisji Europejskiej. W poprzedniej kadencji odpowiadał za nią Cypr, a w tej dostaną ją będące na cenzurowanym w UE Węgry.

Rybołówstwo i oceany

Poprzednia Komisja: Virginijus Sinkevičius (Litwa)

Nowa Komisja: Costas Kadis (Cypr)

Rybołówstwo zostało odłączone od portfolio ds. środowiska. W poprzedniej kadencji odpowiadała za nie Litwa, w tej będzie to Cypr.

Partnerstwo międzynarodowe

Poprzednia Komisja: Jutta Urpilainen (Finlandia)

Nowa Komisja: Jozef Síkela (Czechy) 

Síkela liczył prawdopodobnie na tekę komisarza ds. energii, ale w nowej Komisji Europejskiej będzie odpowiadał za partnerstwo międzynarodowe.

Demokracja

Poprzednia Komisja: Dubravka Šuica (Chorwacja)

Nowa Komisja: Michael McGrath (Irlandia)

Tekę ds. demokracji, którą dotychczas zajmowała się chorwacka komisarz, tym razem otrzyma Irlandczyk.

Polityka socjalna i zatrudnienie

Poprzednia Komisja: Nicolas Schmidt (Luksemburg)

Nowa Komisja: Roxana Mînzatu (Rumunia) 

Wcześniej było to portfolio ds. miejsc pracy i praw socjalnych, teraz będzie to teka ds. ludzi, umiejętności i gotowości. Będzie ona podlegać komisarz z Rumunii.

Przejrzystość

Poprzednia Komisja: Věra Jourová (Czechy)

Nowa Komisja: Maroš Šefčovič (Słowacja) 

Przejrzystość została odłączona od portfolio ds. wartości i dołączona do portfolio ds. handlu. Będzie za nią odpowiadać weteran KE Maroš Šefčovič.

Równość

Poprzednia Komisja: Helena Dalli (Malta)

Nowa Komisja: Hadja Lahbib (Belgia)

Ursuli von der Leyen nie udało się skłonic maltańskich władz do pozostawienia w KE Heleny Dalli. Portfolio ds. równości, za które odpowiadała w poprzedniej kadencji, teraz przypadnie belgijskiej komisarz.

Innowacje i badania

Poprzednia Komisja: Marija Gabriel (Bułgaria)/Iliana Iwanowa (Bułgaria) 

Nowa Komisja: Ekaterina Zachariewa (Bułgaria) 

Portfolio ds. innowacji i badań zostało odłączone od portfolio kultury, edukacji i młodzieży, a dołączono do niego start-upy. Teka ta pozostanie w rękach Bułgarii.

Bezpieczeństwo żywności

Poprzednia Komisja: Stela Kiriakidu (Cypr)

Nowa Komisja: Christophe Hansen (Luksemburg)

Bezpieczeństwo żywności odłączono od teki ds. zdrowia i dołączono do portfolio ds. rolnictwa, dlatego będzie za nie odpowiadać luksemburski komisarz.

Kultura i młodzież

Poprzednia Komisja: Marija Gabriel (Bułgaria)/Iliana Iwanowa (Bułgaria) 

Nowa Komisja: Glenn Micallef (Malta)

Do tego portfolio dołączono sprawiedliwość pokoleniową i sport. W nowej KE tekę tę otrzyma maltański komisarz.

Nowe teki

Handel

Maroš Šefčovič (Słowacja)

Teka ds. handlu jako taka powróci po jednej kadencji przerwy. Jako ostatnia odpowiadała za nią ówczesna szwedzka komisarz Cecilia Malmström, teraz otrzyma ją Maroš Šefčovič ze Słowacji.

Sprawy śródziemnomorskie

Dubravka Šuica (Chorwacja)

Stworzenie tej teki było krokiem mającym na celu zdobycie poparcia Włoch. Same Włochy nie były jednak nią zainteresowane i otrzyma ją chorwacka komisarz.

Mieszkalnictwo 

Dan Jørgensen (Dania) 

Powołanie tego portfolio to z kolei odpowiedź na kryzys mieszkaniowy w państwach UE. Przypadnie ono duńskiemu komisarzowi.

Obronność i przestrzeń kosmiczna

Andrius Kubilius (Litwa)

Portfolio to wydzielono z teki ds. rynku wewnętrznego, jednak prawdopodobnie będzie ono nieco szersze i będzie obejmować ogólnie sprawy związane z obronnością. Obejmie je Litwin, co ma duże znaczenie z perspektywy zagrożenia ze strony Rosji.

Zielona transformacja

Teresa Ribera (Hiszpania)

W nowej Komisji Europejskiej hiszpańska komisarz Teresa Ribera będzie odpowiadać za czystą i konkurencyjną transformację, czyli za wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu w taki sposób, aby wzmocnić konkurencyjność unijnej gospodarki.

Czytaj więcej
Radio Game On-line