Jak nie ma Amerykanów to wieje nudą

1 lat temu 62
Jak nie ma Amerykanów to wieje nudą

Jak nie ma Amerykanów to wieje nudą

Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-07-05 (11:11)

Podczas gdy Amerykanie świętują, na innych rynkach zaczyna wiać nudą. Tak jest i tym razem. W Europie w krótkim terminie dominują spadki a DAX ma problem z ponownym atakiem historycznych szczytów. Z układu świec na wykresie coraz mocniej wynika, że szykuje nam się większa korekta. Ropa naftowa rośnie po nowych doniesieniach z Arabii Saudyjskiej, jednak na wykresie wciąż jesteśmy „zamknięci” w wąskiej konsolidacji. Rynek walutowy także nie wykazuje większej zmienności.

Na parze EURUSD jest ona coraz mniejsza. Dzisiejsze PMI nie powinny wnieść przełomu, bo to dane finalne, które z reguły nie przynoszą większych zaskoczeń. Rynek teraz czeka na jutrzejszy ISM dla usług oraz piątkowe NFP.
W godzinach nocnych dowiedzieliśmy się nieco więcej o kondycji gospodarki Chin. W czerwcu tempo wzrostu gospodarczego w Państwie Środka uległo dalszemu osłabieniu. Dzisiejszy wskaźnik PMI dla usług S&P Global/Caixin spadł w czerwcu do 53,9 z 57,1 pkt. w maju, zgodnie z tendencją spadkową obserwowaną w oficjalnym wskaźniku PMI dla sektora nieprodukcyjnego. Sugeruje to, że popyt konsumpcyjny wzrósł w bardziej umiarkowanym tempie, ponieważ stłumiony popyt zanika po ponownym otwarciu gospodarki po lockdownie.

Dodatkowo wskaźnik PMI dla przemysłu Caixin z początku tego tygodnia wyniósł w czerwcu 50,5 pkt., powyżej neutralnego poziomu 50, ale spadł z 50,9 w maju. Był to lepszy wynik niż oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu, który w czerwcu wyniósł 49,0 i był poniżej granicznej bariery trzeci miesiąc z rzędu. Niemniej jednak Caixin PMI sugeruje, że sektor produkcyjny traci impet.

Rynek w tym momencie czeka na jutrzejsze dane na temat raportu ISM dla usług Stanów Zjednoczonych. Kulminacją będzie jednak odczyt NFP w pierwszy piątek miesiąca. Główny wskaźnik ISM wg oczekiwań ma wzrosnąć z 50,3 pkt. do 51 pkt.. Dużą uwagę rynek poświęci subindeksowi zatrudnienia oraz cen płaconych. One pokażą co dzieje się na rynku pracy oraz w tendencjach inflacyjnych. Po NFP oczekuje się gorszego wyniku w okolicach 225 tys. nowych miejsc pracy. Maj zaskoczył solidnym wynikiem. Jeśli czwartkowo-piątkowe dane pokażą słabość na całej linii, będzie to kolejna cegiełka do tego, żeby obniżyć rynkowe oczekiwania na kontynuację restrykcyjnej polityki Fed. W takim scenariuszu dolar ma szanse się osłabić co wówczas skutkowałoby ponownym wyjściem EURUSD nad poziom 1,09 i podążanie w kierunku 1,11, gdzie wypada horyzontalny opór wyznaczony przez kwietniowo-majowe maksima.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)

Dom Maklerski TMS Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers

Jak oszczędzać pieniądze najmniejszym kosztem?

Jak oszczędzać pieniądze najmniejszym kosztem?

11:16 Poradnik inwestora

W dzisiejszych czasach wielu z nas musi zacisnąć pasa. Nawet nieźle zarabiający muszą ograniczyć wydatki. Oszczędność to bardzo pozytywna cecha. Warto jednak robić to tak, abyśmy jak najmniej to odczuli. Podpowiadamy zatem, jak sprawić, by w portfelu zostało nam więcej pieniędzy, ale jednocześnie nie wyrzekać się wszystkich przyjemności.

Czy

Czy "zapiski" coś zmienią?

11:12 Raport DM BOŚ z rynku walut

W środę rano na rynku FX jest spokojnie. Na rynek powracają Amerykanie, którzy poniekąd mieli przedłużony weekend ze względu na wczorajsze obchody Dnia Niepodległości. Dzisiaj w kalendarzu głównymi tematami są odczyty indeksów PMI dla usług w strefie euro za czerwiec - ostateczne dane wypadły zgodnie z pierwszymi szacunkami (chociaż są to słabe odczyty) , oraz zapiski z czerwcowego posiedzenia FED. Wtedy opublikowana została tzw. ankieta (dot-plot), która pokazała preferencje członków FED odnośnie dalszego kształtowania stóp procentowych.

Protokół Fed wyjaśni wstrzymanie podwyżek

Protokół Fed wyjaśni wstrzymanie podwyżek

11:10 Poranny komentarz walutowy XTB

Ten tydzień jest dosyć specyficzny ze względu na wczorajsze obchody Dnia Niepodległości w USA. Rynki wracają jednak do normalnej pracy i dzisiaj wieczorem poznamy zapisy rozmów bankierów centralnych z USA z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, na której pierwszy raz od marca 2022 roku nie zdecydowano się na podwyżkę. Jednocześnie jednak prognozy banku i słowa Powella wskazywały na to, że kolejne podwyżki nadchodzą. Czy to samo pokażą minutes?

RBA wstrzymuje się z podwyżką stóp procentowych

RBA wstrzymuje się z podwyżką stóp procentowych

2023-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB

Podczas dzisiejszej sesji nie należy spodziewać się podwyższonej zmienności, a to za sprawą święta w USA (Dzień Niepodległości). Ponadto kalendarz na wtorkową sesję jest niemal pusty, po południu poznamy jedynie dane PMI dla przemysłu z Kanady. Wydarzeniem dnia była jednak decyzja RBA ws. Poziomu stóp procentowych. Bank Rezerwy Australii zdecydował się na utrzymanie stóp procentowych na poziomie 4,1%, mimo, że oczekiwania rynkowe zakładały podwyżkę o 25 punktów bazowych.

Niewielkie zmiany na rynkach

Niewielkie zmiany na rynkach

2023-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wtorek nie przynosi większych zmian, a perspektywa święta w USA (Dzień Niepodległości) nie zachęca do większej aktywności. Rynek czeka na dalsze informacje z USA, jakie napłyną w kolejnych dniach - jutro będą to zapiski z czerwcowego posiedzenia FED, w czwartek ISM dla usług, a w piątek dane Departamentu Pracy USA. Opublikowane wczoraj dane ISM wypadły słabo (zwłaszcza po stronie subindeksów cen płaconych i zatrudnienia), ale nie wpłynęły znacząco na oczekiwania, co do podwyżek stóp procentowych w USA.

mWIG-40 najwyżej od lutego 2022, sWIG-80 atakuje poziom szczytu z jesieni 2021

mWIG-40 najwyżej od lutego 2022, sWIG-80 atakuje poziom szczytu z jesieni 2021

2023-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Na giełdach Azji i Oceanii brak było dziś dominującej tendencji, chociaż zwracało uwagę odbicie się japońskiego Nikkei 225 od jego 23-letniego maksimum ustanowionego ponad 2 tygodnie temu (-0,98 proc.). Wakacyjny nastrój panował na giełdach europejskich (DAX +0,09 proc., CAC 40 +0,1 proc. ok. godz. 10:15). WIG-20 tracił ok. godz. 10:15 o 0,48 proc. sWIG-80 atakował poziom swoich szczytów z września-listopada 2021. mWIG-40 osiągnął dziś najwyższy poziom od lutego 2022.

Na złotym spokojnie w Dzień Niepodległości

Na złotym spokojnie w Dzień Niepodległości

2023-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut

Amerykanie dzisiaj świętują, stąd też aktywność inwestorów na rynkach może być mniejsza i zarazem zmienność również. We wtorek rano euro oscyluje wokół 4,43 zł, a dolar 4,06 zł. Dolar notuje na szerokim rynku kosmetyczne zmiany, a wydarzeniem sesji azjatyckiej są działania Ludowego Banku Chin w celu wsparcia juana (dzisiaj to się udało), oraz decyzja RBA o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Para EURUSD oscyluje wokół 1,09.

Weekendowy handel...

Weekendowy handel...

2023-07-03 Raport DM BOŚ z rynku walut

Początek nowego półrocza i miesiąca rozpoczynamy z nieco mocniejszym dolarem na głównych ustawieniach, chociaż dzisiaj, a zwłaszcza jutro aktywność inwestorów może być mniejsza (zwłaszcza po południu i wieczorem). Dzisiaj handel na amerykańskich giełdach jest skrócony, a jutro obchodzony jest w USA Dzień Niepodległości.

Hossa na hiszpańskim rynku akcji

Hossa na hiszpańskim rynku akcji

2023-07-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Drugie półrocze rozpoczęło się na rynkach akcji Azji i Oceanii od wzrostów głównych indeksów (Nikkei +1,7 proc.). Zwyżka była kontynuowana na giełdach europejskiej (DAX +0,32 proc., CAC 40 +0,2 proc. ok. godz. 10:05). Kolejny raz hiszpański IBEX 35 osiągnął swój najwyższy poziom od lutego 2020. WIG-20 próbował przełamać tendencję spadkową (+0,45 proc. ok. godz. 10:10). Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji Kruk, PKO BP, mBanku i Alior Banku.

PKB z USA umacnia dolara i poprawia nastroje na rynku

PKB z USA umacnia dolara i poprawia nastroje na rynku

2023-06-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Gospodarka USA jest solidna. Wskazały na to wczorajsze dane PKB. Rewizja za I kwartał zaskoczyła inwestorów. Dodatkowo poznaliśmy lepszy obraz rynku pracy. W rezultacie dolar umocnił się czego konsekwencją był zdecydowany spadek kursu EUR/USD poniżej 1,09. Rentowność 2-letnich obligacji USA urosła do 4,9 a dziś na moment osiągnęła wartość 4,95 proc. co oznacza, że zbliżamy się do szczytów z początku marca tego roku.

Czytaj więcej
Radio Game On-line