Konkurencja Rosji i Arabii Saudyjskiej o azjatyckich odbiorców ropy naftowej

1 lat temu 46

Wtorkowa zwyżka wartości amerykańskiego dolara przyczyniła się do przecen wielu surowców. Ropa była tego przykładem – wczoraj ceny tego surowca zniżkowały o ponad 4%. Dzisiaj rano kontynuują one ruch spadkowy. Kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny ropy naftowej jest rozczarowująca kondycja gospodarki Chin. Słabe dane makro, połączone z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem oraz informacjami o zwiększeniu limitów eksportu paliw z Państwa Środka, tworzą mieszankę sprzyjającą oczekiwaniom słabszego popytu na paliwa w tym kraju.

Oczekiwania mniejszego popytu na ropę sugerują również działania Arabii Saudyjskiej. Według doniesień agencji Reuters, naftowy gigant Saudi Aramco rozważa dalsze obniżanie cen sprzedaży flagowego rodzaju ropy naftowej, Arab Light, do odbiorców w Azji w lutym – po tym, jak w styczniu obniżył cenę sprzedaży do 10-miesięcznych minimów. Takie decyzje sugerują, że Saudyjczycy czują presję, aby skuteczniej konkurować z Rosją, która w ostatnich miesiącach zwiększała eksport ropy do Azji po sankcjach narzuconych na ten kraj przez państwa zachodnie.

Dzisiaj istotny wpływ na ceny ropy nadal może mieć sytuacja na dolarze, zwłaszcza że dziś mają zostać opublikowane minutes z grudniowego posiedzenia FOMC. Także dzisiaj pojawią się informacje na temat zmiany zapasów ropy w USA – ze względu na zamknięte rynki w poniedziałek, z jednodniowym opóźnieniem swoje raporty opublikują API (dzisiaj) i Departament Energii (jutro). Oczekiwana jest zwyżka zapasów ropy o 2,2 mln baryłek.

ZŁOTO

Pokaz siły notowań złota.

Notowania złota wczoraj okazały się jednym z niewielu surowców, które zyskiwało w obliczu wyraźnej zwyżki wartości amerykańskiego dolara. Był to szczególnie ciekawy akcent podczas wczorajszej sesji, bowiem złoto na ogół wykazuje silną odwrotną korelację z notowaniami USD – podczas gdy wczoraj zignorowało negatywną presję wynikającą z umocnienia najsłynniejszej globalnej waluty, a dziś kontynuuje zwyżkę, docierając już do okolic 1870 USD za uncję.

Wtorkowy wzrost cen złota pokazał siłę strony popytowej na tym rynku i zwiększył prawdopodobieństwo kontynuacji zwyżek notowań tego kruszcu. Warto jednak póki co zachować ostrożność – z dwóch przyczyn. Po pierwsze, w tym tygodniu ruchy cen na rynkach wielu surowców przebiegają nadal przy obniżonych wolumenach, co osłabia ich wymowę.

Po drugie, dzisiaj wieczorem (polskiego czasu) opublikowane zostaną minutes z posiedzenia FOMC, które najprawdopodobniej pokażą nastawienie przedstawicieli Rezerwy Federalnej do polityki monetarnej w USA w kolejnych miesiącach. O ile na razie nastawienie to jest jastrzębie – to można oczekiwać, że Fed będzie uzależniał swoje działania od kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych. A jeśli takie sugestie się pojawią, to biorąc pod uwagę oczekiwania pogłębionej recesji w USA, nastawienie Fed może się zmieniać na łagodniejsze – z korzyścią dla cen złota.

Gazowe porozumienie w UE zawarte

Gazowe porozumienie w UE zawarte

2022-12-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Po wielu tygodniach rozmów i negocjacji, wczoraj ministrowie energii krajów Unii Europejskiej doszli do kompromisu w sprawie narzucenia limitu cenowego na gaz ziemny. To kolejna próba poradzenia sobie Europy z kryzysem energetycznym, wyniszczającym przedsiębiorstwa na Starym Kontynencie i prowadzącym do znaczącego wzrostu kosztów życia konsumentów. Ministrowie wyrazili zgodę na limit cenowy uaktywniający się przy cenie gazu ziemnego na poziomie 180 EUR/MWh (około 55,90 USD/mmBTU), przy czym benchmarkiem pozostaje cena gazu w holenderskim hubie Title Transfer Facility, czyli tzw. TTF.

Zapowiedzi skupu ropy naftowej w USA

Zapowiedzi skupu ropy naftowej w USA

2022-12-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Ubiegłotygodniowe podwyżki stóp procentowych przez kluczowe banki centralne przyczyniły się do pogorszenia nastrojów na światowych rynkach finansowych. Dzisiaj indeksy akcyjne w Azji rozpoczęły tydzień od zniżki, a pesymizm udziela się także inwestorom na rynku ropy naftowej. Kwestia ogólnej kondycji globalnej gospodarki jest kluczowa dla wyceny ropy naftowej, ponieważ jest to jeden z surowców, na które popyt jest najsilniej powiązany z koniunkturą. Z tej przyczyny, presja na notowania ropy jest widoczna, nawet mimo faktu, że na początku bieżącego tygodnia kilka informacji sprzyja wyższym cenom tego surowca.

Czytaj więcej
Radio Game On-line