Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na wystąpienie przewodniczącego FED

1 lat temu 45
Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na wystąpienie przewodniczącego FED

Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na wystąpienie przewodniczącego FED

Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-03-07 (10:43)

Wczorajsza sesja na rynku akcji w USA przyniosła niewielkie zmiany wartości głównych indeksów (S&P 500 +0,07 proc., DJIA +0,12 proc., Nasdaq Composite -0,11 proc.). Dziś ok. godz. 9:35 cena kontraktów na S&P 500 rosła o 0,16 proc. Dziś o godz. 16-tej przewodniczący Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją Bankową Senatu USA. Na giełdach Azji i Oceanii lekko przeważały dziś niewielkie zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszy - +0,92 proc. – notował tajlandzki SET Index.

W Europie brak było dziś rano jakiejś wyraźniejszej tendencji (DAX +0,11 proc., CAC 40 -0,03 proc. ok. godz. 9:40). Wśród składników mWIG-u 40 o10 proc. drożały dziś akcje spółki Benefit Systems, których kurs osiągnął najwyższy poziom od 2021 roku. Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły również ceny akcji spółek Dom Development oraz Auto Partner. Wśród składników sWIG-u 80 swe nowe cykliczne maksima ustanowiły dziś kursy akcji spółek Action, Rainbow Tours i Synektik.

WIG-20 spadł ok. godz. 9:40 o 0,4 proc. korygując ruch, których wczoraj wyniósł ten indeks do najwyższego poziomu od ponad 2 tygodni.

Rentowność 10-letnich obligacji rządu Polski spadła wczoraj poniżej poziomu 6,5 proc. i dziś rano nadal osuwała się w dół (6,376 proc.). Poniżej poziomu 4 proc. pozostawała rentowność amerykańskich 10-latek. Już 3-cią sesję z rzędu rentowność 10-letnich obligacji skarbowych krajów strefy euro nie ustanawia swych nowych 11-letnich maksimów.

Do najniższego poziomu od stycznia 2022 spadła wczoraj w Rotterdamie cena kontraktów na węgiel kamienny. Najniżej od sierpnia 2021 były wczoraj ceny kontraktów na gaz ziemny notowanych w Holandii i Wielkiej Brytanii. Kontrakty na ropę naftową nie wykonywały dziś rano większych ruchów (WTI –0,01 proc., Brent -0,01 proc. ok. godz. 9:20). Podobnie było w przypadku kontraktów na amerykański gaz ziemny notowanych na NYMEX-ie (-0,12 proc.). Minimalne spadki notowały również kontrakty na metale szlachetne (złoto -0,15 proc. srebro –0,01 proc., platyna -0,31 proc., pallad -0,56 proc.).

Główne pary walutowe nie wykonywały dziś rano znaczących ruchów (EUR/JPY -0,09 proc., USD/JPY -0,14 proc. ok. godz. 9:15).

Również w niewielkim stopniu zmieniał się dziś rano kurs polskiego złotego (EUR/PLN -0,07 proc., USD/PLN +0,03 proc. ok. godz. 9:20).

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara, który niecałe 2 tygodnie temu odbił się od poziomu oporu wyznaczanego przez szczyt z sierpnia ub.r. spadał w piątek do najniższego poziomu od 15 lutego br., ale od soboty wykonuje niewielkie ruchy (-0,08 proc. dziś rano ok. godz. 9:15).

Źródło: Wojciech Białek, Oanda TMS Brokers

Dom Maklerski TMS Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers

FED doprowadzi do recesji?

FED doprowadzi do recesji?

14:20 Raport DM BOŚ z rynku walut

"Jastrzębie" komentarze Jerome Powella przed Komisją Bankową Kongresu nieco zaskoczyły rynki. Niemniej szef FED po prostu musiał pokazać swoją determinację do doprowadzenia inflacji w stronę celu - taki jest przecież mandat banku centralnego. Nie musi to bynajmniej oznaczać, że w marcu zobaczymy podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów baz., jak to wycenia obecnie rynek dając temu scenariuszowi 70 proc. szans (model CME FED Watch).

Powell psuje nastroje na rynku akcji i umacnia dolara

Powell psuje nastroje na rynku akcji i umacnia dolara

10:51 Poranny komentarz walutowy XTB

Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Fed przed Komisją Bankową Senatu. Jerome Powell zaprezentował raport dotyczący stanu gospodarki i podjętych z działań przez Fed. Stanowisko szefa rezerwy Federalnej było jednak bardziej jastrzębie niż spodziewały się tego rynki, co doprowadziło do cofnięcia na rynku akcji i umocnienia amerykańskiej waluty. Inwestorzy zwrócili uwagę przede wszystkim na zdanie, w którym Powell powiedział, że Fed jest w stanie przyspieszyć tempo podwyżek stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

USD/JPY najwyżej od połowy grudnia

USD/JPY najwyżej od połowy grudnia

10:14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Po wczorajszym odebranym jako „jastrzębie” wystąpieniu przewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powella główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły (S&P 500 -1,53 proc.. DJIA -1,72 proc., Nasdaq Composite -1,25 proc.). Dziś ok. godz. 9:55 cena kontraktów na S&P 500 rosła o 0,13 proc. Na giełdach Azji i Oceanii również dominowały dziś zniżki. Najsilniejsza nastąpiła w przypadku Hang Senga (-2,35 proc.). W Europie trudno mówić o jakiejś wyraźnej tendencji na rynkach akcji (DAX +0,1 proc., CAC 40 -0,1 proc.).

Czy Powell umocni dolara?

Czy Powell umocni dolara?

2023-03-07 Raport DM BOŚ z rynku walut

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, niemniej we wtorek rano dolar nieco odbija po tym, jak w poniedziałek po południu był nieco słabszy. Zmiany są jednak niewielkie. Najgorzej zachowuje się dolar australijski, który traci do USD aż 0,65 proc. Wprawdzie RBA podniósł dzisiaj stopy procentowe o 25 punktów baz. do 3,60 proc. (jak oczekiwano), ale komunikat był już mniej "jastrzębi" - decydenci nie definiują już dalszych podwyżek stóp procentowych, jako konieczność, a potrzebę, dając jednocześnie do zrozumienia, że ich szybki wzrost może redukować szanse na tzw. miękkie lądowanie gospodarki.

W oczekiwaniu na Powella

W oczekiwaniu na Powella

2023-03-07 Poranny komentarz walutowy XTB

Podczas poniedziałkowej sesji mogliśmy obserwować mniejszą zmienność, a to z racji wyczekiwania na dzisiejsze przemówienie prezesa Fed. O godzinie 16:00 Jerome Powell wystąpi przed Komisją Bankową Senatu. Szef Rezerwy Federalnej będzie prezentował raport dotyczący stanu gospodarki i podjętych przez Fed kroków oraz tego, jak będzie się kształtowała polityka monetarna banku w przyszłości.

Pozycjonowanie pod Powella

Pozycjonowanie pod Powella

2023-03-06 Raport DM BOŚ z rynku walut

Poniedziałek przynosi mieszane otwarcie dla dolara. Widać, że inwestorzy zaczynają już ustawiać się pod wystąpienie szefa FED w Kongresie - jutro i w środę będzie on "zeznawał" w Kongresie prezentując półroczny raport nt. stanu gospodarki i perspektyw polityki monetarnej. Czy powróci wątek dezinflacji i w jakim stopniu? Jakby pod to rentowności amerykańskich obligacji wyraźniej cofają się w dół (w przypadku 10-letnich zeszliśmy poniżej 4,00 proc.), a indeksy na Wall Street zaliczyły w piątek mocne odbicie.

Ceny gazu w Europie najniższe od sierpnia 2021

Ceny gazu w Europie najniższe od sierpnia 2021

2023-03-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zwyżkowały w piątek drugi dzień z rzędu wychodząc na najwyższe poziomy od 8 sesji (S&P 500 +1,61 proc., DJIA +1,17 proc., Nasdaq Composite +1,97 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii dziś rano przeważały zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszy – o 1,3 proc. – notował filipiński PSEi.
Podobnie była w Europie (DAX +0,21 proc., CAC 40 +0,46 proc.). Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś rano główne indeksy giełdowe w Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Francji oraz na Łotwie.

Czekamy na Powella, RPP i NFP!

Czekamy na Powella, RPP i NFP!

2023-03-06 Poranny komentarz walutowy XTB

Nadchodzący tydzień zapowiada się naprawdę interesująco. Czekają nas trzy ważne wydarzenia z perspektywy polskiego inwestora. Będziemy mogli usłyszeć Powella, który będzie się tłumaczył przed Kongresem z prowadzonej polityki, następnie poznamy najnowszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej na temat wysokości stóp procentowych, a w piątek poznamy dane z amerykańskiego rynku za luty, które będą ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji przez Fed za nieco ponad 2 tygodnie.

Dolar coraz wyżej?

Dolar coraz wyżej?

2023-03-03 Raport DM BOŚ z rynku walut

W piątek rano dolar koryguje się na szerokim rynku, co próbuje się tłumaczyć wczorajszym komentarzem Raphaela Bostica z FED (bez prawa głosu w FOMC w tym roku), którego zdaniem FED zakończy cykl podwyżek i będzie gotów przejść w tryb wait & see najpóźniej w drugiej połowie lata. To jednak bardziej pretekst, gdyż Bostic zwyczajowo był bardziej "centrowy", niż "jastrzębi".

Dolar czeka na dane ISM z USA

Dolar czeka na dane ISM z USA

2023-03-03 Poranny komentarz walutowy XTB

Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować umocnienie amerykańskiej waluty, co można wiązać z jastrzębiami wypowiedziami członków Fed. Bostic powiedział, że jego zdaniem Rezerwa Federalna zakończy proces podwyżek stóp procentowych dopiero w drugiej połowie lata, po czym przejdzie w tryb oczekiwania i będzie przyglądać się sytuacji rynkowej w celu podjęcia dalszych kroków. Jastrzębio brzmiał też Waller, który przyznał, że docelowy poziom stóp procentowych przekroczy poziom 5,4%.

Czytaj więcej
Radio Game On-line