Nowe cykliczne szczyty Nikkei 225 i DAX-a

1 lat temu 50
Nowe cykliczne szczyty Nikkei 225 i DAX-a

Nowe cykliczne szczyty Nikkei 225 i DAX-a

Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-05-18 (10:18)

W czwartek swe najwyższe od ponad roku wartości osiągnęły japoński Nikkei 225 i niemiecki DAX. Ten pierwszy indeks dotarł do poziomu swego lokalnego szczytu z września 2021 (+1,6 proc.), zaś ten drugi był dziś ok. godz. 9:45 najwyżej od stycznia 2022 (+1,11 proc.). Nasdaq 100 zbliżył się wczoraj do poziomu swego szczytu z sierpnia ub.r., a dziś rano kontrakty na ten indeks pozostawały na wczorajszych poziomach (+0,08 proc. ok. godz. 9:50).

Czwartkowy poranek na europejskich giełdach stał pod znakiem wzrostów (CAC 40 +0,75 proc. ok. godz. 9:45).
Zwyżkował również dziś rano zmagający się nadal z poziomem oporu wyznaczanym w okolicach 1950 pkt. przez jego szczyty z okresu poprzednich ponad 4 miesięcy WIG-20 (+0,96 proc. ok. godz. 10:00). Powoli do poziomu swego szczytu z 2021 roku zbliżał się sWIG-80. Wśród składników WIG-u 20 swój najwyższy w historii poziom osiągnęła dziś cena akcji PZU. Wśród składników mWIG-u 40 po wzroście o ponad 11 proc. najwyżej w historii był kurs akcji spółki Benefit Systems. Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś również ceny akcji PKB Cargo i Develia. Jeśli chodzi o spółki wchodzące w skład sWIG-u 80 najwyżej od przynajmniej roku były dziś notowania akcji spółek Agora, Voxel, Alumetal, Mostostal Zabrze, CI Games, Enter Air, Astarta Holding i Ailleron.
Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych zbliża się powoli do górnego ograniczenia kanału trendu bocznego w obrębie którego przebywa od 2 miesięcy (ok. 3,3-ok. 3,6 proc.). W Waszyngtonie w Kongresie trwają negocjacje mające na celu uzyskanie porozumienia w sprawie podniesienia limitu federalnego zadłużenia, który obecnie wynosi 31,4 biliony dolarów i który został już osiągnięty. Rentowność 10-latek polskiego rządu wyszła dziś na najwyższy w maju poziom 5,968 proc.

Kurs amerykańskiego dolara względem japońskiego jena dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego tuż poniżej poziomu 138 JPY przez jego lokalne maksima z marca i początku maja. Lekko słabło względem USD również euro (EUR/USD -0,14 proc. ok. godz. 9:40). W kilka dni po pierwszej turze wyborów prezydenckich w Turcji, turecka lira była dziś najsłabsza w historii w stosunku do USD.

Drugi dzień z rzędu dosyć dynamicznie korygowały ostatnie spadki do najniższych od ponad roku poziomów kursy USD/PLN i EUR/PLN (odpowiednio +0,53 proc. i +0,38 proc. ok. godz. 9:40).

Kursowi BTC/USD nadal nie udaje się wrócić znacząco powyżej poziomu oporu wyznaczanego przez jego – wyznaczające „linię szyi” 2-miesięcznej formacji „głowy z ramionami”? - przełamane w dół w ubiegłym tygodnia minima z drugiej połowy marca br. (26640 USD) i drugiej połowy kwietnia br. (27073 USD). Dziś ok. godz. 9:45 kurs wynosił 27391 USD.

W środę cena kontraktów na gazie ziemny notowanych w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od 2021 roku będąc już 12 razy niższa niż w swym szczycie z sierpnia ub.r. Dziś rano kontrakty na gaz ziemny notowane na NYMEX-ie lekko rosły (+0,17 proc. ok. godz. 9:30). O 0,45-0,49 proc. taniały dziś ok. godz. 9:30 kontrakty na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE. Spadały dziś rano również ceny metali szlachetnych (złoto -0,26 proc., srebro -0,72 proc., platyna –0,97 proc., pallad –0,99 proc.) i miedzi (-0,71 proc. ok. godz. 9:35). Cena złota znalazła się na poziomach swoich minimów z okresu ostatnich 5 tygodni, srebro było najtańsze od pierwszej sesji kwietnia br.

Źródło: Wojciech Białek, Oanda TMS Brokers

Dom Maklerski TMS Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers

Dolar nieznacznie się cofa

Dolar nieznacznie się cofa

2023-05-19 Raport DM BOŚ z rynku walut

Piątek przynosi lekkie cofnięcie się dolara na szerokim rynku po kilku dniach zwyżek. Co ciekawe bardzo mocne są też indeksy na Wall Street, które odnotowały wczoraj jedną z lepszych sesji. Pytanie, kto ma rację - bo zwyżki dolara rzadko idą razem ze wzrostami na rynkach akcji - nadal pozostaje otwarte. Szanse na kolejną podwyżkę stóp przez FED podczas posiedzenia zaplanowanego na 14 czerwca wzrosły do 33 proc. (według modelu CME FED Watch) i to jest jedno z wytłumaczeń ostatniego ruchu na dolarze.

„Rajd ulgi” na Wall Street

„Rajd ulgi” na Wall Street

2023-05-19 Komentarz poranny TMS Brokers

Optymizm na rynku widoczny jest gołym okiem. Od dwóch dni mamy coś na kształt „rajdu ulgi” ponieważ ryzyko niewypłacalności USA zostało oddalone, a przyczyniły się do tego słowa amerykańskich polityków. Po kilkutygodniowym marazmie na Wall Street, rozpoczął się kolejny impuls wzrostowy. Nasdaq 100 znalazł się najwyżej od kwietnia 2022 roku. Dobre nastroje udzielają się również w Europie. Obrazuje to indeks Dax, który „zaatakował” historyczne szczyty.

Amerykański optymizm

Amerykański optymizm

2023-05-18 Poranny komentarz walutowy XTB

Jednym z głównych wątków na rynku jest potencjalne bankructwo Stanów Zjednoczonych. Choć wydaje się to abstrakcyjne, to jeszcze kilka dni temu wydawało się, że Demokraci nie dogadają się z Republikanami i będziemy mieli precedens w historii największego mocarstwa na świecie. Okazuje się jednak, że najprawdopodobniej skończy się jak zwykle, choć Republikanie chcą ugrać jak najwięcej dla swojego politycznego zysku. Jak na to zareagują najważniejsze waluty na świecie i reszta aktywów?

Dolar zaczął marsz w górę?

Dolar zaczął marsz w górę?

2023-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut

Opublikowane wczoraj po południu dane z USA dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za kwiecień zaczynają skłaniać do wniosku, że FED może utrzymać stopy procentowe na wysokich poziomach przez dłuższy czas. Na razie wciąż wyceny zakładają pierwsze obniżki stóp już od września, ale to może się zmienić, dając dodatkowy bodziec do umocnienia dolara. Amerykańska waluta zyskała wczoraj po południu i dzisiaj ruch ten jest kontynuowany na szerokim rynku.

Spór o zadłużenie USA wciąż nierozwiązany. Dolar zyskuje

Spór o zadłużenie USA wciąż nierozwiązany. Dolar zyskuje

2023-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Zgodnie z oczekiwaniami szczyt w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia w USA nie przyniósł porozumienia. Rynek walutowy jednak nie wykazuje żadnych oznak nerwowości w związku ze zbliżającym się terminem spłaty długu. Dolar kontynuuje dziś rano ruch umacniający, który rozpoczął się dzień po ostatniej decyzji Fed-u.
Im dłużej trwa szukanie rozwiązania sporu dotyczącego zadłużenia USA, tym bardziej to napięcie może wpływać na nastroje w Stanach Zjednoczonych.

Polska gospodarka nie taka słaba!

Polska gospodarka nie taka słaba!

2023-05-17 Poranny komentarz walutowy XTB

Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że z polską gospodarką nie jest wcale dobrze, gdyż zaliczyła spadek w ujęciu rocznym, to jednak patrząc na krótsze dynamiki czasowe, sytuacja prezentuje się znacznie lepiej. Polska wyrwała się z potencjalnej technicznej recesji, choć kolejne kwartały wciąż mogą przynieść mieszane odczyty. Niemniej złoty korzysta na fali dobrych danych, nawet przy niesprzyjających warunkach rynkowych.

Inflacja spada, ale czy to powód do cięcia stóp procentowych?

Inflacja spada, ale czy to powód do cięcia stóp procentowych?

2023-05-16 Poranny komentarz walutowy XTB

Oficjalnie inflacja spadła poniżej 15% za kwiecień, co pokazały wczoraj dane z GUSu. Inflacja bazowa wypadła minimalnie niżej, ale nie oznacza to, że nie pozostaje na rekordowych poziomach. Prezes Glapiński brzmiał nadzwyczaj jastrzębio podczas ostatniego posiedzenia wskazując, że bliżej wciąż jest do podwyżek niż do obniżek, a z kolei premier Morawiecki widzi szanse na cięcie stóp procentowych pod koniec roku. Do tego wszystkiego nowe obietnice dotyczące benefitów na dzieci, które w dłuższym terminie mogą opóźnić dojście celu do inflacji. Jak w końcu będzie z tymi stopami i jak zachowa się polski złoty?

Korekcyjne osłabienie dolara

Korekcyjne osłabienie dolara

2023-05-15 Raport DM BOŚ z rynku walut

Amerykańska waluta koryguje w poniedziałek umocnienie obserwowane w końcówce ubiegłego tygodnia. Ruch ten nie jest jednak duży. Uwagę zwracają doniesienia Financial Times o możliwym zbliżeniu stanowisk pomiędzy Republikanami, a Białym Domem w kwestii tzw. limitu zadłużenia, chociaż szanse na porozumienie jeszcze przed zaplanowanym na 19-21 maja szczytem G-7 są nikłe. Jednak o tym, że jakiś "progres" w tej sprawie jest informowała też telewizja CNN.

Złoty i forint najmocniejsze względem euro od ponad 2 lat

Złoty i forint najmocniejsze względem euro od ponad 2 lat

2023-05-15 Komentarz poranny TMS Brokers

Na rynkach akcji Azji i Oceanii brak było w pierwszym dniu nowego tygodnia dominującej tendencji, ale zwracał uwagę kolejny 1,5 roczny rekord japońskiego Nikkei 225. Wydaje się, że w przypadku wykresu tego indeksu możliwe są dwie interpretacje. W pierwszej indeks zbliża się do znajdującego się w okolicach 30000 pkt. stanowiącego opór górnego ograniczenia kanału średnioterminowego trendu wzrostowego, w obrębie którego Nikkei przebywa od marca ub.r. W drugiej dochodzi na tym rynku do wybicia z kilkunastomiesięcznej konsolidacji w strefie 24698-29223 pkt.

Złoty zadziwia skalą umocnienia

Złoty zadziwia skalą umocnienia

2023-05-15 Poranny komentarz walutowy XTB

Niemal dwadzieścia groszy w pięć tygodni, o tyle potaniało euro w relacji do polskiego złotego. Być może jeszcze dziś zobaczymy kurs poniżej psychologicznych 4,50, gdyż jesteśmy tuż powyżej tej bariery. Globalny kapitał wraca na nasz rynek – pytanie czy na stałe? Początek października ubiegłego roku – euro kosztuje 4,85 złotego, WIG20 spada poniżej 1400 punktów. To był moment największego pesymizmu dotyczącego europejskiej gospodarki.

Czytaj więcej
Radio Game On-line