Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-02-17 (18:41)
W ostatnich dniach apetyt na ryzyko osłabł ponieważ mocne dane z amerykańskiej gospodarki, wspierane niższym od oczekiwanego tempem spadku inflacji wskazują, że Fed nie będzie tańczył tak jak zagrają mu rynki. Na pivot prawdopodobnie przyjdzie poczekać dużo dłużej. Końcówka tygodnia rozgrywana jest pod dyktando niedźwiedzi.
Banki Goldman Sachs i JP Morgan wskazały dziś, ze Fed najprawdopodobniej będzie podnosił stopy procentowe do połowy tego roku co oznaczałoby możliwe 3 podwyżki, najprawdopodobniej o 25 punktów bazowych i doprowadziłoby do stopy na poziomie 5,5%.
Najprawdopodobnie o 25 pb ponieważ wczorajsze komentarze Jamesa Bullarda i Loretty Mester z Fed wskazały, że scenariusz większej podwyżki, o 50 pb na kolejnym posiedzeniu w marcu jest niewykluczony. Oboje opowiadali za taką na posiedzeniu w lutym, zatem po ostatniej porcji mocnych danych z amerykańskiej gospodarki może okazać się, że coraz większa część bankierów przekona się znów, że należy dokręcić rynkom śrubę. Stawką ryzyka może być powoli odradzająca się presja cenowa, a Fed nie może dopuścić do powtórki z laty 70-tych.
Do tego Thomas Barkin, szef Fed z Richmond wskazał dziś ponownie na esktremalnie dobrą sytuacjęna rynku pracy. Z drugiej strony dzisiejsze dane dotyczące cen handlowych działają dezinflacyjnie - spadek cen importowych zgodnie z oczekiwaniami oraz wzrost cen eksportowych. Wszystko wskazuje na to, że na pierwsze obniżki stóp przez Rezerwę Federalną w tym roku będzie za wcześnie. Prawdopodobnie Fed nie będzie osamotniony w jastrzębim locie, wszystko wskazuje na to ze dołączy do niego EBC. Villeroy wskazał dziś, że możliwy szczyt stóp procentowych nadejdzie latem a kluczowe będzie to jak dlugo bank utrzyma wysokie stopy procentowej wobec ryzyka prawdopodobnie już utrwalającej się presji inflacyjnej w strefie euro. Przez ponowny wzrost obaw inwestorów wokół przyszłej polityki monetarnej Wall Street kończy tydzień spadkową presją. Dow Jones traci 0,21%, podczas gdy S&P500 i Nasdaq notują większe, odpowiednio 0,8 i 1,2% wyprzedaże. Akcje Tesli tracą dziś ponieważ producent samochodów ściągnie z rynku blisko 330 tys. modeli aut w celu aktualizacji oprogramowania odpowiadającego za autonomiczną jazdę. Według regulatorów i samej Tesli oprogramowanie w obecnym stanie może prowadzić do kolizji.
W czasie wczorajszej sesji na GPW, niektóre akcje polskich banków dosłownie uciekły spod noża, mimo negatywnej opinii TSUE ws. kredytów frankowych ale dziś wyprzedaż wezbrała na sile ściągając w dół WIG20 oraz mBank, PKO BP i Pekao SA, które straciły 3%. WIG20 stracił dziś 0,27% i zakończył sesję na poziomie 1860 pkt. Wśród spółek z WIG20 najlepiej wypadł Cyfrowy Polsat i Grupka Kęty. Akcje węgierskiego Mol traciły dziś mimo solidnych wyników finansowych, które pobiły wcześniejsze prognozy spółki. Największym czynnikiem wpływającym na wyniki były ograniczenia cen paliw oraz podatki od zysków nadzwyczajnych wprowadzane w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ich szacunkowy wpływ na zysk grupy w roku 2022 wyniósł 1,6 mld USD. Allegro zamknęło sesję blisko neutralnego wyniku choć Allegro zamknęło sesję w neutralnych nastrojach mimo spadku liczby użytkowników w styczniu. Choć Mediapanel wskazał, że dane dot. liczb użytkowników były efektem nieprawidłowości w oskryptowaniu istnieje szansa, ze e-commerce znajdzie się pod presją na fali spowolnienia gospodarczego i zbyt wysokiej inflacji co widać m.in. w liczbie użytkowników Amazona.
Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
WIG20 w tyle za europejskimi indeksami
2023-02-16 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować umiarkowane wzrosty. Niemiecki DAX zakończył dzień wynikiem na poziomie +0,18%, z kolei londyński FTSE100 dodał 0,15%, a francuski zyskał CAC40 aż 0,89%. Wyniki europejskich indeksów z pewnością byłby lepsze, gdyby nie zaskakujące dane o inflacji z USA, które popsuły nieco globalny sentyment. Odczyt inflacji PPI okazał się wyższy od oczekiwań, co doprowadziło do cofnięcia na kontraktach na amerykańskie indeksy, jak i odbiło się negatywnie na wycenie europejskich akcji.
AI - chwilowa moda czy początek rewolucji?
2023-02-16 Market News XTB
ChatGPT - wirtualny asystent, który potrafi odpowiedzieć niemal na każde pytanie. Algorytm, który potrafi rozwiać wątpliwości na temat tego, jakie wino pasuje do konkretnego posiłku do kultowego już “jak żyć?”, rozpalił wyobraźnię giełdowych graczy, nie tylko na Wall Street. Nic dziwnego, że coraz głośniej rozbrzmiewają pytania na temat tego, czy jest to jedynie chwilowa moda, jak w przypadku covidowych spółek produkujących rękawiczki nitrylowe i środki do dezynfekcji, czy jednak początek technologicznej rewolucji. I czy polscy inwestorzy mogą również na tej fali optymizmu skorzystać?
Niższy wzrost inflacji napędza GPW
2023-02-15 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszą sesję WIG20 kontynuuje w pozytywnych nastrojach mimo spadków na Wall Street, gdzie mocne dane z gospodarki obciążyły inwestorów, wskazując na prawdopodobnie wydłużający się cykl podwyżek Rezerwy Federalnej. Inflacja w Polsce wypadła wyżej niż w grudniu ale znacznie poniżej oczekiwań, rozbudzając nadzieje wokół ew. końca cyklu podwyżek stóp RPP, co inwestorzy odebrali wyraźnie pozytywnie. Inflacja wyniosła 17,2% wobec oczekianych 17,6% i 16,6% poprzednio. Choć są to poziomy wciąż bardzo wysokie, różnica między odczytem a oczekiwaniami jest znacząc.
Stara miłość do windfall tax nie rdzewieje?
2023-02-13 Komentarz giełdowy XTB
Wydarzeniem dzisiejszej sesji był znaczący spadek notowań węglowych gigantów. JSW stracił niemal 5%, Bogdanka niemal 2%. Chociaż nie pojawiła się żadna informacja mogąca w wiarygodny sposób fundamentalnie usprawiedliwić te spadki (cena węgla koksowego odnotowuje długoterminowe wzrosty), to możliwe jest, że rynek gra pod potencjalną negatywną informację dotyczącą sektora energetycznego (nowa odsłona windfall tax?), która może się pojawić w najbliższych dniach.
Wojenna korekta na GPW, niepewność na Wall Street
2023-02-10 Komentarz giełdowy XTB
Zmasowany rosyjski atak rakietowy na miasta w całej Ukrainie obciążył dziś sentymenty na GPW, przyczyniając się do ponad 2,5% spadku WIG20 w końcówce tygodnia. Choć było jasne, że ofensywa rosyjska w końcu ruszy - sytuacja dla wiełu stanowiła potencjalny sygnał do realizacji zysków. Sentymenty na światych rynkach choć zdecydowanie lepsze niż w niemal całym 2022 roku wciąż nie napawają optymizmem. Wall Street pozostaje niepewne przed wtorkowym odczytem inflacji w USA, który wydaje się być głównym, rynkowym wydarzeniem przyszłego tygodnia. Czy odbicie rozpoczęte na początku roku będzie kontynuowane?
Indeksy wciąż na łasce Fedu
2023-02-09 Komentarz giełdowy XTB
Rok 2022 odwrócił zupełnie stolik i pokazał, że banki centralne mogą wejść do gry, w potężny sposób wpływając na sentyment do ryzyka. Mimo zadowalającej dynamiki spadku inflacji do tej pory, mocne dane z amerykańskiego rynku pracy wskazują, że presja cenowa może okazać się trudna do opanowania, a inflacja nie będzie spadać w jednostajnym, szybkim tempie. Czy korekta to scenariusz, który może zmaterializować się w najbliższych dniach?
Stopy RPP bez zmian. Korekta na indeksach?
2023-02-08 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy giełdowe od kilku dni były niezdecydowoane w którą stronę powinny udać się po konferencji Powella, niższej podwyżce stóp w USA oraz słabych wynikach BigTechów. Po wczorajszych wypowiedziach Powella na konferencji w Waszyngtonie oraz dzisiejszych komentarzach członków Rezerwy Federalnej, Wall Street słabnie ponieważ obawia się, że cykl restrykcyjnej polityki monetarnej Fed wydłuży się z uwagi na mocną gospodarkę.
Cisza przed burzą?
2023-02-07 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z kolejną, dość “senną” sesją na GPW. WIG20 osiąga wyniki nieco powyżej zera, z czego faworytem inwestorów okazał się dzisiaj KGHM zyskując ponad 2%. Rynki kapitałowe pozostają w niepewności przed wystąpieniami Jerome Powella (dzisiaj o 18:00), Joe Bidena (jutro o 3:00) i co jest istotne głównie dla polskiej giełdy - czwartkowego wystąpienia prezesa NBP, Adama Glapińskiego, które będzie miało miejsce w czwartek o godz. 15:00.
Grupa Kęty ostatnim ocalałym sesji
2023-02-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie głównym przyniosła falę wyprzedaży. Jedynie Grupa Kęty jako jedyna spółka z indeksu WIG20 oparła się fali przeceny i odnotowała wzrost wartości w wysokości niemal 2%. Nastrojom inwestorów z Książęcej nie sprzyjają doniesienia z Wall Street. Napięcia na linii Chiny - USA miały swoje apogeum w weekend, kiedy to USA zestrzeliły rzekomy chiński balon szpiegowski.
Poprawa sentymentu na rynkach finansowych
2023-02-04 Komentarz giełdowy XTB
Giełdowy apetyt na ryzyko rośnie ponieważ rynki finansowe szacują, że walka z inflacją jest coraz bliższa wygranej co wskazywałoby, że pivot Fed może nieuchronnie się zbliżać. Sentyment wsparły komentarze szefa Rezerwy Federalnej, Powella który wskazał że dostrzega 'bardzo wczesny etap dezinflacyjnego trendu', a mocne dane z gospodarki mimo trwającego cyklu zacieśniania Rezerwy Federalnej pokazują, że inwestorzy mogli nie docenić siły amerykańskiej gospodarki. W efekcie NASDAQ ma za sobą najlepszy początek roku od 1975 i od 1 stycznia zyskuje już blisko 17,5%.