Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

1 lat temu 43
Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Data dodania: 2023-01-16 (16:49) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.

Jak do tej pory widzimy, że sezon przebiega umiarkowanie dobrze, choć fajerwerków zdecydowanie brak a reakcje na dotychczasowe wyniki spółek była relatywnie niewielka. Do tej pory poznaliśmy jednak niespeła 10% wszystkich wyników, a reakcja rynku na raporty największych spółek giełdowych dopiero przed nami przy. Kluczowym motorem sentymentu będą prawdopodobnie ponownie wyniki finansowe spółek z branży technologicznej, Microsoft i Apple 'ważą' najwięcej w głównych amerykańskich benchmarkach S&P 500 i NASDAQ. Ożywienie na parkietach giełd może zostać przedłużone, nawet jeśli sezon wyników nie będzie zachwycał. Janet Yellen zasugerowała w piątek, że limit długu w USA zostanie osiągnięty 17 stycznia co może sugerować, że zmniejszy się ilość gotówki na głównym rachunku Departamentu Skarbu. To z kolei może sprawić, że gotówka zasili sektor prywatny i wspomoże S&P 500. Z drugiej strony za kilka tygodni płynność będzie ponownie ściągana, co może zwrócić S&P 500 z powrotem w kierunku głównego trendu spadkowego. Jednocześnie trwające do tego czasu procesy powinny stać w opozycji do umocnienia dolara i wesprzeć aktywa ryzyka.

DAX notowany jest dziś 0,26% wyżej, FTSE zyskuje 0,01%, a francuski CAC40 zyskuje 0,33%. Ponownie najmocniej rosną notowania WIG20, który zbliża się do 2000 punktów i notuje dziś 0,91% wzrost. Wśród polskich spółek ponad 5% spadek notują akcje STS Holding, ponieważ spółka poinformowała o redukcji działalności w Wielkiej Brytanii i Łotwie na rzecz rynku polskiego. Wartość współczynnika NGR dotycząca zakładów zawartych przez klientów pomniejszonych o podatek od gier oraz wypłacone wygrane wzrosła w 2022 roku o 17% do kwoty 663 mln zł. Znacząco wzrosła również ilość aktywnych klientów z 693 tys. w 2021 roku do 783 tys. w roku 2022 na co pośredni wpływ miały prawdopodobnie Mistrzostwa Świata w Katarze. Kolejną udaną sesję notują dziś banki, zyskuje PKO BP i Santander Polska. Dobrze radzą sobie również walory Dino, Pepco i Allegro, co potwierdza utrzymującą się wiarę w siłę polskich konsumentów.

Dla inwestorów w kraju istotny był dzisiejszy odczyt inflacji bazowej w Polsce, która w grudniu wyniosła 11,5% w ujęciu rocznym, nieznacznie mniej od oczekiwań na poziomie 11,6% i 11,4% poprzednio. Widzimy, że inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii i żywności) zaczyna rosnąć wolniej od oczekiwań, pozytywnym jest również widoczne wypłaszczanie krzywej co dodatkowo podsyca nadzieje wokół potencjalnego szczytu inflacyjnego w Polsce. Dla Polskiej Agencji Prasowej wypowiedział się dziś członek RPP Kotecki, który podzielił się z rynkiem mniej optymistyczną wizją; jego zdaniem inflacja w styczniu może wynieść nawet 18%. Rzeczywiście skokowy wzrost jest niewykluczony i może okazać się pośrednim efektem końca niższego VATu i rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB

Dom Maklerski X-Trade Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers

Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

2023-01-12 Komentarz giełdowy XTB

Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były dane dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za grudzień. Konsensus rynkowy zakładał poziom inflacji na poziomie 6,5% r/r wobec 7,1% r/r w miesiącu poprzedzającym. Jednak inwestorzy przyzwyczajeni już do pozytywnych zaskoczeń w postaci odczytów poniżej oczekiwań zakładali, że historia również tym razem się powtórzy. Jak się okazało o godz. 14:30, inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,5% r/r czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynek.

Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

2023-01-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Na środowej sesji widać było wysoki apetyt na ryzyko. W konsekwencji giełdy w USA oraz Europie ponownie zyskały. Wzrosty na Wall Street były większe od tych na Starym Kontynencie. Nasdaq zamknął dzień z zyskiem na poziomie 1,76 proc. a DAX kontynuował dobrą passę rozpoczętą wraz z nadejściem nowego roku i urósł o kolejne 1,17 proc. Rentowność amerykańskiego długu „wspinała się” na wyższe poziomy a dolar znajdował się wciąż w krótkoterminowej konsolidacji. Inwestorzy czekają na dzisiejszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych.

Odreagowanie dwudniowego rajdu

Odreagowanie dwudniowego rajdu

2023-01-11 Komentarz giełdowy XTB

W dniu dzisiejszym na GPW panuje schłodzenie nastrojów po “Rajdzie Trzech Króli”, który miał miejsce w poniedziałek i we wtorek. Rajdzie zapoczątkowanym przez pozytywne dane dotyczące planowanego otwarcia się chińskiej gospodarki, i podtrzymany przez wczorajszą wypowiedź szefa FED Jerome Powella, którą można podsumować “nihil novi sub sole”. To z kolei zostało pozytywnie odebrane m.in. przez inwestorów zagranicznych, co spowodowało napływ kapitału na GPW i wywindowanie akcji między innymi banków. Dzisiaj w największym stopniu tracą na wartości akcje LPP, mBanku i Grupy Kęty.

Polak - Niemiec dwa bratanki

Polak - Niemiec dwa bratanki

2023-01-03 Komentarz giełdowy XTB

W dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych. Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%.

Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsze wzrosty na giełdowych parkietach odbywają się bez Wall Street i inwestorów z Wielkiej Brytanii, gdzie giełda dziś pozostaje zamknięta. Efektem jest nieco ospała choć udana sesja, większosć indeksów odnotowuje dziś wzrosty. Już jutro inwestorzy z USA wejdą na rynki, a pozytywne nastroje z otwarcia tygodnia będą przetestowane. Europejskie indeksy zyskują dziś mimo sobotnich, jastrzębich komentarzy prezes EBC Christine Lagarde i Joachima Nagela, bankierzy zasygnalizowali determinację w zaostrzaniu polityki monetarnej strefy euro.

Senny początek roku na GPW

Senny początek roku na GPW

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB

Pierwsza sesja giełdowa w Nowym Roku upłynęła dość sennie, z niewielką ilością fundamentalnie istotnych informacji oraz dość rachitycznym zachowaniem indeksu WIG20. W dniu dzisiejszym zostały opublikowane szacunki portalu Sensor Tower dot. przychodów uzyskiwanych przez Ten Square Games oraz Huuuge Games. Producent Fishing Clash według ww. portalu osiągnął w grudniu przychody równe 6 mln USD - na poziomie porównywalnym z wynikiem osiągniętym w listopadzie.

Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

2022-12-30 Komentarz giełdowy XTB

Po wczorajszych euforycznych wzrostach dziś widzimy wyraźne ochłodzenie, a inwestorzy przygotowują się do zamknięcia 2022 roku w słabych nastrojach. Możęmy dziś śmiało powiedzieć, że nastroje giełdowych parkietów w kończącym się roku zdominował strach i niepewność, które w 2022 stały się katalizatorami odwrócenia hossy wobec radykalnej zmiany polityki banków centralnych, szarżujące w otoczeniu geopolitucznych przemian inflacji i deglobalizacyjnych trendów.

Wall Street walczy o zamknięcie roku w byczych nastrojach

Wall Street walczy o zamknięcie roku w byczych nastrojach

2022-12-29 Komentarz giełdowy XTB

Obserwując dzisiejsze nastroje na giełdowych parkietach trudno oprzeć się wrażeniu, że podobnie jak napędzany własnym ciężarem i odchyleniem ruch wahadła, tak samo nastroje inwestorów zmieniły się na pozytywne bez wyraźnego powodu i istotnego katalizatora stawiajac pod znakiem zapytania trwałość dzisiejszego odreagowania. Większość indeksów notuje dziś wzrosty, a Wall Street świeci na zielono mimo wciąż żywych recesyjnych obaw i niepewnośći wokół rozwoju pandemii koronawirusa w Chinach. Odbicie na indeksach możemy uważać jako efekt wyprzedania oraz pośrednio odczytu danych z amerykańskiego rynku pracy.

Słabnący Apple pogłebia spadek nastrojów na Wall Street

Słabnący Apple pogłebia spadek nastrojów na Wall Street

2022-12-28 Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja przebiegała w umiarkowanie pozytywnych nastrojach, jednak ostatecznie awersja do ryzyka w końcówce roku wzięła górę. Rosnąca liczba przypadków covid w Chinach wskazuje, że stopniowe ożywienie gospodarcze i zniesienie restrykcji w Państwie Środka mogą okazać się nietrwałe. Inwestorzy obawiają się, że restrykcje 'Covid Zero' mogą wrócić, ze zdwojoną siłą. Jedną z 'giełdowych ofiar' problemu chińskiego jest Apple. Chińskie fabryki odpowiadają za 90% montażu i produkcji iPhoneów', a chińscy konsumenci za około 20% popytu na technologie giganta.

Wall Street powtarza scenariusz Nifty Fifty?

Wall Street powtarza scenariusz Nifty Fifty?

2022-12-27 Komentarz giełdowy XTB

Amerykańskie indeksy ponownie cofnęły się po świątecznej przerwie ponieważ inwestorzy zareagowali wyprzedażą na mocny odczyt danych towarowych z USA, który wsparł ostatnio zrewidowane w górę PKB za III kwartał. Inwestorzy negatywnie oceniają pozytywne informacje z gospodarki ponieważ obawiają się, że silna kondycja gospodarki Stanów Zjednoczonych sprawi, że Fed będzie mógł podnosić stopy do wyższych poziomów lub utrzymywać je na restrykcyjnych poziomach znacznie dłużej. Z uwagi na ten fakt indeksy oddały wzrosty mimo zapowiadającej się udanej sesji.

Czytaj więcej
Radio Game On-line