Wczoraj Amerykanie odpoczywali zatem sesji na Wall Street nie było. W Europie akcje rosły. Niemiecki Dax oraz francuski CAC40 zyskały odpowiednio 1,05 proc. o 1,81 proc. co można uznać za udany początek nowego roku. Na rynku FX wciąż główna para walutowa znajduje się pomiędzy poziomem 1,07 a 1,0650. Z kolei jeśli chodzi o surowce, na wyróżnienie zasługuje platyna, która urosła do poziomu 1100 dolarów za uncję trojańską i jest najdroższa od marca tego roku.
Na poniedziałkowej sesji Europa zaprezentowała finalne wyniki PMI dla przemysłu, które pokazały, że sektor nadal znajduje się w defensywie, choć niektóre odczyty były lepsze od prognoz. Nieco lepiej od konsensusu wypadły wskaźniki dla Francji czy Hiszpanii. W Niemczech zobaczyliśmy rezultat wyższy od poprzedniego jednak ankietowani ekonomiści przez Bloomberg-a spodziewali się minimalnie lepszego wyniku. Dziś otrzymamy podobne informacje z brytyjskiej gospodarki. Dodatkowo na uwagę zasługuje publikacja inflacji wstępnej za grudzień w Niemczech. CPI wg szacunków ma spaść do poziomu 9,1 proc. a HICP do 10,7 proc.
Jutro z kolei zostaną również zaprezentowane PMI dla Starego Kontynentu – tym razem będą dotyczyć sektora usług. Rynek natomiast może rozruszać ISM dla przemysłu z USA. Bacznie będzie obserwowany subindeks zatrudnienia. Czwartek to dzień z raportem ADP oraz tygodniową liczbą nowych wniosków dla bezrobotnych z USA. Będzie to pewnego rodzaju wstęp do piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy, gdzie oczekuje się wyników pokazujących lekkie ochłodzenie. Do tego dojdzie publikacja raportu ISM dla usług w Stanach Zjednoczonych. W piątek także strefa euro zaprezentuje swoją miarę inflacyjną. Zharmonizowany wskaźnik za grudzień ma pokazać niższą dynamikę wzrostu cen od tej, która miała miejsce w listopadzie.
W Chinach trwa otwarcie gospodarki. Rząd praktycznie rozluźnił wszystkie restrykcje związane z Covid-19 już w grudniu i wydaje się mało realne, aby władze ponownie nałożyły kontrole pomimo skoku infekcji. W tym momencie rzeczywista liczba przypadków jest jednak nieznana. Rząd przestał raportować dzienne liczby przypadków, ponieważ testy nie są już wymagane. Jeszcze 2 tygodnie temu służba zdrowia podała, że nowych przypadków zakażeń było ok 37 mln. Ponownego wzrostu nowych infekcji oczekuje się po święcie chińskiego Nowego Roku, które rozpoczną się 22 stycznia. W sobotę poznaliśmy oficjalny wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu, który spadł do 47 pkt. w grudniu a dla sektora nieprodukcyjnego osunął się do 41,6 pkt. Odzwierciedla to słaby popyt wewnętrzny i zakłócenia w łańcuchu dostaw.
Ciekawie wygląda sytuacja na wykresie platyny. Surowiec osiągnął wczoraj poziom nienotowany od początku marca tego roku. Za uncję trzeba zapłacić 1100 dolarów. Tym samym notowania opuściły góra dwuletni kanał spadkowy, co można uznać techniczny sygnał „kupna”. Wakacyjny „podwójny dołek” słusznie zapowiadał odreagowanie ceny. W krótszym horyzoncie czasowym notowania opuściły formację chorągiewki, która również zapowiada kontynuację ruchu na północ. Najbliższym technicznych oporem wydaje się być szczyt wyznaczony chwilę po wybuchu wojny w Ukrainie.
Dolar wyraźnie się cofa po wczorajszym ruchu
11:23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi wyraźne cofnięcie się dolara po wczorajszym ruchu w górę. Wpływ na to może mieć zachowanie się rentowności amerykańskich obligacji, które kontynuują spadki w oczekiwaniu na kluczowe dane makro z USA, które spłyną do końca tygodnia - dzisiaj uwagę przyciągnie ISM dla przemysłu, oraz publikowane wieczorem zapiski z posiedzenia FED w grudniu. Rynek zdaje się zakładać, że potwierdzą one scenariusz rychłego pivotu, czyli zmiany dotychczasowej polityki monetarnej (zakończenie cyklu podwyżek stóp w I kwartale).
RPP powraca do starego trybu pracy
10:36 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej poinformuje dzisiaj o swojej decyzji dotyczącej polityki monetarnej. Chociaż od poprzedniego posiedzenia nie zmieniło się zbyt wiele, to jednak zmienia się tryb pracy samej Rady Polityki Pieniężnej, a w zasadzie niemal w pełni wraca do trybu sprzed pandemii. Czy to może oznaczać, że tym razem nie będziemy musieli zbyt długo czekać na decyzję?
Cena kontraktów na gaz ziemny w USA poniżej 4 USD
10:24 Komentarz Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku akcji w USA zakończyła się spadkami (S&P 500 –0,4 proc., DJIA –0,03 proc., Nasdaq Composite –0,76 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii japoński Nikkei 225 testował dziś rano swe minima z maja, czerwca i października (-1,45 proc.) Hang Seng wzrósł dziś rano o 3,22 proc. do najwyższego poziomu od lipca.
Na początku środowej sesji na europejskich rynkach akcji dominowały wzrosty (DAX +1,19 proc., CAC 40 +1,31 proc. ok. godz. 9:50).
Decyzja RPP w kalendarzu
07:34 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel an rynku FX przynosi próbę stabilizacji eurodolara po wczorajszej zniżce oraz stonowania osłabienia złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4205 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7340 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3064 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,583% w przypadku obligacji 10-letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku była publikacja inflacji konsumenckiej z Niemczech, która wypadła poniżej oczekiwań (CPI 8,6% r/r vs 9,1%).
Wzrost zainteresowania dolarem
2023-01-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek nieczynne pozostały już tylko rynki w Japonii i Nowej Zelandii, a na rynki zaczęła powracać płynność. Niepokojące doniesienia z Chin w temacie koronawirusa dają pretekst do ruchu risk-off, który zaczyna podbijać dolara. Jednocześnie perspektywa hamowania inflacji w największych gospodarkach może skłaniać część inwestorów do ponownego przeszacowania potencjalnych ruchów ze strony banków centralnych. Widać to dobrze po zachowaniu się euro, które zareagowało spadkiem na napływające szacunki inflacji CPI z niemieckich landów wskazujące na jej wyraźniejsze wyhamowanie w grudniu.
Przebudzenie dolara
2023-01-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie zaskoczyła nas zmiennością, a to dlatego, że sporo rynków nie pracowała w poniedziałek. Pierwszy dzień nowego roku zakończył się mieszanie na rynku walutowym (nieznacznie na korzyść USD), podczas gdy indeksy giełdowe z Europy zyskały. Dzisiejsza sesja ma miejsce jeszcze bez inwestorów z Nowej Zelandii, czy Japonii, jednak inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też ruchy powinny być większe. Podwyższoną zmienność możemy już zaobserwować podczas sesji europejskiej, gdzie po godzinie 8:00 dolar zaczął się umacniać, a indeksy giełdowe ruszyły mocno w górę.
Brak aktywności na rynku
2023-01-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Większość głównych rynków finansowych jest dzisiaj zamknięta, stąd też na rynkach widoczny jest marazm. Dzisiaj świętują inwestorzy z Australii, Nowej Zelandii i Chin, a także Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Jutro większość już powróci do pracy (poza Japonią i Nową Zelandią) i będziemy mogli zobaczyć, jaki jest faktyczny sentyment w pierwszych dniach Nowego Roku. Dzisiejsze zachowanie się rynków jest bardziej przypadkowe i nie może być traktowane jako wskazówka na kolejne dni.
2022: WIG-20 -20,95 proc.
2023-01-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnia sesja 2022 roku zakończyła się na Wall Street niewielkimi spadkami głównych indeksów (S&P 500 -0,25 proc., DJIA -0,22 proc., Nasdaq Composite -0,11 proc.). W Europie spadki były nieco głębsze (DAX -1,05 proc., CAC 40 -1,52 proc.). WIG-20 tracąc prawie 21 proc. był minionym roku jednym ze słabszych głównych indeksów na świecie. Dziś rano na tych rynkach akcji Azji i Oceanii, które zdołały się wybudzić po Sylwestrze notowane były niewielkie zmiany.
Szanse i zagrożenia dla złotego w 2023 roku
2023-01-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Pierwszy dzień roku na rynkach zaczyna się spokojnie. Przy braku aktywności Londynu i Nowego Jorku notowania drepczą w miejscu mniej więcej tam, gdzie skończyły w piątek. Złoty ma jednak za sobą dobry okres. Czy ta passa utrzyma się przez cały rok?Złoty ma za sobą niekoniecznie dobry rok – stracił na wartości zarówno względem euro (3%), jak i dolara (ok. 10%). Sama wartość procentowa zmian nie oddaje jednak tego, co działo się w międzyczasie.
Bez większych przetasowań na rynku Forex na ostatniej sesji 2022 roku
2022-12-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Okres świąteczno-noworoczny nie przynosi (jak na razie) podwyższonej zmienności na rynku walutowym. O ile na indeksach giełdowych podczas pojedynczych sesji ruchy są “przyzwoite”, tak większość najważniejszych walut pozostaje w konsolidacji, czego najlepszym przykładem jest bardzo wąski przedział wahań na głównej parze - EURUSD. Notowania euro w ujęciu do dolata poruszają się od dwóch tygodni w zakresie konsolidacji, który nie przekracza 100 pipsów.